Aktualności

Co to jest i jak działa termostat pokojowy?

Zanim przejdziemy do jego funkcji i zasady działania warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czym właściwie jest termostat pokojowy? Warto wspomnieć na samym początku, że używane są różne nazwy tego urządzenia: regulator pokojowy, pokojówka czy termostat pokojowy. Każde z nich jest właściwe i zależne od osoby, która wypowiada się na jego temat. Ten poradnik opowie trochę o termostatach, funkcjach i wszystkim, co z nimi związane!

Czym jest termostat pokojowy?

Termostat lub regulator pokojowy, czyli urządzenie elektroniczne, które pilnuje temperatury w domu. Użytkownik może ustawić sobie komfortową dla siebie i dla domowników temperaturę – z reguły około 21*C. To dzięki termostatowi, dom nie jest przegrzewany, a co za tym idzie spalanie opału jest zdecydowanie niższe. W celu obniżenia spalania opału, przydatny będzie nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania.

Jak działa termostat pokojowy ?

Najprościej opisując regulator pokojowy jest czujnikiem montowanym w domu, aby po dogrzaniu do zadanej temperatury w pomieszczeniu dał sygnał do kotła „jest ciepło”. Dzięki temu urządzenie może się wyłączyć nie pobierając paliwa. Sam termostat stosuje się praktycznie przy każdym źródle ciepła: przy kotłach na pellet, piecach na ekogroszek, kotłach zgazowujących oraz pompach ciepła. Regulator pokojowy składa się z kilku elementów: termostatu w domu oraz nadajnika w kotłowni.

Rodzaje termostatów

Już wiemy za co odpowiada regulator pokojowy, jednak wpisując taką frazę w internecie użytkownik może dostać białej gorączki – jest masa producentów i urządzeń różniących się funkcjonalnością, podłączeniem lub po prostu wyglądem. W jaki więc sposób wybrać odpowiedni termostat do swojego domu?

W pierwszej kolejności użytkownik musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ma być to regulator przewodowy czy bezprzewodowy? Jest to o tyle istotne, gdyż późniejsze wybory termostatu już nie będą aż tak znaczące, jak właśnie ten.

Regulatory przewodowe warto wykorzystać w momencie, gdy między kotłownią, a miejscem docelowym mamy możliwość założenia przewodu – bardzo często taka możliwość jest w nowobudowanych domach lub podczas remontów. Połączenie przewodowe jest pewniejsze, ponieważ zapewnia ciągły sygnał między regulatorem w domu a nadajnikiem.

W sytuacji gdy nie ma możliwości instalacji regulatora przewodowego można zastosować termostat bezprzewodowy – wtedy nie ma konieczności montażu przewodu między kotłownią a miejscem gdzie ma być termostat. Komunikacja działa bezprzewodowo. Jednakże warto pamiętać, że w tym wypadku sam termostat będzie wymagał zasilania – najczęściej są to baterie lub niewielkie zasilacze. Jeśli chodzi o cenę termostatu to zdecydowanie tańszym w zakupie jest przewodowy, ale ze względu na charaktery domów nie wszędzie go można zastosować.

Jak wybrać termostat?

Jeśli użytkownik odpowiedział sobie na pytanie: przewodowy czy bezprzewodowy, następnym krokiem wyboru odpowiedniego regulatora, jest zastanowienie się, czy chcemy termostat dedykowany (czyli tego samego producenta co sterownik kotła) czy uniwersalny. Termostat uniwersalny zarządza tylko i wyłącznie temperaturą w domu dając sygnał do kotła. Oczywiście na samym termostacie można ustawić różne temperatury dzień oraz w nocy, specjalne tryby pracy czy mieć podgląd na aktualną datę i godzinę.

Jednak termostat dedykowany ma wielką zaletę: widać na nim parametry pracy kotła (czyli temperaturę zadaną kotła, bojlera), które można zmieniać. Jeśli sam kocioł wyposażony jest w moduł internetowy można również poprzez aplikację w smartfonie zarządzać temperaturą w domu. Regulator uniwersalny nie pozwala nam na zarządzanie parametrami ani ich podgląd.

