Aktualności

Okno w kotłowni – co musisz wiedzieć?

Kotłownia – pomieszczenie które przez wielu podczas budowy nowego domu zostaje pominięte pod kątem weryfikacji i sprawdzenia. W starym budownictwie, to często „składzik” na wszystko, co nie potrzebne w garażu. Czy okna do kotłowni muszą spełnić specjalne warunki techniczne? Czy okno w kotłowni jest obowiązkowe?

Czy okno w kotłowni jest obowiązkowe?

W tym miejscu są dwie odpowiedzi: tak i nie! Wszystko jest zawarte w prawie budowlanym. Co dokładnie mówią zapisy prawa budowlanego o oknach w kotłowni?

  • Kotłownia na paliwo stałe o mocy do 25kW nie musi mieć okna.
  • Kotłownia o mocy powyżej 25kW powinna być wyposażona w okno.

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że prócz okna obowiązkowo należy mieć również instalację nawiewno – wywiewną która zapewnia dopływ powietrza do spalania. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy jak ważny jest nawiew i doprowadzenie powietrza do kotłowni.

Czym grozi brak okna w kotłowni?

Sam brak okna nie będzie wpływał negatywnie na spalanie w piecu czy jego efektywność i emisję. Jednakże, okno może się przydać w sytuacji dużego zadymienia pomieszczenia. Jest to o tyle ważne, tym bardziej gdy kotłownia znajduje się w bryle budynku i dym może szybko przemieścić się do pomieszczeń użytku codziennego takich jak salon czy sypialnia.

Warto również pamiętać, że sama kotłownia powinna być wyposażona w drzwi niepalne o szerokości minimum 80cm a ich sposób otwierania powinien być na zewnątrz budynku.

Zobacz nasze rozwiązania:

Okno do kotłowni – warunki techniczne

W zależności od wybranego źródła ciepła warunki w kotłowni też powinny być zachowane różne. Najczęstszym uchybieniem u Klientów którzy posiadają kocioł na węgiel, drewno lub pellet jest brak instalacji nawiewnej.

Kanał nawiewny wykonany w formie tzw. „zetki” powinien być o przekroju minimum fi160 i znajdować się przy posadzce w kotłowni. Takie doprowadzenie gwarantuje odpowiednią dystrybucje powietrza dla wentylatora nadmuchowego a tym samym jego prawidłową wydajność.

W przypadku ogrzewania domu gazem płynnym należy pamiętać, że kotłownia nie może znajdować się na poziomie poniżej gruntu – w piwnicy. Spowodowane jest to gęstością paliwa, która jest większa od gęstości powietrza. Kiedy doszłoby do rozszczelnienia instalacji, gaz zbierałby się na poziomie posadzki a to może powodować zagrożenie dla życia.

Przeczytaj więcej poradników:

  1. Dlaczego dymi się z pieca? – jakie są przyczyny dymu i jak im zapobiegać?
  2. Histereza kotła – czym jest i jak ją prawidłowo ustawić?
  3. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? – porady i wskazówki od naszych specjalistów!
  4. Jak działa termostat? – wszystko, co musisz wiedzieć o pokojówce!
  5. Osad z sadzy w piecu i kominie – co robić i jak zapobiegać?
  6. Zawór trójdrożny – zasada działania, funkcje i porady!
  7. Jak optymalnie ustawić palnik na pellet? – kompletny poradnik!
  8. Jak czyścić i konserwować piec po sezonie? – przeczytaj!
  9. Ekogroszek nie spala się całkowicie – co zrobić?