Aktualności

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Regulacja urządzenia grzewczego to proces złożony, zależny od wielu czynników. Ustawienie pieca na pellet jest obowiązkowe przy każdym uruchomieniu nowego urządzenia, czyli dobranie odpowiednich nastaw i parametrów. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? Po czym poznać, czy ustawienia pieca są prawidłowe?

Czy istnieją uniwersalne ustawienia dla kotłów?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy piec na pellet, instalacja hydrauliczna czy spalinowa wymaga indywidualnego podejścia. Jest wiele czynników takich jak: ciąg kominowy, stosowane paliwo czy rodzaj zabezpieczenia instalacji, która wymaga od Użytkownika indywidualnego podejścia.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Jak jednak określić będąc laikiem czy spalanie jest poprawne i ustawienia są ekonomiczne? Przede wszystkim wygląd kotła oraz popiołu będzie stanowić idealny odnośnik. Poniżej przedstawiamy dwa przykłady, tego samego kotła i instalacji:

nieprawidłowo ustawiony kocioł na pellet

Źle wyregulowany kocioł na pellet. Źródło: własne

ekonomiczne ustawienia kotła na pellet

Poprawnie wyregulowany kocioł. Źródło: własne

Jak widać na grafice pierwszej, wymiennik jest czarny, posiada dużo sadzy. Na zdjęciu drugim kocioł jest jasnoszary, bez sadzy. Efektem niepoprawnego spalania u tego Klienta był brak wykonanej kalibracji podajnika.

Kalibracja podajnika jest to specjalna funkcja w sterowniku kotła która umożliwia przeważenie paliwa, wpisanie wartości w sterownik, a on już zgodnie z algorytmem przeliczy odpowiednie wartości paliwa aby osiągnąć najlepsze rezultaty spalania.

Instrukcja kalibracji podajnika dostępna jest tutaj:
https://kotlospaw.pl/assets_kotlospaw/uploads/Przewazenie-pellasx-2022.pdf

Dodatkowo kolejnym aspektem określającym poprawność spalania może być dym wydobywający się przez komin. Poprawnie spalany pellet ma kolor biały, ledwo widoczny. Oczywiście może on być bardziej wyrazisty podczas mrozów, gdzie z komina wychodzi już para wodna, ale w okresie powiedzmy letnim, dym jest koloru białego.
Jeśli dym który nam się pokazuje przez komin jest koloru czarnego, siwego czy brązowego – oznaczać to może niepoprawne spalanie czyli źle dobraną mieszankę paliwowo – powietrzną.

Dla ułatwienia, podsumujmy prawidłowe ustawienia kotła:

 • Komora spalania pieca powinna być jasnoszara,
 • Mało sadzy,
 • Dym z komina powinien być biały,
 • Popiół suchy i sypki.

Najczęstsze problemy ze złym ustawieniem pieca

Do obowiązków Użytkownika należy obserwacja poprawności spalania oraz ewentualnej korekty nastaw, do uzyskania zamierzonego efektu. Niestety, bardzo często Klienci zamiast regulować parametrami powietrza czy paliwa, dokonując delikatnych zmian w nastawach o maksymalnie 10% jednorazowo, dokonują dużo większych korekt przez co nie są w stanie stwierdzić poprawnej regulacji kotła.

Warto również pamiętać, że paliwo stosowane do spalania powinno być opałem certyfikowanym, dobrej jakości. Jeśli nasz kocioł zostanie zasypany wątpliwej jakości paliwem lub z niesprawdzonego źródła, może dochodzić do niepoprawnego spalania. Powstawać mogą spieki, zatykające otwory w palnikach a przez to zaburzające mieszankę paliwowo – powietrzną odpowiedzialną za poprawne spalanie. W każdej sytuacji warto zadbać o dopływ i nawiew powietrza do kotłowni oraz paleniska. Powietrza nie powinno być ani zbyt mało, ani za wiele. W przeciwnym razie, może to powodować długotrwałe problemy z prawidłowym spalaniem opału.

W celu sprawdzenia prawidłowego spalania, dobrze robić sobie cykliczne porównanie zużycia opału, sezon do sezonu. Przydatny będzie tutaj nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania domu i mieszkania, w którym łatwo i szybko można sprawdzić koszty, zużycie i wahania.

Dlaczego ustawienia kotła są ważne?

Nastawy kotła odpowiedzialne za jego pracę oraz funkcjonowanie są istotne dla każdego użytkownika – nieważne czy jest to kocioł małej mocy 12kW czy przemysłowe urządzenia na pellet o mocy 520kW. Ustawienia kotła są ważne ze względu na spalanie! Jeśli Użytkownik zaniedba ten aspekt, może spalać nawet o 50% więcej pelletu niż powinien zużyć do ogrzania swojego budynku.

Serwis kotła a ustawienie pieca

Świetnym przykładem tutaj jest jeden z naszych Klientów, który w kotle o mocy 16kW ze spalania na poziomie 45kg na dobę uzyskał po naszej interwencji oszczędność na poziomie 17kg! To oznacza, że dzięki naszej wizycie (biorąc pod uwagę aktualne ceny pelletu) zaoszczędza aktualnie około 25zł/dobę czyli ponad 700 zł miesięcznie! Takie kwoty to już naprawdę spore oszczędności, a to wszystko poprzez wizytę naszego serwisanta.

Zalecamy wizyty serwisantów przy nowo uruchamianych instalacjach oraz przy rocznych przeglądach. Aktualną bazę serwisu Kotłospaw można znaleźć w zakładce „Serwisanci” na stronie: https://kotlospaw.pl/mapa-partnerow/, można również zajrzeć na podstronę serwis kotłów i tam założyć odpowiednie zgłoszenie.

Chcesz więcej poradników? Przeczytaj:

 1. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
 2. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu jednorodzinnego?
 3. Piec na ekogroszek – temperatura nie rośnie
 4. Żywotność pieca na ekogroszek
 5. Zawory trójdrogowe – zasada działania
 6. Termostat pokojowy – jak działa?
 7. Czy okno w kotłowni jest obowiązkowe?
 8. Czyszczenie pieca na ekogroszek po sezonie
 9. Ekogroszek nie chce się palić
 10. Jak działa piec na zgazowanie drewna?