Kiedy warto wybrać termostat dedykowany? Na pewno w sytuacji gdzie mamy zainstalowany moduł internetowy do kotła, a samo urządzenie pracuje np. w domku, w którym nie przebywamy codziennie, u starszych osób które wymagają „stałej” kontroli nad urządzeniem lub po prostu, gdy chcemy mieć wygodnie. Niestety termostat dedykowany jest droższy w zakupie niż uniwersalny.

Funkcje termostatu pokojowego

Każdy termostat ma spełnić najważniejszą funkcję czyli „poinformowanie kotła” o tym, że pomieszczenie zostało dogrzane. Jeśli pokojówka wyśle taki sygnał do kotła, to w zależności od ustawień już na samym sterowniku przy kotle może różnie zachować się instalacja.

Najczęstszymi sposobami które stosuje się to:

 • wyłączenie pompy obiegowej,
 • wyłączenie urządzenia grzewczego,
 • obniżenie temperatury na zaworze mieszającym. Pozostając w temacie, na naszym blogu opisaliśmy jaka jest zasada działania zaworu trójdrożnego.

W tym wypadku nie ma uniwersalnego zastosowania – każda instalacja musi być indywidualnie dopasowana do funkcji termostatu, a każdy użytkownik powinien ustawić ją pod swoje preferencje. Najczęściej jednak stosuje się wyłączenie pompy obiegowej. Działa to następująco: po osiągnięciu temperatury w domu, wyłącza się pompa obiegowa, dzięki czemu pomieszczenie nie jest przegrzewane.

Gdzie zamontować regulator pokojowy?

Urządzenie do odczytu temperatury musi też być zamontowane w odpowiednim miejscu – w takim, w którym nie ma wpływów warunków zewnętrznych czyli świecące słońce, zimne powietrze z okna czy drzwi oraz brak oddziaływania temperaturowych np. grzejnika. Sam regulator montuje się w stosunkowo najchłodniejszym pomieszczeniu tj. korytarz, hol lub otwarty salon. Warto zastosować się do grafiki przedstawionej poniżej aby odczyt temperatury był możliwie najdokładniejszy:

Gdzie zamontować termostat

Gdzie najlepiej zamontować termostat?

Gdzie nie montować termostatu?

Pomieszczeniami gdzie regulator pokojowy nie będzie spełniał swoich zadań to między innymi kuchnia – to w tym pomieszczeniu gotujemy, więc ciepło od kuchenki, czy też para od gotowania może wpływać na podniesienie temperatury pomieszczenia. Co za tym idzie, może nastąpić rozłączenie termostatu i niedogrzanie pozostałych pomieszczeń.

Kolejnym z pomieszczeń jest wiatrołap, przedsionek, czy ganek – tutaj sytuacja jest odwrotna niż w kuchni – otwieranie drzwi, szczególnie w sezonie zimowym powodować może obniżanie temperatury na regulatorze pokojowym a tym samym przegrzewanie innych pomieszczeń.

Warto również zwrócić uwagę aby termostatu nie montować w łazience gdyż wilgoć powstała np. w trakcie brania kąpieli nie wpływała na prawidłowy odczyt temperatury.

Ile kosztuje termostat pokojowy?

Cena urządzeń jest uzależniona od wielu czynników: przewodowy czy nie, dedykowany, czy uniwersalny. Kwota zakupu może wynosić od 150 zł do prawie 2000 zł za termostat. Kwestię wyboru odpowiedniego modelu pozostawiamy Użytkownikom. Jednak warto zwrócić uwagę aby termostat miał możliwość ustawienia harmonogramu – dzięki temu może być inna temperatura w dzień a inna w nocy co przełoży się na ilość spalonego paliwa.

Korzyści płynące z montażu regulatora pokojowego opisywaliśmy również na naszym blogu w temacie „Jak zmniejszyć zużycie opału i koszty ogrzewania?” Szukasz więcej przydatnych treści? Przeczytaj nasze poradniki:

 1. Co to jest pellet?
 2. Okno w kotłowni
 3. Piec na pellet do małej kotłowni – jak wybrać?
 4. Jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu?
 5. Czy palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest możliwe?
 6. Piec na ekogroszek szybko traci temperaturę – co robić?
 7. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu?
 8. Nawiew i doprowadzenie powietrza do kotłowni
 9. Co to jest zawirowywacz spalin?
 10. Jak działa termostat pokojowy?
 11. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
 12. Czyszczenie i konserwacja pieca na ekogroszek po sezonie
 13. Niedopalony ekogroszek w popielniku