Aktualności

Doprowadzenie powietrza do kotłowni

Nawiew i doprowadzenie powietrza do kotłowni, to elementy niezbędne, gdy chcesz zadbać o odpowiednią wentylację swojego kotła oraz miejsca, w którym go używasz. Dlaczego to istotne? Jak doprowadzić powietrze do kotłowni? Dlaczego brak nawiewu może być szkodliwy? Czy dopływ powietrza ułatwia pracę kotła? Sprawdźmy!

Po co nawiew w kotłowni?

Kotły automatyczne – czyli takie które wyposażone są w wentylator nadmuchowy lub wyciągowy wymagają doprowadzenia świeżego powietrza do kotłowni. Dlaczego jest to takie ważne? Wyobraźmy sobie sytuację, że zamykamy człowieka w szczelnym pomieszczeniu – bez uchylania okien i drzwi. Oddechy które człowiek wykona zabierają świeże powietrze z pomieszczenia. Po pewnym czasie można odczuć nudności, osłabienie ze względu na brak tlenu do oddychania. Tak samo zachowują się właśnie wentylatory. Człowiek potrzebuje 30m3/h świeżego powietrza aby oddychać – a wentylator prawie 10 razy więcej.

Co w przypadku gdy nie ma nawiewu do kotłowni?

Mogłoby się wydawać, że nawiew w kotłowni dla kotła na ekogroszek czy pellet nie jest potrzebny – nic bardziej mylnego. Aby palnik mógł dostarczać odpowiednią ilość tlenu na palenisko, czyli taką która pozwala na prawidłowe spalanie paliwa, kotłownia musi zostać wyposażona we wlot świeżego powietrza do kotłowni. W sytuacji gdy takiej powietrza nie ma, wentylator mimo, że się obraca i kręci jego wydajność jest o około 60% niższa. Najprościej zobrazować to na zasadzie parametrów:

U Pana Jana Kowalskiego czas podawania ustawiony jest na 10 sekund, przerwa podawania paliwa na 60 sekund a nadmuch na 30%. W sytuacji gdy w kotłowni zaczyna brakować powietrza, wydajność wentylatora spada – nawet to wartości 12%. To powodować może nieprawidłowe spalanie paliwa, przegrzewanie palnika na pellet, duże zużycie opału i powstawanie sadzy w kotle, o czym pisaliśmy w artykule: Smoła i sadza w kotle – jak sobie z nimi radzić?

Jak widać na przykładzie brak zapewnienia świeżego powietrza może skutkować wieloma niepożądanymi sytuacjami. Są również sytuacje gdzie cały kocioł zaczyna oklejać się smołą. Idealnym przykładem jest wizyta jednego z naszych serwisantów, który zastał taki widok będąc u Klienta przy piecu na pellet:

Osmolony kocioł bez nawiewu

Kocioł oklejony smołą z powodu braku nawiewu do kotłowni.

Kotłownia była ulokowana w świeżo wybudowanym domku jednorodzinnym, o powierzchni około 120m2 i zlokalizowana była w budynku domu. Do kotłowni prowadziły szczelne drzwi, a ona sama była wyposażona tylko w okno, które było szczelnie zamknięte. Wizyta serwisanta po zweryfikowaniu problemu zakończyła się zaleceniem na wykonaniu nawiewu, a doraźne zostało otwarte okno w kotłowni. Problem ze smołą w kotle się skończył – mimo niedowierzań Klienta – który niezwłocznie po zobaczeniu efektu z otwartym oknem wykonał nawiew świeżego powietrza do kotłowni. Urządzenie po kilku tygodniach pracy z nawiewem wyglądało tak:

Nawiew do kotłowni i czysty kocioł

Wygląd komory kotła po zastosowaniu nawiewu do kotłowni.

Jak zamontować nawiew powietrza do kotłowni?

Kwestię samego doprowadzenia powietrza do kotłowni, mamy już opisaną. Musisz pamiętać, że jest ona nie tylko niezbędna dla pracy kotła, ale także wymagana prawnie. Jednak jak poprawnie wykonać nawiew powietrza, aby spełniał swoje zadanie? Są dwa rozwiązania wykonania napowietrzenia.

Pierwsze z nich – najczęściej stosowane – to otwór wentylacyjny na wysokości około 30cm od posadzki (tak zwany nawiewnik). Sam wlot powinien być o średnicy minimum fi120. Bardzo często Klienci wykonują to we własnym zakresie z wykorzystaniem gotowym zestawem do zakupienia w sklepie budowlanym:

Nawiewnik powietrza do kotłowni

Nawiewnik powietrza do kotłowni

Wlot nawiewnika zawsze musi być odkryty – nie można go zakrywać ani zasłaniać, ponieważ świeże powietrze wtedy nie dostanie się do kotłowni. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na dostarczania powietrza do pomieszczenia z piecem. Sam wlot powinien być na wysokości do 50cm od posadzki – w sytuacji gdy znajdzie się on wyżej, świeże powietrze z kotłowni może zostać zassane nie przez wentylator w kotle, ale przez instalację wywiewną w kotłowni.

Nawiew powietrza do kotłowni - instalacja

Instalacja nawiewnika w kotłowni

Rozwiązanie, które zostało opisane wyżej nie sprawdzi się w piwnicach, ze względu na wysokość montażu od posadzki. Gdybyśmy wcześniej wspomniane rozwiązanie zastosowali w piwnicy – otwór wlotu powietrza byłby bardziej przy suficie kotłowni niż przy podłodze. Dlatego w takim wypadku stosuje się rozwiązanie tzw. „Zetkę”:

Nawiew zetka w kotłowni
Nawiew „zetka” w kotłowni w piwnicy

Zetka pozwoli nam na doprowadzenie powietrza do pieca, na pożądanej wysokości i dzięki temu prawidłową cyrkulację powietrza w kotłowni. Zagwarantuje też poprawne spalanie paliwa oraz temperaturę w pomieszczeniu.

Doprowadzenie powietrza do kotłowni. Podsumowanie!

Urządzenie grzewcze z otwartą komorą spalania, wyposażone w automatykę, aby poprawnie pracować potrzebuje mieć zagwarantowane odpowiednie warunki pracy. Prócz paliwa, nastawy na sterowniku oraz drożności komina i kotła jednym z najważniejszych aspektów jest właśnie doprowadzenie świeżego powietrza do kotłowni. Jest to również jeden z warunków gwarancji na urządzenia, aby mogło pracować zgodnie z jego charakterystyką pracy. Poprawnie wykonany nawiew do kotłowni to nie tylko poprawna praca urządzenia ale również i satysfakcja użytkownika z poprawnego działania kotła.

Chcesz więcej wiedzy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy w piecu na ekogroszek można palić peletem? Sprawdź również nasz kalkulator kosztów ogrzewania i najnowsze rozwiązania technologiczne – piec zgazowujący węgiel i kocioł zgazowujący drewno!