Aktualności

Jak zmniejszyć zużycie opału i koszty ogrzewania?

Przyszło nam doczekać trudnych czasów, w których co jakiś czas dochodzi do przełomowego wydarzenia – pierwszym etapem było bardzo napędzona gospodarka Europejska i Polska, kolejno pandemia, wydarzenia na Ukrainie, a teraz – wysoka inflacja. Co się z tym wiąże ceny paliw w Polsce osiągają rekordowe kwoty. Gaz, węgiel, drewno, a już niedługo energia elektryczna, będą miały wysokie ceny ze względu na niepewną sytuację gospodarczą w kraju i na świecie. W poniższym artykule spróbuję odpowiedzieć jak zmniejszyć zużycie opału w domu i jak zadbać o bardziej efektywne ogrzewanie!

Zadbaj o dobrą izolację domu – zmniejszysz zużycie paliwa!

Głównym czynnikiem decydującym o ilości spalonego paliwa jest izolacja – czyli ocieplenie naszego budynku. Jeżeli mamy dom nowobudowany i jest on ocieplony zgodnie z wymaganiami, mamy pewność, że straty ciepła będą niskie. Natomiast w przypadku starszych budynków, warto zadbać o ocieplenie. Oczywiście, nie jest to rzecz którą można zrobić w ciągu kilku dni, jednak należy się do niej przygotować dużo wcześniej i z opisywanych przez nas sposobów jest najbardziej kosztowny ale również i najbardziej skuteczny.

„Ciepło idzie zawsze do góry” – mawia się u nas w branży. Jest to stuprocentowa racja – w pierwszej kolejności zadbaj o ocieplenie stropu. To tamtędy ciepło może uciekać najwięcej, bo unosi się ono do góry. Jeżeli izolacja jest kiepskiej jakości, ciepło zamiast zostawać w domu ucieka do atmosfery.

straty ciepła w domu jednorodzinnymStraty ciepła w domu jednorodzinnym. Infografika.

Należy pamiętać również o ociepleniu ścian i wymianie stolarki okiennej i drzwi. Każdy z tych elementów ma kluczowe znaczenie. Dzięki szeregowi dotacji; min. Z programu „Czyste Powietrze”, można skorzystać z dofinansowania na termomodernizację budynku. Zapewnienie szczelności budynku, tworzy nam pewnego rodzaju termos. Ciepło wytworzone przez grzejniki, czy układ podłogowy, zatrzymujemy w domu nie wypuszczając go na zewnątrz. Dzięki temu mamy komfortową temperaturę w domu, bez zwiększonego zużycia paliwa.

ocieplenie domu zmniejsza koszt ogrzewaniaOcieplenie domu, pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania!

Obniżenie temperatury to mniejsze koszty ogrzewania

Jesteśmy nauczeni komfortu. Większość z nas, spędzając czas w domu i wykonując codzienne obowiązki, musi mieć wysoką temperaturę pomieszczenia. Według badań najbardziej optymalną temperaturą dla człowieka w domu w zależności od pomieszczenia jest nawet od 15*C. Wiadomo, nikt nie będzie spędzał całego wieczoru przy tej temperaturze bo po prostu odczuje chłód. Jednakże warto zadbać, aby w zależności od charakterystyki pomieszczenia utrzymywać w nim inną temperaturę.

Dla sypialni jest to właśnie przedział między 15-18*C – przy tej temperaturze organizm najlepiej wypoczywa w nocy i się regeneruje. Z kolei w pomieszczeniach z których korzystamy w ciągu dnia – salon, wypoczynek czy jadalnia jest to przedział między 17-20*C. W łazienkach preferowana jest wyższa temperatura rzędu 20-22*C. Dlaczego aż taka wysoka? Głównie ze względu na kąpiel – po wyjściu z wanny czy prysznica, gdyby temperatura była bardzo niska, odczuwalibyśmy dyskomfort a organizm byłby wyziębiony.

