Aktualności

Czym jest pellet?

Chcąc wymienić stary piec do centralnego ogrzewania na nowoczesny kocioł 5. klasy z podajnikiem, masz do wyboru urządzenia grzewcze różnego typu. Jednymi z najchętniej kupowanych źródeł ciepła na paliwa stałe, są te opalane pelletem. Jakie są najważniejsze właściwości tego opału, czym różni się od węgla i z czego wynika obecna popularność paliw pelletowych? Sprawdź nasz praktyczny poradnik i dowiedz się, czym jest pellet?

Czym jest pellet?

Paliwo stałe, produkowane z odpowiednio sprasowanych trocin, zrębków oraz wiórów drewnianych – tak w skrócie mogłaby brzmieć najprostsza definicja pelletu jako materiału opałowego. Nie przedstawia ona jednak nawet ułamka z bogatej gamy zalet tego opału. Stosowany jako paliwo do kominków, kotłów 5. klasy do centralnego ogrzewania czy niewielkich piecyków, charakteryzuje się dużą czystością, wydajnością oraz bardzo wysokim komfortem eksploatowania.

Ekologiczne i ekonomiczne paliwo – zalety pelletu!

Oprócz zalet typowo użytkowych, zwiększających wygodę eksploatacji kotłów CO z podajnikiem, na uwagę zasługują również proekologiczne właściwości pelletów, czyniące je jedynym z najczystszych i zarazem najbardziej przyjaznych środowisku paliw. Już sam proces produkcji zakłada recykling drewnianych odpadów, co istotnie przyczynia się do zredukowania ilości otaczających nas śmieci. Produktem spalania granulatu w nowoczesnych, wydajnych kotłach 5. klasy jest bardzo niewielka ilość popiołu o dużej zawartości związków mineralnych, który doskonale sprawdza się m.in. przy nawożeniu ogrodów.

Pozostałe, kluczowe zalety pelletu stosowanego w piecach do centralnego ogrzewania z podajnikiem, to m.in.:

  • wartość opałowa zbliżona do drzewa (ok. 4,9 kW/kg),
  • niska wilgotność (poniżej 12%) oraz niewielka absorpcja wilgoci,
  • odporność na samozapłon, pozwalająca bezpiecznie przechowywać granulat w kotłowni,
  • atrakcyjna cena w stosunku do węgla i innych paliw,
  • długotrwałe utrzymywanie właściwości energetycznych,
  • łatwe zasypywanie kotłów dzięki pakowaniu w worki o masie 15 kg.

Proces spalania w piecu CO na pellet

To, jak wydajnym paliwem okaże się granulat produkowany z drzewa, zależy nie tylko od jakości samego pelletu, ale także od sposobu palenia w piecu. Po zasypaniu zasobnika materiał w automatyczny sposób podawany jest na palenisko, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury w komorze spalania następuje odparowanie oraz wydzielanie gazów. Tlenek węgla, metan, węglowodory czy wodór ulegają wypaleniu, a następnie dopala się powstały na skutek wysokiej temperatury węgiel drzewny. Wygenerowane w ten sposób ciepło trafia do instalacji grzewczej, a jedynym ubocznym produktem spalania pozostaje niewielka kupka popiołu.

Zobacz piece na pellet z naszej bogatej oferty!

Dlaczego warto inwestować w kotły na pellet?

Wymienione wyżej korzyści dowodzą, że kotły CO 5. klasy na pellet to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym. Ogrzewanie drewnianym granulatem jest nie tylko ekologiczne i wygodne, ale również wydajne i ekonomiczne – w dalszym ciągu pozostaje znacznie tańszym paliwem niż ekogroszek czy węgiel. Jednocześnie, inwestycja w piec do CO z podajnikiem to gwarancja zakupu solidnego, nowoczesnego i bezobsługowego urządzenia grzewczego, pozwalająca rozwiązać problem ogrzewania budynku na długie lata.

Wybierz kompaktowy piec na pellet SlimKo!

Pellet i dotacja? To możliwe!

Planujesz unowocześnić centralne ogrzewanie w swoim domu lub mieszkaniu? Postaw na nowoczesny kocioł 5. klasy i ecodesign z automatycznym podajnikiem z oferty KOTŁOSPAW. Jako ceniony producent z Pleszewa gwarantujemy najwyższą jakość urządzeń grzewczych oraz kompleksowe doradztwo. U nas kupisz piece do CO z dotacją w ramach programu „Czyste powietrze” lub dowolnego, innego systemu wsparcia, dzięki czemu modernizacja kotłowni będzie tańsza nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Poznaj piece 5 klasy na pellet i ekogroszek! Wybierz model dla siebie lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady ekspertów.