Aktualności

Piec na ekogroszek nie dopala węgla?

Podczas corocznych serwisów i przeglądów po sezonie, często słyszymy, że występował problem z niedopalaniem ekogroszku w piecu i podajniku. Czym jest niedopalony ekogroszek? Dlaczego piec na ekogroszek nie dopala węgla? Co oznacza złe spalanie ekogroszku i dlaczego jest niebezpieczne dla kotła i naszego zdrowia? Jak temu zapobiec? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Niedopalony ekogroszek czyli co?

Niedopalony ekogroszek to nic innego jak nie do końca spalone kawałki paliwa, występujące w popielniku lub palenisku podczas procesu spalania. Może mieć formę sporej wielkości kawałków, nie do końca spalonego popiołu, a nawet pyłu z większymi fragmentami ekogroszku. W zależności od powodów niedopalenia, może przyjmować różne formy. Skoro ekogroszek nie spala się do końca, to dla nas sygnał, że na którymś etapie palenia dzieje się coś niedobrego i niewłaściwego. Tylko co? Dlaczego mamy w ogóle do czynienia z niedopalonym węglem?

Dlaczego piec na ekogroszek nie dopala węgla? Przyczyny!

Powodów niedopalonego węgla w piecu na ekogroszek może być kilka. Zebraliśmy poniżej najczęściej występujące, w formie wygodnej listy:

 1. Jakość paliwa: Jeśli ekogroszek, który jest używany w kotle, ma niską jakość lub jest zanieczyszczony, może to utrudniać spalanie. Wysoka zawartość wilgoci, popiołu lub innych zanieczyszczeń może powodować, że spalanie jest mniej efektywne.
 2. Nieodpowiednie ustawienia kotła: Kocioł na ekogroszek wymaga odpowiednich ustawień, takich jak przepływ powietrza i dawka paliwa, aby zapewnić optymalne spalanie. Jeśli te ustawienia nie są dostosowane odpowiednio do warunków i rodzaju paliwa, może to prowadzić do niedopalenia węgla. Przeczytaj: Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek i pellet.
 3. Niewłaściwa konserwacja kotła: Brak regularnego czyszczenia i konserwacji kotła może prowadzić do powstawania osadów i zanieczyszczeń, które mogą wpływać na skuteczność spalania. Nawarstwienie sadzy czy nagarów w kotle może utrudniać dostęp powietrza do paliwa i tym samym utrudniać jego spalanie. Przeczytaj: Konserwacja i czyszczenie pieca na ekogroszek po sezonie grzewczym.
 4. Problemy z ciągiem kominowym: Niewłaściwy ciąg kominowy może również wpływać na spalanie w kotle na ekogroszek. Jeśli ciąg jest zbyt słaby lub występują przeciągi, może to powodować niedostateczne dotlenienie procesu spalania i w efekcie niedopalenie węgla.
 5. Uszkodzenia lub awarie: W niektórych przypadkach kocioł na ekogroszek może nie działać prawidłowo z powodu uszkodzeń lub awarii w systemie. Przykładowo, usterka wentylatora, zaworu spalania lub czujników może prowadzić do niedopalenia węgla.

1 SEMrush Content Marketing Lifecycle infographic

Zobacz nasze produkty:

Czy spieki i niespalony ekogroszek powodują problemy z piecem?

Niedopalone paliwo może powodować poważne problemy z piecem na ekogroszek. Mogą powstawać spieki oraz osady, źle wpływające na całą pracę instalacji i powolnie degradujące jej możliwości. Jakie mogą być konsekwencje?

 • Zmniejszenie wydajności grzewczej pieca: Problemy z utrzymaniem ciepła i ogólną wydajnością grzewczą mogą mieć różne przyczyny. Natomiast to jeden z sygnałów, że warto sprawdzić co dzieje się ze spalaniem paliwa. Niedopalenie może zmniejszać wydajność.
 • Większe zużycie paliwa: Bardzo łatwe do przeoczenia, zwłaszcza w czasie trwania intensywnego sezonu grzewczego, kiedy wpływ na spalanie mają różne czynniki. Jeżeli jednak widzisz, że paliwa po prostu ubywa zbyt wiele, to może być znak, że ekogroszek się nie dopala. Warto prześledzić, czy w podajniku nie ma niedopalonych kawałków.
 • Zwiększone emisje zanieczyszczeń: Dymienie z pieca, dziwny zapach, osady. to wszystko może się wiązać właśnie z nieprawidłowo spalanym ekogroszkiem.
 • Potencjalne uszkodzenia kotła: Skoro paliwo przez dłuższy czas będzie się nie spalać, może to uszkodzić kocioł i jego elementy. Wtedy naprawa może być naprawdę kosztowna.
 • Powstawanie większej ilości popiołu i sadzy: Niedopalanie paliwa w piecu może powodować powstawanie sadzy i większej ilości popiołu. To też jest symptom najłatwiejszy do zauważenia na pierwszy rzut oka.

