Palniki Obrotowe

Palniki na pellet

Obrotowe palniki pelletowe

Seria Easy ROT to nowoczesne, obrotowe palniki na pellet klasy A1 i A2 charakteryzujące się efektywnym spalaniem i wysoką sprawnością. Wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy palników, ich serwisowaniu oraz obsługi pozwoliło nam na zbudowanie urządzenia, które charakteryzuje się wysoką niezawodnością nawet w trudnych warunkach spalania takich jak problem z ciągiem kominowym czy paliwa typu agro.
Palniki z linii REVO to produkty innowacyjne na rynku światowym. Ich przełomowość polega na technologii obrotowej komory spalania kontrolowanej przez napęd hybrydowy. Oprócz sprawności spalania sięgającej 99%, tak unikatowe rozwiązanie palnika rotacyjnego zapewnia samooczyszczanie się z popiołu pozostającego z procesu spalania. Palnik dobrze spala również pellet drzewny niskiej jakości.
Przedstawiamy w pełni zautomatyzowane urządzenie najnowszej generacji umożliwiające spalanie pelletu oraz agro-pelletu (np. pelletu ze słomy rzepakowej czy łuski słonecznika). W palniku zastosowano innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne mechanizmu czyszczenia – rotacyjną komorę spalania oraz nadmuchową, dzięki czemu palnik sam oczyszcza się z popiołów i zgożeli. Palnik nie wymaga czyszczenia. Zastosowane przez nas rozwiązania gwarantują również bezawaryjną pracę palnika oraz przedłużają jego żywotność.

Czym jest pellet?

Granulat drzewny, czyli pellet, jest paliwem stałym przeznaczonym do spalania w dedykowanych palnikach, kotłach i kominkach. Jest często wytwarzany z produktów ubocznych procesów obróbki drewna, a także wielu odmian roślin energetycznych. Powstaje m.in. z:

  • siana,
  • łodyg masy zielonej,
  • wiórów,
  • ziaren zbóż,
  • czystych trocin,
  • wierzby, róży, malwy i trzciny,
  • zrębków drewna.

Nazywa się go czasami „zielonym węglem” albo „zieloną energią”. Produkcja odbywa się w granulatorach mechanicznych, gdzie masa drzewna jest wytłaczana pod ogromnym ciśnieniem. W procesie nie stosuje się żadnych dodatków chemicznych, a jedynym lepiszczem granulatu są naturalnie występujące żywice. Dzięki wysokiemu stopniowi sprasowania oszczędzamy również miejsce magazynowe.

Efektem opisanego procesu jest wysokokaloryczne paliwo stałe. Jego wartość energetyczna dochodzi do 5 kWh/kg (co jest równoważne 20 MJ/kg) i jest porównywalna z węglem kamiennym. Różnica polega na tym, że przy spalaniu pelletu wydzielają się jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla, który jest przyswajany przez drzewa i niewielkie rośliny porastające łąki. Nie ma przy tym żadnych ubocznych emisji szkodliwych gazów. Bardzo niska jest również zawartość popiołów, gdyż efektywność spalania wynosi ok. 99% – przeciętnej jakości granulat po spaleniu go w ilości 1 tony pozostawia po sobie zaledwie 5 kg popiołów.

Jak działa kocioł i palnik do kotła na pellet?

W ogólnym ujęciu kocioł na pellet działa w bardzo prosty sposób. Podstawowym elementem jest sam palnik umieszczony w jego korpusie, który posiada również automatycznie sterowaną grzałkę elektryczną. Pozwala to na bezobsługowe rozpalanie paliwa. Należy jedynie ustawić pożądaną temperaturę i dbać o uzupełnianie granulatu w zasobniku.

Po wystartowaniu maszyny uruchamiany jest podajnik, z którego paliwo jest przekazywane na specjalny ruszt, gdzie jest ono rozpalane. Granulat drzewny jest materiałem łatwopalnym, dlatego też kotły wyposaża się w dodatkowe zabezpieczenia, wśród których najczęściej spotykane są: czujnik wysokiej temperatury oraz zawór wodny (w awaryjnej sytuacji woda gasi płomienie).

Zainstalowany wentylator służy do nadmuchu i podtrzymywania reakcji spalania. Woda krąży w obiegu zamkniętym urządzenia aż do chwili, gdy osiągnie zadaną temperaturę. Wówczas uruchamiany jest automatycznie podajnik paliwa. Po wypaleniu się granulatu wentylator przedmuchuje element grzejny i ruszt, oczyszczając je z popiołów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, opartym na sterownikach mikroprocesorowych, proces jest w większości bezobsługowy. Istnieje możliwość uruchamiania całego układu automatycznie, w zależności od temperatury panującej na zewnątrz.

Można również palnik na pellet zainstalować do starszego kotła, który był wcześniej wykorzystywany z innym rodzajem paliwa. Zaletą takiego rozwiązania jest niska cena wdrożenia i automatyzacji. Wadą – niższa efektywność w porównaniu z nowoczesnymi i kompletnymi produktami, dedykowanymi dla granulatu drzewnego. Praktyka pokazuje, że wymiana elementu grzejnego w kotle olejowymi jest dobrym wyjściem, jednakże w przypadku urządzeń na paliwa stałe, lepiej będzie zakupić nową instalację grzewczą na pellety.

