Aktualności

Zawirowywacz spalin – co to jest i co daje?

Restrykcyjne normy emisyjne dla kotłów powodują, że producenci muszą produkować urządzenia coraz bardziej ekologiczne. Dla takich kotłów stosuje się specjalne elementy w środku wymiennika aby poprawić jego emisję spalin i podnosząc wydajność. Jednym z takich elementów są zawirowywacze spalin. W tym artykule opowiemy, czym jest zawirowywacz spalin i po co się go stosuje w kotłach.

Co to jest zawirowywacz spalin? Z czego jest zrobiony?

jak działa zawirowywacz spalin

Jest to specjalne wyposażenie kotła, umiejscawiane w wymienniku z reguły w kanałach dymnych lub rurach. Zawirowywacze (często też nazywane turbolizatorami) służą do spowolnienia przepływu spalin przez kocioł, podniesienie jego efektywności oraz zatrzymanie większej ilości pyłów wydostawanych przez spaliny. W zależności od konstrukcji kotła, zawirowywacze mogą być wykonane z blachy lub z prętów.

Jak działają zawirowywacze?

Zawirowywacze powodują utrudnienie przepływu spalin przez wymiennik dzięki czemu dym ma dłuższą drogę i więcej z jego ciepła może odebrać płaszcz wodny kotła. Wzrasta wydajność urządzenia czyli spalanie jest niższe. Średnio kocioł z zawirowywaczami spalin ma temperaturę niższą na kominie kotła o około 50*C.

Zobacz nasze piece na ekogroszek 5 klasy z podajnikiem!

Co daje zawirowywacz spalin w kotle i czy warto?

Turbolizatory podnoszą wydajność urządzenia, obniżają jego emisję i są bardziej ekologicznymi urządzeniami. Zawirowywacz obniża temperaturę spalin więc warto pamiętać o montażu wkładu kominowego do kotła. Dzięki niemu komin ceglany zostanie odpowiednio przezbrojony, aby mógł pracować z ekologicznym kotłem 5 klasy. Ceglane kominy same w sobie źle znoszą niskie temperatury spalania, co może prowadzić do tak zwanego „pocenia się”, które działa negatywnie na ściany komina.

Piece na pellet z podajnikiem – zobacz modele!

Czy turbolizator spalin jest wymagany?

Zawirowywacze spalin, jeśli producent wyposażył w nie kocioł są obowiązkowym elementem urządzenia. Jednakże bardzo często w sytuacjach gdzie jest problem z ciągiem kominowym lub z nawiewem i wywiewem w kotłowni, demontuje się te urządzenia aby ułatwić i poprawić przepływ spalin przez kocioł.

Chcesz przeczytać więcej? Sprawdź nasze artykuły:

  1. Zawór trójdrożny zasada działania – wszystko co musisz wiedzieć!
  2. Kalkulator kosztów ogrzewania domu – sprawdź nasze autorskie narzędzie!
  3. Serwis kotłów – zadbaj o swój piec!
  4. Nawiew powietrza do kotłowni – dlaczego jest ważny i jak o niego zadbać?
  5. Jak działa termostat – jak ustawić pokojówkę?
  6. Osad z sadzy w piecu i kominie – co robić?
  7. Piec na ekogroszek nie osiąga zadanej temperatury – jak temu zaradzić?
  8. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? – po czym poznać, że ustawienia są prawidłowe?
  9. Okno do kotłowni – kiedy jest wymagane?
  10. Jak wyczyścić i zakonserwować piec po sezonie? – przeczytaj!
  11. Piec na ekogroszek nie dopala węgla – co robić?