Czy złe spalanie ekogroszku źle wpływa na zdrowie?

Może też mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i zdrowie osób wokół nas:

 • Emisja szkodliwych substancji: Niedopalone resztki ekogroszku mogą prowadzić do większej emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenki węgla (w tym tlenek węgla, CO), tlenki siarki (SOx) i tlenki azotu (NOx). Te substancje są toksyczne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska.
 • Zagrożenie wybuchem: Niedopalone resztki węgla, takie jak pyły węglowe lub gaz CO, mogą gromadzić się w kotłach lub w przewodach kominowych. W przypadku nagłego zapłonu, na przykład w wyniku zwarcia lub nagrzewania się nadmiernie, istnieje ryzyko wybuchu lub pożaru.
 • Ryzyko zatruć i duszenia się: Niedopalone węglowe gazy, takie jak tlenek węgla (CO), są bezbarwne, bezwonne i trujące. Narażenie na te gazy może prowadzić do zatrucia CO, które może być śmiertelne. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy kotłownia jest słabo wentylowana lub jeśli są problemy z odprowadzaniem spalin.

Jak zapobiegać niedopalaniu ekogroszku?

Chcąc uniknąć złego lub niecałkowitego spalania ekogroszku, możesz zadbać o kilka rzeczy. Poniżej lista elementów, o których warto pomyśleć:

 1. Wybieraj wysokiej jakości ekogroszek: Dobry jakościowo ekogroszek ma mniejszą zawartość wilgoci i zanieczyszczeń, co ułatwia jego spalanie. Dobrze przemyśl wybór dostawcy i postaraj się wybierać ekogroszek o wysokich parametrach jakościowych.
 2. Regularnie konserwuj i czyść kocioł: Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji kotła. Usuwanie osadów, popiołu, sadzy i innych zanieczyszczeń pomoże w utrzymaniu prawidłowego spalania. Skonsultuj się z producentem kotła lub specjalistą od serwisu kotłów, aby dowiedzieć się, jak często i w jaki sposób przeprowadzać konserwację.
 3. Ustaw odpowiednie parametry spalania: Właściwe ustawienia kotła są kluczowe dla efektywnego spalania ekogroszku. Pamiętaj, że parametry spalania mogą się różnić w zależności od rodzaju kotła i specyfikacji producenta. Skonsultuj się z instrukcją obsługi kotła lub skorzystaj z usług specjalisty, aby dostosować ustawienia tak, aby były odpowiednie dla danego rodzaju paliwa.
 4. Zapewnij odpowiednią wentylację kotłowni: Właściwa wentylacja jest ważna dla prawidłowego spalania i odprowadzania spalin. Upewnij się, że kotłownia ma odpowiednią wentylację, aby dostarczać wystarczającą ilość powietrza do spalania. Przestrzeń powinna być dobrze przewietrzana i nie powinno być żadnych blokad wokół kanałów nawiewnych i wylotowych. Przeczytaj: Nawiew i doprowadzenie powietrza do kotłowni oraz Okno do kotłowni.
 5. Regularnie monitoruj i czyść przewody kominowe: Zapewnij, że przewody kominowe są czyste i nie ma w nich żadnych blokad. Osady i nagromadzenie sadzy mogą utrudniać odprowadzanie spalin i prowadzić do niedopalenia. Regularne czyszczenie przewodów kominowych pomoże utrzymać ich skuteczność.
 6. Skonsultuj się z profesjonalistą: Jeśli masz problemy z niedopalaniem ekogroszku, zawsze warto skonsultować się z serwisantem kotłów lub specjalistą ds. ogrzewania. Profesjonalista może dokładnie zbadać i ocenić sytuację, zaproponować odpowiednie rozwiązania i udzielić wskazówek dotyczących użytkowania kotła.

Podsumowanie

Kocioł na ekogroszek może nie dopalać paliwa z przeróżnych powodów. Na pewno nie można lekceważyć opisanych w artykule symptomów. Warto raz do roku zrobić gruntowny przegląd kotła, aby dać sobie nieco więcej pewności i przedłużyć bezawaryjne działanie naszej instalacji grzewczej.

Przeczytaj nasze artykuły:

 1. Jak optymalnie ustawić palnik na pellet?
 2. Jak działa termostat?
 3. Osad z sadzy w piecu i kominie
 4. Histereza kotła i CWU
 5. Czy w piecu na ekogroszek można palić peletem?
 6. Jak ustawić zawór trójdrożny?
 7. Do kiedy trzeba wymienić piec na nowy?
 8. Dymi się z pieca na ekogroszek
 9. Piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury