Aktualności

Jaki piec wybrać?

Odpowiedni piec to inwestycja na lata, dlatego warto przy podejmowaniu decyzji o jego zakupie kierować się przede wszystkim jak najwyższą jakością wybieranego sprzętu. Dzięki temu można bardzo ułatwić sobie życie codzienne, a także zabezpieczyć się przed koniecznością częstego dokonywania napraw. Warto też wybierać kocioł nie tylko na podstawie paliwa, jakim jest on zasilany, lecz również kierując się obecnością nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Dlaczego warto wybrać kocioł z podajnikiem?

Podajniki pojawiły się w piecach stosunkowo niedawno, ale zdecydowanie warto skorzystać z tego usprawnienia. W indywidualnych kotłowniach kocioł z podajnikiem potrafi bardzo ograniczyć konieczność ingerencji użytkownika w obsługę sprzętu. Polega tak naprawdę na wsypywania opału do podajnika oraz usuwania popiołu. Obie wymienione czynności można wykonywać raz na kilka dni zimą, a latem, przy mniejszym spalaniu, wystarczy jedna wizyta przy piecu na kilkanaście dni!

Popielniki i zasobniki w kotłach Kotłospaw są duże, dzięki czemu wizyty w kotłowni stają się jeszcze rzadsze, a czas pracy bez wymaganej interwencji dodatkowo się wydłuża. Dużą zaletę stanowi także czystość i ekonomia spalania. Do pieca używa się konkretnego paliwa, do którego jest on przystosowany, co bardzo ogranicza powstawanie odpadów. W ofercie KOTŁOSPAW znajduje się kocioł z podajnikiem, którego cały proces oczyszczania sprowadza się do okresowego wyjmowania popiołu z szuflady popielnika oraz okresowego czyszczenia wymiennika.

Dobry kocioł z podajnikiem charakteryzuje się w pełni automatycznym sterownikiem. Dzięki temu nie trzeba być specjalistą w technicznych szczegółach spalania poszczególnych paliw ani zagłębiać się w tę wiedzę. W naszych kotłach stosujemy nowoczesne sterowniki, po ustawieniu temperatury, która ma być osiągana, całą resztą zajmuje się komputer.

Kocioł z podajnikiem na pierwszy rzut oka może wydawać się trochę droższą opcją niż kotły zasypowe. Różnica nie jest jednak na tyle wielka, by nie wynagrodziła jej różnica w komforcie użytkowania. Przy kotle z podajnikiem nie jest się bowiem przywiązanym do domu. Dłuższe wyjazdy i częste przebywanie poza domem nie muszą wiązać się z komplikacjami w obsłudze pieca. W przypadku kotłów zasypowych praktycznie nie występuje stałopalność trwająca dłużej niż jedną dobę, co oznacza, że co najmniej raz dziennie trzeba do tego pieca zajrzeć.

Jaki rodzaj paliwa najlepiej wybrać?

Skoro wiadomo już, że kocioł z podajnikiem oferuje największy komfort użytkowania, to jakie paliwo do tego pieca należy zakupić? Wyższe koszty eksploatacji nie powinny odstraszać od zainwestowania w piec na ekogroszek. Fakt, że jest on droższy niż węgiel, nie powinien bowiem przesłaniać korzyści płynących z wyboru tego kotła.

Po pierwsze, to rozwiązanie bardzo wygodne i uniwersalne w użytkowaniu, z uwagi na możliwości zakupu samego ekogroszku — można kupować go w workach albo luzem. Zaletą jest również niska zawartością siarki i popiołu, dzięki czemu spalanie jest o wiele bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Dodatkowo nie trzeba regularnie dokładać do tych pieców opału ani sprawdzać temperatury kotła. Dobrym przykładem takiego pieca jest kocioł 5 klasy dostępny w ofercie KOTŁOSPAW.

Dobry wybór stanowi także kompaktowy kocioł na pellet. Decydując się na niego, wybiera się paliwo zaliczane do ekologicznych. Czym są? Pellety to granulowane odpady drzewnyne, które produkuje się z biomasy. Piece na pellet charakteryzuje przede wszystkim niezwykle wysoka sprawność, sięgająca ponad 90%! Są bardzo komfortowe w obsłudze, ponieważ podobnie jak w przypadku kotłów na ekogroszek, kotły 5 klasy na pellet nie wymagają sprawdzania temperatury kotła ani częstego dosypywania do nich opału.

Jak wybrać piec na ekogroszek?

Spośród bardzo szerokiego wyboru pieców na ekogroszek, warto zainwestować w sprzęt, który będzie spełniał kilka podstawowych warunków. Wśród nich znajduje się ilość ciepła niezbędna do ogrzania danego budynku. Im większy budynek, tym oczywiście większą moc powinien posiadać piec. Nie jest to jednak jeden warunek. W nowo budowanych obiektach istnieje wymóg posiadania świadectwa energetycznego, w tych starszych natomiast kierować się można pracami, jakie były w nich wykonywane.

Dla przykładu, jeśli w mieszkaniu wykonywano prace termomodernizacyjne (np. wykonanie izolacji termicznej dachu i poddasza) albo wymieniono okna na szczelniejsze, wówczas można wybrać piec o nieco mniejszej mocy — może ona wynosić 80-90 W/m2, podczas gdy w domu, w którym prace nie były przeprowadzane i wstawione są średnio szczelne okna, piec powinien mieć moc 100-120 W/m2. Wykorzystanie w budowie mieszkania nowoczesnych technologii oraz ocieplenie izolacją termiczną pozwala na ograniczenie minimalnej mocy do 60-70 W/m2.

Poza wielkością budynku, który ma być ocieplany, warto zwrócić uwagę też na parametry samego kotła z podajnikiem. Poza wymienionymi wyżej wartościami maksymalnymi, nie warto decydować się na piec o zbyt wielkiej mocy. Zakup taki wiąże się ze zbyt wysoką ceną nie tylko podczas samego zakupu, lecz również z kosztami użytkowania. W takich warunkach nie zostaną też wykorzystane wszystkie funkcjonalności, jakie oferuje urządzenie.

Każdy piec na ekogroszek powinien też pracować z jak największą mocą, ponieważ proporcjonalnie do jej wzrostu rośnie jego sprawność. Zbyt duży sprzęt pracuje wobec tego na niskim zakresie mocy, przez co jego sprawność spada znacząco, a mimo tego i tak spala się znaczna ilości paliwa, przez co na jego zakup wydaje się nieproporcjonalnie dużo pieniędzy. Wzrasta też ryzyko uszkodzenia komina i samego pieca.

Ponadto czynniki, jakimi warto się kierować, to:

  • prostota obsługi,
  • rodzaj sterowania,
  • serwis sprzętu,
  • cena i dostępność części zamiennych,
  • podstawowe paliwo,
  • metoda podawania paliwa,
  • kierunek wylotu spalin,
  • wymiary urządzenia.

Jak wybrać piec na pellet i agropellet?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kompaktowy kocioł na pellet jest wyborem ekologicznym. Spalane są odrzuty drzewne, najczęściej trociny, a emisja spalin jest zdecydowanie niższa niż podczas palenia węglem albo drewnem sezonowym. Kotły 5 klasy na pellet charakteryzuje ponadto wielka łatwość w obsłudze. Można bez żadnych obaw zasypać je paliwem i np. wyjechać z domu na kilka dni, ponieważ te kotły z podajnikiem nie wymagają codziennych czynności. W ofercie KOTŁOSPAW znajdują się nawet kotły 5 klasy ​​​, których parametry można podglądać przez internet.

Kotły 5 klasy posiadają dodatkowo specjalne systemy wygaszające płomienie i chroniące przed przedostaniem się ognia do zbiornika, w którym znajduje się opał. Ponadto pellet jest bardzo łatwy w magazynowaniu i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż węgiel. Sprzedawany jest w bardzo dobrze zabezpieczonych opakowaniach i może być przechowywany w dowolnych pomieszczeniach. Kotły 5 klasy na pellet są coraz popularniejsze ze względu na bardzo korzystny stosunek ceny opału do jego jakości i jego wysoką wydajność.

Przy tak wielu zaletach warto jednak pamiętać, iż są czynniki, o których również należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o kupnie pieca na lata. Kocioł na agropellet stanowi idealną opcję przede wszystkim dla osób, które chcą zaoszczędzić na paliwie stałym względem węgla kamiennego. Osoby, którym zależy na niewysokich wskaźnikach emisji zanieczyszczeń do atmosfery, mogą z czystym sumieniem zdecydować się na kotły 5 klasy na pellet.

W przypadku kotła 5 klasy na pellet należy pamiętać o weryfikacji ilość miejsca w piwnicy, ponieważ w pomieszczeniu musi zmieścić się piec ze zbiornikiem paliwa, a na dodatek trzeba pozostawić trochę miejsca, które zapewni swobodny dostęp. Rzecz jasna trzeba również dostosować moc urządzenia do ogrzewanej powierzchni tak, by pracowało ono z mocą nominalną, czyli poniżej maksymalnej. Ograniczy to spalanie opału i emisję zanieczyszczeń, a w dodatku kompaktowy kocioł na pellet uzyska w takim wypadku największą sprawność.