Obniżenie temperatury w każdym pomieszczeniu o 1*C skutkuje zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na ciepło – a finalnie niższe koszty ogrzewania. Ile one wyniosą? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To ile zaoszczędzimy zależy od charakterystyki budynku i mieszkańców. Według wyliczeń ekspertów, zmniejszenie temperatury w domach i mieszkaniach o 1*C pozwoli zaoszczędzić 450 tysięcy ton węgla. Należy jednak pamiętać, że ceny paliw które są dzisiaj, zmuszają nas do tego aby uważniej się przyjrzeć temperaturą w których spędzamy czas. Zgodnie z hasłem reklamowym „Ogrzewaj rozsądnie” zmniejsz temperaturę w swoim domu.

Przeczytaj poradnik:  Jak wybrać piec centralnego ogrzewania z podajnikiem?

Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie paliwa?

Wymiana okien i drzwi, ocieplenie stropu czy domu – jest to proces czasochłonny i może nadwyrężyć domowy budżet. Zmniejszenie temperatury w domu mamy za sobą, lecz chcemy mieć jeszcze dodatkowe oszczędności. Poniżej podpowiemy jak można zaoszczędzić spalone paliwo ponosząc niższe koszty inwestycji. Każda z naszych propozycji zostanie poddana analizie oraz szacunkowych kosztach. Zaproponujemy rozwiązania które łatwo i szybko przyniosą oszczędności.

Czysty kocioł to mniejsze koszty grzewcze!

Każdy kocioł ma określony parametr tzw. Sprawność kotła. Można to odnieść, że jest to wydajność kotła. Jeżeli zadbamy o prawidłowy przepływ spalin przez kocioł i jego czystą powierzchnię wymiany czyli ścianki wodne, utrzymamy tą sprawność na wysokim poziomie (rzędu 90%). Natomiast jeśli kocioł jest brudny, zanieczyszczony to jego wydajność może nam spaść nawet o kilkadziesiąt procent! Biorąc przykład z liczb:

  • Kocioł czysty, o sprawności 90%, aby ogrzać nasz dom – na dobę potrzebujemy 20kg opału.
  • Mając zabrudzony wymiennik, sprawność spada do 70% – na dobę potrzebujemy już prawie 25kg paliwa.

Tak więc w sezonie, tylko przez to że utrzymamy kocioł w należytej kondycji możemy zaoszczędzić nawet pół tony paliwa w sezonie grzewczym!

Zobacz nasze kotły pelletowe o najwyższej sprawności grzewczej!

Wyreguluj parametry pracy kotła!

Bardzo często spotykamy się z problemem u Klientów, że opał jest spalany niecałkowicie. Dochodzi do takich sytuacji jeśli użytkownik zmieni dostawcę opału, a różni się ono od wcześniejszego. Wtedy brak regulacji parametrów na sterowniku może wiązać się z wyżej opisanym problemem – nie dopalamy naszego paliwa całkowicie, dosłownie „wyrzucając” energię którą moglibyśmy wyciągnąć z paliwa do popielnika. Prawidłowa regulacja pozwala na prawidłowe spalanie i spalenie naszego paliwa w pełni.

Sama regulacja na sterowniku wymaga doświadczenia i znajomości obsługi sterownika. Co jednak zrobić jeżeli nie mamy pojęcia o nastawach pracy? Tutaj już kłania się usługa „Kotłospaw Support” czyli zdalna kontrola pracy urządzenia. Usługa ta dotyczy Użytkowników mających swoje kotły Kotłospaw wyposażone w moduł internetowy.

Dzięki niemu serwis fabryczny jest w stanie skontrolować parametry pracy kotła, odpowiednio je wyregulować i dostosować. Usługa jest bezpłatna. Więcej o samej usłudze można obejrzeć w krótkim filmiku:

Kotłospaw Support, źródło Youtube

Kolejnym z ważnych etapów jest również drożność i skuteczność palnika w przypadku kotłów automatycznych – na pellet i ekogroszek. Urządzenia te wymagają okresowych przeglądów, aby zapewnić ich dobre działanie i wentylowanie a co za tym idzie poprawną pracę i sprawność. Warto zawsze przed sezonem grzewczym wykonać kompleksowy serwis urządzenia aby w momencie przyjścia sezonu grzewczego być w pełni gotowym na optymalne spalanie. Firma Kotłospaw posiada w kraju ponad 80 serwisantów którzy świadczą usługi przeglądów. Poprawne działanie urządzenia to gwarancja prawidłowo spalonego paliwa i uzyskania najlepszej wydajności urządzenia.

