Kotły grzewcze

Kotły 5 klasa, ecodesign

Oferujemy nowoczesną linię kotłów centralnego ogrzewania spełniająca wymagania 5 klasy i ecodesign. Są one przystosowane do pracy z wieloma paliwami, tj. pellet, ekogroszek. Produkty stanowią ekologiczne i oszczędne rozwiązania grzewcze dla domów jednorodzinnych, jak i budynków biurowych czy obiektów użyteczności publicznej. Są one najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego spośród wszystkich dostępnych rozwiązań do zapewniania ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Jednocześnie mają długą żywotność i bardzo wysoką wydajność, która przekłada się na obniżenie kosztów potrzebnego paliwa.

Piece do centralnego ogrzewania 5 klasy – sprawdź ofertę

DrewKo Plus - kocioł przystosowany do wydajnego spalania pelletu drzewnego, wyposażony w samoczyszczący palnik z obrotową komora spalania - REVO firmy PellasX. Do kotła należy dobrać zasobnik wolnostojący z oferty.
DrewKo - kocioł dolnego spalania i służy do zgazowywania drewna – to jedna z najbardziej efektywnych metod spalania. Konstrukcja kotła, paleniska oraz powietrza wtórnego w sposób bardzo pozytywny wpłynęła na emisję gazów do atmosfery dzięki czemu kocioł jest ekologiczny dla środowiska a dla Użytkownika prosty i niewymagający.
SlimKo Plus kompaktowy kocioł pelletowy CO oparty na wymienniku rurowym, spełniający wymagania 5 klasy i ecodesign. Dzięki wyposażeniu go w specjalny palnik pelletowy REVO PellasX mamy możliwość korzystania ze zautomatyzowanego systemu zapalania oraz rotacyjnego czyszczenia komory roboczej. Dodatkowym atutem jest wbudowana dmuchawa. Kompaktowy piec jest doskonałym wyborem dla domów jednorodzinnych i lokali usługowych. Sprzęt charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością energetyczną.
SlimKo kompaktowy kocioł pelletowy CO oparty na wymienniku rurowym, spełniający wymagania 5 klasy i ecodesign. Dzięki wyposażeniu go w specjalny palnik pelletowy KIPI mamy możliwość korzystania ze zautomatyzowanego systemu zapalania oraz rotacyjnego czyszczenia komory roboczej. Dodatkowym atutem jest wbudowana dmuchawa. Kompaktowy piec jest doskonałym wyborem dla domów jednorodzinnych i lokali usługowych. Sprzęt charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością energetyczną.
SlimKo kompaktowy kocioł CO pelletowy oparty na wymienniku rurowym, spełniający wymagania 5 klasy i ecodesign. Jest wyposażony w praktyczny zasobnik boczny, który umożliwia długą pracę bez konieczności uzupełniania opału. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że sam zbiornik można umieścić w osobnym pomieszczeniu. Wygodę obsługi podnosi automatyczna zapalarka, a także system samodzielnego, rotacyjnego oczyszczania komory spalania wraz ze wbudowaną dmuchawą o podwyższonej wydajności.
SlimKo Plus jeden z najmniejszych kotłów pelletowych na rynku, z dużym zasobnikiem paliwa, SlimKo Plus jest wyposażony w wysokiej jakości palnik pelletowy Revo PellasX posiadający wzmocnioną stalową zapalarkę, obrotową komorę spalania wykonaną z InCrox’u oraz pięcioletnią gwarancję na palenisko palnika,
DuoKo pellet to nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania 5 klasy i ecodesign. DuoKo pellet – to kocioł do efektywnego spalania pelletu w obrotowym palniku renomowanej firmy PellasX. Jest wyposażony w rozwiązania samoczyszczące oraz obrotowy palnik, który poprawia parametry jego eksploatacji. Zapewnia doskonałą jakość pracy i szybkie ogrzewanie dowolnego rodzaju pomieszczeń.
DuoKo to nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania 5 klasy i ecodesign. DuoKo ekogroszek – to kocioł do efektywnego spalania ekogroszku na obrotowej retorcie renomowanej firmy Pancerpol. Jest wyposażony w rozwiązania samoczyszczące oraz obrotową retortę, która poprawia parametry jego eksploatacji. Zapewnia doskonałą jakość pracy i szybkie ogrzewanie dowolnego rodzaju pomieszczeń.
ŻarKo - kocioł dolnego spalania i służy do zgazowywania węgla – to jedna z najbardziej efektywnych metod spalania. Konstrukcja kotła, paleniska oraz powietrza wtórnego w sposób bardzo pozytywny wpłynęła na emisję gazów do atmosfery dzięki czemu kocioł jest ekologiczny dla środowiska a dla Użytkownika prosty i niewymagający.
SlimKo MAX kompaktowy kocioł pelletowy CO dużej mocy oparty na wymienniku rurowym, spełniający wymagania 5 klasy i ecodesign. To bardzo nowoczesne rozwiązanie o dużej wydajności pozwalające na ogrzanie powierzchni od 210 do nawet 4000 metrów kwadratowych. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla biur, jak i szkół, a także hal magazynowych i warsztatów. Zastosowano w nim innowacyjne sterowanie przy pomocy modułu internetowego ecoNET300, który pozwala na zdalny serwis oraz monitorowanie.

