Aktualności

Jaki piec na pellet?

Dobrej jakości bezobsługowy kocioł na pellet to spory wydatek. Dlatego też decydując się na urządzenie tego rodzaju, należy zwrócić baczną uwagę na kilka ważnych kwestii. Co konkretnie należy wziąć pod uwagę? Jaki piec na pellet wybrać? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Zalety kotłów na pellet

Zanim przejdziemy do konkretnych parametrów i funkcji, które powinno się wziąć pod uwagę podczas zakupu wspomnianego urządzenia, warto przypomnieć, dlaczego mały piec na pellet jest tak polecanym, choć wciąż niedocenianym rozwiązaniem. To pozwoli ci uzmysłowić sobie, na jakie korzyści możesz liczyć, kupując piec 5. klasy na pellet.

Przede wszystkim należy pamiętać, że urządzenia tego rodzaju pozwalają na ogrzewanie budynku w sposób ekologiczny, pellet powstaje bowiem w efekcie sprasowania odrzutów drzewnych, zwykle trocin. Dodatkowo emisja spalin w tym przypadku jest znacznie niższa w porównaniu np. z węglem czy sezonowym drewnem. Kotły są również bardzo łatwe w obsłudze. Modele z podajnikiem można zasypać pelletem i zostawić je nawet na kilka dni, wyjeżdżając np. na tygodniowe wakacje. Nowoczesne kotły 5. klasy z Pleszewa wyposażone są w specjalistyczne systemy zabezpieczające, np. do gaszenia płomieni lub też chroniące przed przedostaniem się ognia do zasobnika z opałem. Ponadto pellet jest o wiele wygodniejszy w użyciu, niż np. węgiel. Zajmuje mało miejsca, cechuje się szybkim zapłonem i małą wilgotnością. Jest prosty w magazynowaniu – ze względu na to, że zwykle sprzedawany jest w dobrze zabezpieczonych opakowaniach, może być przechowywany w dowolnych pomieszczeniach gospodarczych. Niemałe znaczenie odgrywa także bardzo korzystny stosunek ceny do jakości samego opału. Paliwo to charakteryzuje się wysoką wydajnością i niską zawartością popiołu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kotły na pellet?

W przeciwieństwie do innych rodzajów opału, pellet może być wykorzystywany we wszystkich typach pieców CO. Najlepiej jest jednakże wybrać kocioł posiadający specjalny podajnik pneumatyczny lub ślimakowy.

Przeglądając ofertę na kotły na pellet, należy przede wszystkim odpowiednio dopasować moc kotła do powierzchni ogrzewanego budynku. W przypadku nowo budowanych obiektów lub też domów powstałych po 2009 roku, wystarczy zajrzeć do świadectwa charakterystyki energetycznej. Zawiera ono informacje dotyczące zużywania przez obiekt energii. Wskaźnik EP wyrażony w kW/m2 oznacza roczne zapotrzebowanie energii na konkretną jednostkę powierzchni. Nie ma potrzeby, by kupować piece CO o większej mocy grzewczej, bowiem przez znaczną część sezonu grzewczego urządzenie powinno pracować z mocą nominalną, która jest mniejsza, niż maksymalna. Dzięki temu zużycie opału będzie niższe, a do atmosfery trafi mniej powstających w procesie spalania zanieczyszczeń. Ponadto w takim przypadku sprzęt będzie osiągał najwyższą sprawność, czyli z dostarczonego opału wyprodukuje największą możliwą ilość energii. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli o bardzo małej mocy, wynoszącej nawet kilka kilowatów. Co istotne, moc ta okazuje się być wystarczająca do ogrzania dobrze ocieplonego obiektu. Jeżeli natomiast zadaniem urządzenia ma być jeszcze podgrzewanie wody do mycia, to jego moc powinna być odpowiednio większa.

Ponadto warto też zwrócić uwagę na funkcjonalności urządzenia oraz jego łatwość obsługi. Najlepsze kotły na pellet powinny cechować się prostą, intuicyjną wręcz obsługą. Przed nabyciem konkretnego modelu należy też sprawdzić, jak wiele miejsca mamy w kotłowni. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu powinien zmieścić się piec ze zbiornikiem paliwa, a także często również zasobnikiem c.w.u. Wokół urządzenia należy również pozostawić trochę wolnego miejsca zapewniającego swobodny dostęp do sprzętu. Dlatego też w przypadku, gdy wypatrzony przez nas piec CO ma za duże wymiary, najlepiej jest znaleźć inny model. W szerokiej ofercie renomowanych producentów dostępne są kotły o niestandardowych wymiarach, np. bardzo wąskich czy też z opcją podłączenia przewodu kominowego z tyłu

Ponadto dobrze jest też upewnić się co do konkretnej średnicy komina w domu, aby mieć pewność, że dane urządzenie będzie mogło bez przeszkód współpracować z kominem.