Termostat pokojowy pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania

termostat zmniejszenie kosztów ogrzewaniaTermostat pomoże utrzymać optymalne warunki grzewcze i obniżyć zużycie opału!

Termostat pokojowy do bardzo ważne urządzenie. W pompach ciepła czy kotłach gazowych uznawane jako obowiązkowe wyposażenie kotłowni – domu. Jakie jest zadanie termostatu? Przede wszystkim kontrola temperatury w domu. Jeżeli w budynku są zainstalowane grzejniki wraz z termostatami, regulator pokojowy nie jest niezbędny. Natomiast w przypadku gdy mamy ogrzewanie grzejnikowe bez termostatów – najczęściej przy grzejnikach żeliwnych, lub ogrzewanie podłogowe to tracimy kontrolę nad temperaturą w domu. Dzięki termostatowi pokojowemu, w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury w domu, daje to sygnał do kotła który rozłącza pompę obiegową. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji przegrzewania domu a co za tym idzie wyższego zużycia paliwa.

Większość termostatów na rynku ma dodatkowo funkcję tzw. „Tygodniówki” dzięki której w zależności od dnia tygodnia oraz godziny możemy ustawić różne temperatury. Ma to swoje zastosowanie gdy np. w ciągu tygodnia pracujemy od 7-16 i nie ma nikogo w domu, więc temperatura może być niższa. Pozorne zmiany które dają ogromne oszczędności. Dzięki zastosowaniu termostatu, spalanie może być niższe nawet o 15-25%!

Więcej o naszych regulatorach można zobaczyć na filmikach poniżej:

Regulator Plum X80:

Regulator Plum X40:

Ogrzewaj bojler tylko kiedy jest potrzebny!

Ciepła woda użytkowa – czyli nasza ciepła woda w kranie. Kochamy się w niej pluskać w wannie, czy obmywać gorącą pod prysznicem. Natomiast czasami dochodzi do sytuacji gdzie spadnie w nim temperatura, a kocioł się załączy aby ją dogrzać.

Tylko czy potrzebujemy tego w godzinach gdzie nie przebywamy w domu? Raczej nie. Dlatego dzięki zastosowaniu zaawansowanych sterowników w kotłach Kotłospaw jest funkcja tzw. „Obniżenia nocne CWU”. Funkcja ta służy do obniżenia temperatury zadanej w bojlerze w danych godzinach i dniach tygodnia – użytkownik może dostosować ją w zależności od swoich potrzeb.

Najczęściej stosuje się, obniżenie temperatury zasobnika od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 oraz w nocy 23-5. Taka nastawa pozwoli na to, że w sytuacjach gdzie po prostu nie korzystamy z ciepłej wody z bojlera, kocioł się nie uruchomi aby go dogrzać a finalnie – nie spalimy w tym czasie paliwa. Kolejne kilogramy paliwa które zostają w naszej kieszeni.

Część z Klientów jednakże wyłącza bojler w lato z kotła i przechodzi na ogrzewanie elektryczne – grzałką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie gdyż nie potrzebujemy się martwić o paliwo w zasobniku czy czyszczenie kotła.

W takim przypadku warto zamontować programator czasowy do gniazdka. Urządzenie wkładamy do gniazdka, a do programatora przewód z wtyczką od grzałki. Wtedy na prostym wyświetlaczu programatora możemy ustawić w jakich godzinach grzałka ma się załączyć celem podgrzania ciepłej wody. Urządzenie to koszt kilkudziesięciu złotych a montaż jego wykona dosłownie każdy.

Podsumowanie

Warto poświęcić trochę czasu aby przygotować się do sezonu grzewczego. Ceny paliw nie napawają optymizmem, więc każdy kilogram paliwa będzie dla użytkownika bardzo ważny. Powyższy poradnik wprowadza do zapoznania się z tematem i pozwala pogłębić wiedzę na tematy które są najbardziej newralgiczne. W skrócie mówiąc: dobre ocieplenie i niższa temperatura, pozwoli zaoszczędzić spalone paliw.