Kotły zgazowujące

Przedstawiamy solidne piece zgazowujące drewno i węgiel, należące do klasy 5. Kotły tego typu zapewniają bardzo wysoką sprawność energetyczną, sięgającą nawet 90%. Polecane przez nas kotły wyróżniają się nowoczesnym designem i kompaktowymi rozmiarami.

Kocioł zgazowujący węgiel ŻarKo
ŻarKo – kocioł zasypowy dolnego spalania, służy do zgazowywania węgla – to jedna z najbardziej efektywnych metod spalania. Konstrukcja kotła, paleniska oraz powietrza wtórnego w sposób bardzo pozytywny wpłynęła na emisję gazów do atmosfery. Taki kocioł zasypowy jest ekologiczny dla środowiska, a dla Użytkownika prosty w obsłudze i niewymagający.
Kocioł zgazowujący węgiel ŻarKo
DrewKo to piec dolnego spalania zgazowujący drewno. Nieskomplikowana budowa kotła ułatwia codzienne użytkowanie. Komora paleniskowa pomieści polana o obwodzie 30-40 cm. Czyszczenie rusztu wspomaga zainstalowany wymienny system grzebieni, który uruchamiamy naciskając nogą na zamocowaną przy kotle dźwignię.

Piece zgazowujące 5 klasy – charakterystyka pracy

Czym różnią się kotły zgazowujące od tradycyjnych “kopciuchów”? Przede wszystkim schematem pracy i sposobem spalania paliwa – najczęściej drewna, rzadziej węgla. Kocioł zgazowujący działa na zasadzie tzw. spalania dolnego, dzięki czemu gaz pochodzący ze spalania paliwa stałego (najczęściej gaz drzewny) jest natychmiastowo spalany. To powoduje znaczny wzrost wydajności cieplnej, a dodatkowo przyczynia się do niższej emisyjności szkodliwych gazów i pyłów.

Ponadto kotły zgazowujące posiadają większe drzwiczki i komorę spalania, przez co można spalać w nich drewno o sporych rozmiarach. Co ciekawe, piece te zazwyczaj nie posiadają tradycyjnego rusztu, a w jego miejscu znajduje się pionowa dysza palnika. To właśnie tam występuje proces zgazowania drewna lub węgla i zapłon łatwopalnej mieszanki.

Oczywiście konstrukcja komory dyszy palnikowej jest wysoce odporna na działanie wysokich temperatur, sięgających nawet 1400 stopni Celsjusza. To również ogromna zaleta, ponieważ dochodzi w niej do akumulacji ciepła, a tym samym wzrasta temperatura spalania gazów drzewnych.

Kotły zgazowujące 5 klasy – korzyści dla portfela i środowiska

Zakup kotła zgazowującego 5 klasy to bardzo trafna inwestycja, która poprawi nie tylko kondycję naszego portfela, ale również ograniczy emisję szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów. Piece tego typu wyróżniają się bardzo czystym spalaniem i niesamowicie wysoką sprawnością energetyczną. Tym samym w kotle zgazowującym można uzyskać o wiele więcej energii cieplnej, w porównaniu do tradycyjnych pieców C.O.

Sterowniki i elektronika w piecach zgazowujących

Istotną funkcję w piecach zgazowujących odgrywa elektronika – w tym specjalnie zaprogramowane sterowniki. Precyzyjne sterowanie obejmuje przede wszystkim pracę wentylatora, którego zadaniem jest dostarczanie większej ilości powietrza do komory spalania wewnątrz kotła. Jednocześnie wentylator odpowiada za odprowadzanie spalin przez komin. Ważne jest zatem, aby jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji kotła, odpowiednio skonfigurować system sterujący, ponieważ dzięki temu można osiągnąć najwyższy współczynnik wydajności.

Zasobnik na wodę

Jeżeli cenimy sobie wysoką efektywność pracy kotła, warto zdecydować się na montaż zasobnika buforowego na wodę. To pozwoli ogrzewać kubaturę domu nawet przez kilkanaście godzin. Za właściwą pracę takiego wymiennika ciepła odpowiada specjalny zawór, który miesza ciepłą wodę pochodzącą z kotła z chłodniejszą, która odprowadzana jest z grzejników. Co ważne, zastosowanie bufora ciepła zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń.

Taki zawór także wyposażony jest w specjalny sterownik, regulujący jego pracą. Dzięki zastosowaniu zasobnika na wodę, wydłużają się odstępy pomiędzy załadunkami pieca, a to wpływa na komfort użytkowania kotła. Zasobniki buforowe na wodę zalecane są wszystkim posiadaczom kotłów na paliwo stałe.

Szukasz innych rozwiązań grzewczych? Sprawdź nasze tanie piece na pellet, kotły na ekogroszek oraz piece na pellet i ekogroszek! Nie masz pewności, które rozwiązanie będzie najlepsze? Przeczytaj jaki piec wybrać lub napisz do nas! Pomożemy wybrać odpowiednio!