Gdy już zdecydujesz, jaki piec na pellet zakupisz, należy również pamiętać o wybraniu odpowiedniego rodzaju paliwa. Piece CO powinny być bowiem zasilane przez wysokojakościową biomasę, charakteryzującą się dużą wydajnością spalania, niewielką ilością odrzutu, a także dobrej klasy surowcem, z której paliwo zostało wyprodukowane. Najlepiej jest zdecydować się na pellet posiadający certyfikat jakości EN Plus A1 lub DIN Plus, czyli poświadczający, że paliwo powstało z czystego drewna bez innych domieszek, a w efekcie będzie się dobrze spalało.

Jaki piec na pellet wybrać do małej kotłowni?

Nowe budynki, świeżo oddawane do użytku, często mają projekt kotłowni przystosowany pod kocioł gazowy. Niestety gaz w dzisiejszych czasach to bardzo niepewne źródło ogrzewania, a do tego nie zawsze nitka gazu występuje w sąsiedztwie budynku. Koszty inwestycji we własne przyłącze są bardzo wysokie dlatego inwestorzy nie decydują się na nie. Co innego butla z gazem na własnym podwórku – nie wymaga dodatkowego przyłącza lecz niestety miejsce, które zabiera butla na podwórku oraz konieczność tankowania go, oraz problem z dostępnością i wysokimi cenami powoduje, że klienci nie decydują się na nie.

Idealnym rozwiązaniem do małych kotłowni jest mały piec na pellet – SlimKo Plus. Jego budowa umożliwia bezproblemowe podłączenie hydrauliczne w bardzo małych kotłowniach a czasami nawet w przedsionkach czy schowkach w domu. Dzięki zasypowi pelletu od góry, nie tracimy miejsca na postawienie zasobnika na pellet obok kotła, bo znajduje się ono na górze pieca. Sam zasyp jest bardzo duży i wystarcza na kilka dni pracy w mroźne dni, a nawet kilkanaście w sezonie letnim. Co ważne, cała obsługa kotła i jego serwis nie wymaga dostępu od tyłu bądź boków kotła. Jest to świetne rozwiązanie dla małych kotłowni, gdzie nie ma miejsca na większy kocioł.

Jaki kocioł wybrać do domu o powierzchni 100m2?

W zależności od izolacji budynku oraz jego okresu budowy, dla domu o powierzchni do 100m2 piec o mocy 12kW będzie odpowiednim wyborem. Kocioł na pellet posiada modulowaną moc już od 3kW dzięki czemu dopasuje się do danego obiektu, który ma ogrzewać, zapewniając oszczędną pracę urządzenia. Jeśli budynek jest większy moc kotła może być większa – dobór kotła w zależności od powierzchni budynku można dobrać na podstawie naszych sugestii, opisywanych na podstronach urządzeń oraz w katalogu.

Nie wiesz, jak policzyć koszty opału i zapotrzebowanie? Zobacz nasz kalkulator kosztów ogrzewania domu!

Dla kogo są kotły na pellet?

Zakup i montaż bezobsługowego kotła na pellet to polecane rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do gazu ziemnego, a także (przede wszystkim ze względu na koszty) chcą ogrzewać dom paliwem stałym, innym niż węgiel kamienny. To także korzystny wybór dla tych, którym zależy na uzyskaniu niewysokich wskaźników emisji zanieczyszczeń do atmosfery, jak również znacznej efektywności energetycznej. Wiele urządzeń spełnia obecnie surowe wymagania energetyczno-emisyjne najwyższej, 5. klasy, tak jak kotły na pellet z Pleszewa.

Należy również mieć na uwadze, że na urządzenie tego rodzaju trzeba przeznaczyć w domu odpowiednią ilość miejsca, najlepiej niewielką kotłownię o wymiarach minimum 2 x 3 metry. Ponadto nad nabyciem wspomnianego urządzenia powinny się również zastanowić osoby, które nie chcą lub nie mogą zajmować się częstym rozpalaniem oraz dokładaniem drewna. Piec CO na pellet zapewnia dodanie takiej ilości paliwa, która wystarcza na nieprzerwane działanie sprzętu przez kilkanaście godzin. Nad całością procesu czuwa w tym czasie system elektroniczny zamontowany w urządzeniu.

Kotły z Pleszewa – cena

Zakup pieca 5. klasy na pellet wiąże się zazwyczaj z wyższymi wydatkami niż w przypadku nabycia urządzeń do spalania innego typu paliwa, np. węgla kamiennego czy drewna. Koszt ten zwraca się jednakże stosunkowo szybko, biorąc pod uwagę korzystne ceny pelletu.

Cena małego pieca na pellet rozpoczyna się – w zależności od modelu – od ok. 13.000 tys. zł.

Wybierając piec 5. klasy na pellet, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość i moc. W przypadku trudności z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, zapraszamy do kontaktu. Firma Kotłospaw z Pleszewa w sposób fachowy doradza klientom w zakresie wyboru najbardziej odpowiedniego urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz także nowoczesny kocioł zgazowujący węgiel – ŻarKo oraz nowość kocioł zgazowujący drewno – DrewKo.