Aktualności

Jaki piec na ekogroszek?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju kotłów na ekogroszek. Który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie i twojego domu? Jaki piec na groszek wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i podejmij właściwą decyzję.

Ciepło niezbędne do ogrzania domu

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając wspomniany kocioł na paliwo stałe, jest ilość ciepła niezbędnego do ogrzania danego budynku. Od tego zagadnienia zależy, spośród jakich modeli pieców CO możliwy będzie wybór wersji dla twojego domu. Osoby, które są w trakcie budowy domu lub wprowadzają się do nowo powstałego obiektu, mają ułatwione zadanie, gdyż zapewne nie jest im obce pojęcie tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej, które musi według prawa posiadać każdy nowy obiekt w Polsce. Dokument ten opisuje budynek w zakresie zużywania przez niego energii. Jeśli posiadasz takie świadectwo, zwróć uwagę na wskaźnik EP wyrażony w kW/m2. Oznacza on roczne zapotrzebowanie energii na jednostkę powierzchni.

Jaki piec na groszek sprawdzi się w sytuacji, kiedy mieszkasz w obiekcie wybudowanym przed 2009 (czyli rokiem, kiedy w życie wszedł wymóg posiadania świadectwa energetycznego dla nowo budowanych obiektów)? Załóżmy, że chodzi o budynek o powierzchni ok. 150 m2. Jeżeli twój dom nie posiada izolacji termicznej, ale posiada za to średnio szczelne okna i grawitacyjną wentylację, możesz przyjąć, że potrzebne będzie ci ciepło o wartości ok. 100-120W/m2 powierzchni, czyli piec CO o CWU 21 kW. Z kolei jeśli przeprowadzałeś już pewne prace termomodernizacyjne, np. wykonałeś izolację termiczną połaci dachu czy poddasza lub też wymieniłeś okna, to możesz przyjąć, że potrzebne będzie ci ok. 80-90W/m2 powierzchni, czyli bezobsługowy kocioł 12-15 kW. Jeżeli twój dom został wybudowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i został ocieplony, ale nie posiada wspomnianego wyżej świadectwa, to będzie potrzebował pieca CO ogrzewającego ok. 60-70W/m2 powierzchni o CWU 9-12 kW.

CWU oblicza się, mnożąc powierzchnię domu przez ciepło, a następnie powstały wynik dzieląc przez tysiąc. Uzyskujemy wówczas wartość ciepłej wody użytkowej wyrażoną w kilowatach (kW).

Co natomiast w sytuacji domu energooszczędnego lub pasywnego? W pierwszym przypadku wymagane będzie ok. 40-50W/m2 powierzchni, z kolei w drugim – ok. 40W/m2 powierzchni. Pamiętaj jednakże, że jeśli posiadasz taki budynek, to nawet najlepsze piece CO na ekogroszek mogą nie być polecanym rozwiązaniem. Lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na kotły na paliwo stałe innego typu. Dlaczego? Ponieważ nawet najmniejszy bezobsługowy kocioł będzie miał moc nawet dwukrotnie wyższą, niż zapotrzebowanie na ciepło twojego domu. Bez względu na to, jak mało wydajnie będziesz starał się palić, nie wykorzystasz w pełni możliwości twojego nowego pieca CO.

Moc kotła na paliwo stałe

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając piec CO, jest jego moc. Wpływa ona bezpośrednio na cenę urządzenia – im większa moc, tym również cena jest wyższa. Zakresy mocy kotłów dobierane są zgodnie z konkretnym kluczem danego producenta, tak jak w przypadku kotłów firmy Kotłospaw z Pleszewa. Wiedząc, jakie jest twoje zapotrzebowanie na ciepło, będziesz wiedział także, jak dużo energii będzie maksymalnie potrzebował twój dom. Wartość ta powinna być obliczana dla konkretnej temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, np. wyliczone zapotrzebowanie 11,4 kW oznacza, że dla danej nieruchomości przy zewnętrznej temperaturze -20 stopni Celsjusza należy dostarczyć 11,4 kW mocy, by wewnątrz mieć temperaturę +20 stopni. Tak duża ilość ciepła wymagana jest zazwyczaj jedynie na początku, potem systematycznie się ona zmniejsza. Nawet w przypadku, gdy jednak okaże się, że będzie zimniej, niż zakładałeś, to należy wiedzieć, że nowoczesne piece CO, takie jak te z Pleszewa, posiadają palniki o wyższej mocy, niż moc samego kotła. Dlatego też urządzenie poradzi sobie doskonale nawet z największym mrozem.

Nie ma również potrzeby kupować kotła na paliwo stałe o mocy większej, niż potrzebujesz. Zakup ten wiąże się z wyższą ceną, a wydane w ten sposób pieniądze będą niepotrzebnym kosztem, bowiem w danych warunkach nie zostaną wykorzystane wszystkie funkcjonalności urządzenia. Należy także pamiętać, że piec na groszek ma tym wyższą sprawność, z im większą mocą pracuje. Dlatego też w przypadku zakupu o wyższej, niż jest potrzebna, mocy, kocioł przez znaczną część sezonu grzewczego będzie pracował z niewielką sprawnością w niskim zakresie mocy. W efekcie spalisz znaczne ilości ekogroszku, wydasz dużo pieniędzy na zakup opału i dodatkowo zwiększysz ryzyko szybszego zniszczenia pieca i komina.

Nie wiesz jak policzyć zapotrzebowanie na paliwo? Zobacz nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania domu

Inne parametry

Poza wspomnianymi wyżej kwestiami, wybierając konkretny model pieca CO należy również zwrócić uwagę na kilka innych parametrów i elementów, takich jak m.in.:

  • kierunek wylotu spalin,
  • wymiary urządzenia,
  • typ sterowania,
  • serwis sprzętu oraz dostępność i cena części zamiennych,
  • paliwo podstawowe i metody jego podawania,
  • prostota obsługi.

Jeśli nadal masz trudności z wyborem odpowiedniego pieca CO na ekogroszek, firma Kotłospaw z Pleszewa służy fachowym doradztwem w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu z nami.