Aktualności

Czemu kocioł nie osiąga właściwej temperatury?

Większość z nas przyczyny tego, że kocioł nie osiąga zadanej temperatury, poszukuje w nieprawidłowo ustawionych parametrach pracy urządzenia. Tymczasem źródło problemu może leżeć zupełnie gdzie indziej. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój piec z podajnikiem nie działa poprawnie i nie może uzyskać zadanej temperatury, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, z czego mogą wynikać problemy z pracą instalacji grzewczej, skutkujące brakiem odpowiedniej ilości ciepła w domu oraz zwiększonym zużyciem opału.

Jaka temperatura pieca c.o. na pellet lub ekogroszek?

Sam wybór ekologicznego źródła ciepła nie zagwarantuje ekonomicznego, wydajnego i komfortowego palenia w piecu do c.o. Równie istotne są odpowiednie nastawy kotła, umożliwiające jego optymalną pracę w sezonie grzewczym. Warto już na samym początku jasno zaznaczyć, że – niestety – nie ma uniwersalnych parametrów, które sprawdziłyby się w każdej kotłowni. Indywidualne czynniki, takie jak:

 • rodzaj źródła ciepła,
 • jego konstrukcja i moc,
 • typ instalacji grzewczej,
 • jakość stosowanego paliwa,
 • sposób wykorzystania ciepła,
 • powierzchnia i kubatura pomieszczeń,
 • jakość termoizolacji budynku,

powodują, że każdy użytkownik musi samodzielnie znaleźć optymalne ustawienia. W przypadku kotłów na pellet lub ekogroszek można kierować się ogólną zasadą, zgodnie z którą temperatura pracy pieców powinna odpowiadać temperaturze grzejników, które zwykle pracują w zakresie 75-80℃ (zasilanie) i 60-65℃ (powrót).

Pamiętaj, że zbyt niska temperatura „na piecu” z podajnikiem przekłada się na spadek wydajności ogrzewania, ale także na wzrost poboru ekogroszku lub pelletu, większą ilość popiołu oraz skrócenie żywotności urządzenia grzewczego.

Zobacz nasze niezawodne kotły i piece na pellet

Dlaczego piec nie osiąga zadanej temperatury? Najczęstsze przyczyny

Jeśli kocioł nie osiąga ustawionej temperatury, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Poniżej najpopularniejsze przyczyny niewłaściwej temperatury kotła:

 • nieodpowiedni dobór mocy kotła do zapotrzebowania energetycznego budynku,
 • niewłaściwie ustawione parametry podawania opału oraz przedmuchu,
 • zanieczyszczone kanały, blokujące odbiór ciepła z komory spalania,
 • brak termostatów i pompy obiegowej, zapewniających ochronę termiczną urządzenia,
 • zanieczyszczenie palnika bądź przewodów dymowych,
 • uszkodzenie czujnika temperatury,
 • nieprawidłowo dobrane odbiorniki ciepła lub wadliwie wykonana instalacja.

Co robić, gdy piec z podajnikiem nie osiąga ustawionej temperatury?

Jeśli Twój ekologiczny piec c.o. na pellet lub węgiel typu ekogroszek nie pracuje w odpowiedniej temperaturze, koniecznie sprawdź, czy nie odpowiada za to któraś z powyższych przyczyn. Zacznij od najprostszych czynności. Sprawdź jakość opału w podajniku, zadbaj o drożność kanałów oraz czystość palnika na pellet lub węgiel. W następnych krokach możesz spróbować wyregulować parametry pracy kotła oraz sprawdzić stan wykonanej instalacji, korzystając z pomocy uprawnionego hydraulika. Jeśli problem z niewłaściwą temperaturą kotła, nadal będzie się pojawiał, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie serwisu. Być może przyczyna leży po stronie wadliwej konstrukcji pieca lub uszkodzenia jednego z czujników.

Szukasz niezawodnego kotła c.o.? Postaw na ekologiczne piece KOTŁOSPAW!

Ryzyko, że Twój piec na ekogroszek lub pellet nie będzie osiągał odpowiedniej temperatury, możesz zminimalizować już na etapie zakupu urządzenia grzewczego. Wystarczy, że wybierzesz produkt uznanej marki. Jako producent kotłów c.o. z wieloletnim doświadczeniem proponujemy nasze nowoczesne, ekologiczne piece z podajnikami, przystosowane do palenia węglem typu ekogroszek oraz pelletem.

Przeczytaj nasz artykuł: jak wybrać piec do ogrzewania domu? Czym kierować się przy wyborze kotła centralnego ogrzewania?

Kup kocioł grzewczy z dotacją

Spełniające wymogi 5. klasy, bezobsługowe urządzenia grzewcze z podajnikami marki KOTŁOSPAW możesz kupić, korzystając z wielu dotacji oraz programów centralnych i samorządowych. Sprawdź naszą ofertę i wybierz kocioł o mocy i parametrach idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Nie wiesz, jak wybrać odpowiednie źródło ciepła? Poproś o pomoc naszych ekspertów! Przygotuj się do sezonu grzewczego i wyposaż swoją kotłownię w nowoczesne, w pełni ekologiczne urządzenie spełniające wymogi ecodesign.

Przeczytaj inne artykuły:

 1. Jak usunąć sadze z komina?
 2. Jak działa termostat pokojowy?
 3. Zasada działania zaworu trójdrogowego
 4. Jak ustawić kocioł na pellet
 5. Zawirowywacz spalin
 6. Kalkulator ogrzewania
 7. Dym z pieca
 8. Okno w kotłowni
 9. Czyszczenie i konserwacja pieca na ekogroszek po sezonie
 10. Piec nie spala ekogroszku do końca