Aktualności

Co to jest zawór trójdrożny?

Na rynku można spotkać wiele zastosowań zaworu trójdrożnego. Natomiast na początku warto odpowiedzieć na pytanie czym jest zawór trójdrożny inaczej zwany mieszającym i do czego służy? Jak działa zawór mieszający i jakie są możliwości montażu. O tym opowiemy w naszej publikacji!

Do czego służy zawór trójdrożny?

Zawór trójdrożny to element wyposażenia hydraulicznego, który możemy spotkać w kotłowni. Zawór trójdrożny służy do obniżenia temperatury na obieg grzewczy, a dzięki skali, która na nim jest można ustawić go bardzo precyzyjnie. Posiada trzy króćce lub mufy i posiada różne rozmiary – średnice. W samym zaworze dochodzi do mieszania (dlatego zawór posiada nazwę mieszający) dzięki czemu możemy uzyskać odpowiednią temperaturę.

zawór trójdrożny

Zawór trójdrożny

Bardzo często stosuje się go w ogrzewaniu podłogowym gdzie temperatura w kotle wynosi 60*C, a na podłogówkę wystarcza temperatura rzędu 30*C. Wtedy zawór mieszający, który ustawi się na skali w połowę jego wartości będzie puszczał temperaturę o wartości około 30*C na instalację.

Zawór mieszający znajduje zastosowanie także przy ogrzewaniu grzejnikowym. A dlaczego? Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule o sadzy w piecu: „kotły stałopalne lubią wysoką temperaturę nastawioną.” W sytuacji gdy na kotle nastawimy dla niego odpowiednią temperaturę – rzędu 70*C to w domu będzie po prostu za gorąco a niekorzystnie jest obniżać temperaturę zadaną kotła. Dlatego można zastosować zawór trójdrogowy dzięki któremu – na kotle mamy nadal 70*C a zawór trójdrogowy puszcza na grzejniki temperaturę którą ustawimy na jego skali – w zakresie już od 20*C. Dzięki niemu kocioł pracuje prawidłowo – bo jest wygrzany, a samego domu nie przegrzewamy.

montaż zaworu trójdrożnego
Możliwości montażu zaworu trójdrożnego – Źródło: www.kotly.com.pl

Jak działa zawór trójdrożny ?

Zasada działania jest bardzo prosta – zawór trójdrożny miesza gorącą wodę z zasilania z kotła z zimną wodą z powrotu instalacji. Dzięki takiemu mieszaniu można uzyskać komfortową temperaturę na obieg grzewczy, dbając przy okazji o żywotność kotła i mniejsze zużycie paliwa.

schemat działania zaworu trójdrożnego

Zawór 3D w funkcji mieszania wody. Źródło www.afriso.pl

Jednak aby jego działanie było jeszcze bardziej komfortowe, można zamontować tzw. Siłownik zaworu mieszającego – elektroniczne urządzenie które nasadza się na zawór. Jaką funkcję ono pełni? Siłownik zaworu mieszającego automatycznie otwiera lub zamyka zawór mieszający w zależności od tego jaka jest temperatura na zasilaniu kotła – jak wiadomo ona lubi się zmieniać (raz jest wyższa a raz niższa) więc ciężko bez siłownika będzie utrzymać ciągle idealnie żądaną temperaturę. Siłownik podłącza się do sterownika kotła który zarządza jego pracą. Siłownik możesz zastosować zarówno przy piecach na ekogroszek, kotłach na pellet oraz innych kotłach zasypowych.

siłownik zaworu mieszającego

Siłownik zaworu mieszającego – źródło www.womix.pl

W zależności od charakterystyki budynku zaleca się ustawienie temperatury na ogrzewanie podłogowe między 20-35*C a na instalację grzejnikową między 35*C-55*C. Zawór mieszający umożliwia prawidłową kontrolę temperatury, optymalizując jego pracę, spalanie i żywotność urządzenia.

Chcesz poznać więcej naszych rozwiązań? Zobacz kotły zgazowujące, przetestuj darmowy kalkulator kosztów ogrzewania domu lub wybierz palnik do pelletu! Mało? Przeczytaj najpopularniejsze artykuły blogowe:

 1. Co to jest pellet?
 2. Jaki piec na pellet wybrać?
 3. Czy palenie pelletem w piecu na ekogroszek jest bezpieczne?
 4. W piecu na ekogroszek temperatura nie rośnie
 5. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu?
 6. Nawiew i doprowadzenie powietrza do kotłowni
 7. Osad z sadzy w kotle i kominie
 8. Zawirowywacz spalin
 9. Jak ustawić parametry kotła na pellet?
 10. Co to jest histereza?
 11. Skąd się bierze dym w piecu?
 12. Okno do kotłowni
 13. Czyszczenie i konserwacja pieca na ekogroszek po sezonie
 14. Dlaczego ekogroszek się nie wypala?