Piec 5 klasy, czyli nowoczesne ogrzewanie

Jedną z rzeczy wymagających uwagi, gdy wybiera się piec CO na pellet czy na ekogroszek jest to, jaką kocioł ma klasę. 5., jak w przypadku ecodesign, oznacza, że dane urządzenie charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, zarówno jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska, jak i wydajność. Maszyna musi spełniać szereg wymogów, w tym m.in. być zgodna z normą PN-EN 303-5:2012. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim niższą emisję gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru paliwa. Każdy kocioł CO ecodesign, który znajdziecie Państwo w ofercie firmy Kotłospaw, to gwarancja najwyższej wydajności przy jednocześnie minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Co więcej – mają one także szereg innych udogodnień, stanowiących standard w przypadku pieców 5 klasy – tak na pellet, jak i na ekogroszek.

Piec z podajnikiem - wygoda i oszczędność

Na wygodę użytkowania tych urządzeń wpływa m.in. automatyczny podajnik, co sprawia, że zużywają one w danym momencie dokładnie tyle paliwa, aby ogrzać przestrzeń do zadanej temperatury, przy czym do podtrzymania jej potrzebują dużo mniej surowca. Tym samym kocioł 5 klasy ecodesign jest praktycznie bezobsługowy! Jedyne, co trzeba robić, to dosypywać pellet czy ekogroszek do ogólnego zbiornika, a także co jakiś czas go wyczyścić i usunąć popiół.

Przyjazne ekologii piece z podajnikiem

Wykorzystanie automatycznego podajnika ma jeszcze jedną istotną zaletę. Uniemożliwia palenie w piecu CO innymi materiałami niż dopasowane do niego paliwo. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście zapobiegania (nielegalnemu) opalaniu mieszkania czy wody śmieciami.

Choć kotły CO 5 klasy ecodesign – zarówno na pellet, jak i na ekogroszek – mogą być droższe od tradycyjnych, to w praktyce ich użytkowanie wiąże się ze zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie. Wynika to z faktu, że paliwo jest spalane w warunkach kontrolowanych. Dodatkowo oszczędza się czas i pracę, gdyż wiele procesów w piecu zachodzi automatycznie.

Kocioł na pellet czy ekogroszek – który wybrać?

Klienci, nim zdecydują się na kocioł CO 5 klasy ecodesign, często mają pewne wątpliwości, jaki typ paliwa wybrać. Zarówno pellet, jak i ekogroszek mają swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę przy takiej inwestycji – wszak piec to zakup na lata! Należy spojrzeć m.in. na takie cechy, jak:

  • wartość opałowa,
  • zużycie,
  • obsługa,
  • cena i ogólne koszty ogrzewania,
  • ekologia.

Jeśli chodzi o ekogroszek, jest on zdecydowanie bardziej kaloryczny i na 1 kg wynosi nawet 32 MJ, przy czym pellet najlepszej jakości ma wartość opałową około 17 MJ/kg. To zaś oznacza, że trzeba dwa razy więcej biomasy, by wytworzyć taką energię, a co za tym idzie – jej zapasy schodzą szybciej.

Z drugiej strony paliwo uzyskane z węgla ma większą masę, co czasem stanowi znaczącą przeszkodę dla osób o mniejszej sprawności fizycznej. Ponadto, nawet w kotle CO 5 klasy ecodesign, generuje ono więcej popiołu wymagającego specjalnej utylizacji i zdecydowanie bardziej brudzi. Z tego wynika, że piec zasilany surowcem pozyskiwanym z drewna jest wygodniejszy w obsłudze, tym bardziej że resztki po spalaniu można wykorzystać np. jako nawóz. Wymaga jednak suchych warunków, aby nie uległo zamoknięciu. Ekogroszek nie wykazuje tak dużej wrażliwości na wilgoć oraz potrzebuje mniejszego pomieszczenia do magazynowania.

Zasadniczo ceny za oba paliwa stałe są podobne, przy czym pellet zwykle kosztuje mniej. Ogólne koszty ogrzewania mogą jednak przeważać na korzyść materiału pozyskiwanego z węgla. Jeśli jednak posiada się piec CO 5 klasy ecodesign, to różnice mogą być relatywnie niewielkie.

Kotły CO 5 klasy - wady i zalety

Ostatecznie, decydując się na kocioł CO, warto zwrócić uwagę na to, który surowiec gwarantuje bardziej ekologiczne rozwiązania. Ekogroszek pozyskuje się z węgla kamiennego, dlatego oprócz tego, że emituje CO2, to uwalnia (choć w ograniczonych ilościach) inne związki do atmosfery. Z kolei spalanie pelletu wytwarza dużo mniej szkodliwych substancji, a dodatkowo pozyskiwany jest on z odpadów drzewnych. Tym samym stanowi odnawialne źródło energii.

Piec 5 klasy ecodesign to dobry wybór!

Restrykcyjne normy, jakie muszą spełniać piece 5 klasy na oba rodzaje paliw stałych, sprawiają, że opisywane rozwiązania są maksymalnie ekologiczne i doskonale sprawdzą się np. w domowym systemie CO. Dlatego już teraz zachęcamy do zapoznania się z ofertą kotłów ecodesign. Gwarantujemy, że spełnią one nawet najwyższe oczekiwania klientów. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.