Zalety ogrzewania domu pelletem

Stosowanie granulatu drzewnego do ogrzewania domów i budynków użytkowych niesie za sobą wiele zalet, m.in.:

  • niskie koszty produkcji ciepła i przyjazność środowisku,
  • emisję dwutlenków węgla i siarki na poziomie bliskim zera (zależnie od jakości paliwa),
  • bardzo małą zawartość popiołów na poziomie 3–4% (a tych już wytworzonych z powodzeniem można użyć jako nawozu),
  • niska ilość produkowanych zanieczyszczeń powoduje, że urządzenie grzewcze wystarczy czyścić raz na 7 dni lub rzadziej, w zależności od jakości paliwa oraz samego kotła (nowe rozwiązania mają funkcję automatycznego czyszczenia i stają się praktycznie bezobsługowe),
  • możliwość instalacji specjalnego palnika na już istniejącym urządzeniu, bez konieczności wymiany całej infrastruktury,
  • automatyzacja – sterowane komputerowo procesy rozpalania i wygaszania oszczędzają Twój czas i optymalizują ilości wykorzystywanego opału,
  • możliwość zaprogramowania cykli dobowych pracy urządzenia na pellet,
  • kotły na pellet umożliwiają automatyczne rozpalanie w zależności od temperatury,
  • łatwe magazynowanie paliwa, które nie brudzi pomieszczeń tak, jak węgiel,
  • materiał jest mocno sprasowany, co gwarantuje bardzo dużą gęstość granulatu na poziomie 1 m3 = 650 kg.

Rozwiązania wykorzystujące pellet, dzięki ich właściwościom, coraz częściej padają w dyskusji na temat dotacji na modernizację kotłowni i jako element walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Sam granulat powstaje z różnego rodzaju odpadów występujących w tartakach i przy obróbce drewna. Sprawia to, że nie tylko jego spalanie jest praktycznie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, lecz również pozwala na optymalne wykorzystanie surowców – to, co dotąd było odpadem tartacznym, jest wykorzystywane do produkcji pelletu.

Dzięki wielu zaletom ten rodzaj paliwa zdobywa coraz większą popularność wśród posiadaczy domków jednorodzinnych. Według danych Komisji Europejskiej Polska jest siódmym producentem granulatów drzewnych na naszym kontynencie. Zgodnie z raportem „UE Biopaliwa 2014”, produkcja wynosi ok. 600 tysięcy ton rocznie. Producenci pieców starają się nie tylko dopracowywać swoje urządzenia od strony funkcjonalnej, lecz również estetycznej, a więc stają się one ciekawym elementem wystroju wnętrz.

Ekologiczny i wydajny pellet

W dobie zwracania coraz większej uwagi na ekologię i tzw. zero waste, czyli ograniczanie ilości odpadów do minimum, stosowanie palnika do kotła na pellet wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem wpasowującym się w ten trend. Paliwo jest wytwarzane z produktów ubocznych procesów obróbki drewna albo z roślin energetycznych uprawianych na specjalnych plantacjach (np. wierzby). Nie są przy tym emitowane praktycznie żadne szkodliwe związki, emisja SO2 i CO2 jest minimalna. Popioły pozostałe po procesie spalania stanowią niewielki procent całości i można z powodzeniem używać ich do nawożenia przydomowego ogrodu. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z bardzo przyjaznym środowisku materiałem na opał.

Niebywałą korzyścią jest też wygoda użytkowania samych urządzeń. Nie musimy posiadać dedykowanej instalacji. Wystarczy dokonać zakupu odpowiedniego palnika, który podłączymy do starszego kotła na olej lub paliwa stałe. Umożliwi nam to spalanie pelletu i ogrzewanie nim budynku, a dodatkowo poprawi komfort dzięki automatyzacji całego procesu. Oszczędzamy w ten sposób czas, gdyż jedyne co musimy robić to dodawać paliwo do zasobnika. Proces czyszczenia ręcznego wykonujemy maksymalnie raz na tydzień, a przy nowoczesnych maszynach co kilka miesięcy – dzięki układom samoczyszczenia.

Palnik na pellet – najlepszy wybór na rynku?

Dwie tony pelletu mają wydajność porównywalną z tysiącem litrów oleju opałowego. Jednocześnie ten drugi jest o wiele droższy i bardziej nieekologiczny. Spójrzmy na liczby:

  • 2 tony granulatu drzewnego to koszt ok. 1600 złotych,
  • równoważne 1000 litrów oleju opałowego kosztuje ok. 4000 złotych.

Granulat jest zatem o ponad połowę tańszy, a zarazem wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Automatyczna kontrola i regulacja wszystkich parametrów procesu spalania pozwala na optymalne wykorzystanie paliwa i dodatkowe zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Mamy wieloletnie doświadczenie w instalacjach grzewczych. Jeżeli więc chciałbyś zmodernizować lub wymienić swój kocioł CO to zachęcamy do kontaktu. Po krótkim wywiadzie przedstawimy Ci kompleksową ofertę i doradzimy, czy lepiej będzie wymienić sam palnik, czy całe urządzenie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!