Aktualności

Czym jest pellet?

Chcąc wymienić stary piec do centralnego ogrzewania na nowoczesny kocioł 5. klasy z podajnikiem, masz do wyboru urządzenia grzewcze różnego typu. Jednymi z najchętniej kupowanych źródeł ciepła na paliwa stałe, są te opalane pelletem. Jakie są najważniejsze właściwości tego opału, czym różni się od węgla i z czego wynika obecna popularność paliw pelletowych? Sprawdź nasz praktyczny poradnik i dowiedz się, czym jest pellet?

Czym jest pellet?

Paliwo stałe, produkowane z odpowiednio sprasowanych trocin, zrębków oraz wiórów drewnianych – tak w skrócie mogłaby brzmieć najprostsza definicja pelletu jako materiału opałowego. Nie przedstawia ona jednak nawet ułamka z bogatej gamy zalet tego opału. Stosowany jako paliwo do kominków, kotłów 5. klasy do centralnego ogrzewania czy niewielkich piecyków, charakteryzuje się dużą czystością, wydajnością oraz bardzo wysokim komfortem eksploatowania.

Ekologiczne i ekonomiczne paliwo – zalety pelletu!

Oprócz zalet typowo użytkowych, zwiększających wygodę eksploatacji kotłów CO z podajnikiem, na uwagę zasługują również proekologiczne właściwości pelletów, czyniące je jedynym z najczystszych i zarazem najbardziej przyjaznych środowisku paliw. Już sam proces produkcji zakłada recykling drewnianych odpadów, co istotnie przyczynia się do zredukowania ilości otaczających nas śmieci. Produktem spalania granulatu w nowoczesnych, wydajnych kotłach 5. klasy jest bardzo niewielka ilość popiołu o dużej zawartości związków mineralnych, który doskonale sprawdza się m.in. przy nawożeniu ogrodów.

Pozostałe, kluczowe zalety pelletu stosowanego w piecach do centralnego ogrzewania z podajnikiem, to m.in.:

 • wartość opałowa zbliżona do drzewa (ok. 4,9 kW/kg),
 • niska wilgotność (poniżej 12%) oraz niewielka absorpcja wilgoci,
 • odporność na samozapłon, pozwalająca bezpiecznie przechowywać granulat w kotłowni,
 • atrakcyjna cena w stosunku do węgla i innych paliw,
 • długotrwałe utrzymywanie właściwości energetycznych,
 • łatwe zasypywanie kotłów dzięki pakowaniu w worki o masie 15 kg.

Proces spalania w piecu CO na pellet

To, jak wydajnym paliwem okaże się granulat produkowany z drzewa, zależy nie tylko od jakości samego pelletu, ale także od sposobu palenia w piecu. Po zasypaniu zasobnika materiał w automatyczny sposób podawany jest na palenisko, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury w komorze spalania następuje odparowanie oraz wydzielanie gazów. Tlenek węgla, metan, węglowodory czy wodór ulegają wypaleniu, a następnie dopala się powstały na skutek wysokiej temperatury węgiel drzewny. Wygenerowane w ten sposób ciepło trafia do instalacji grzewczej, a jedynym ubocznym produktem spalania pozostaje niewielka kupka popiołu.

Zobacz piece na pellet z naszej bogatej oferty!

Dlaczego warto inwestować w kotły na pellet?

Wymienione wyżej korzyści dowodzą, że kotły CO 5. klasy na pellet to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym. Ogrzewanie drewnianym granulatem jest nie tylko ekologiczne i wygodne, ale również wydajne i ekonomiczne – w dalszym ciągu pozostaje znacznie tańszym paliwem niż ekogroszek czy węgiel. Jednocześnie, inwestycja w piec do CO z podajnikiem to gwarancja zakupu solidnego, nowoczesnego i bezobsługowego urządzenia grzewczego, pozwalająca rozwiązać problem ogrzewania budynku na długie lata.

Wybierz kompaktowy piec na pellet SlimKo!

Pellet i dotacja? To możliwe!

Planujesz unowocześnić centralne ogrzewanie w swoim domu lub mieszkaniu? Postaw na nowoczesny kocioł 5. klasy i ecodesign z automatycznym podajnikiem z oferty KOTŁOSPAW. Jako ceniony producent z Pleszewa gwarantujemy najwyższą jakość urządzeń grzewczych oraz kompleksowe doradztwo. U nas kupisz piece do CO z dotacją w ramach programu „Czyste powietrze” lub dowolnego, innego systemu wsparcia, dzięki czemu modernizacja kotłowni będzie tańsza nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Poznaj piece 5 klasy na pellet i ekogroszek! Wybierz model dla siebie lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady ekspertów.

Czy ogrzewanie pelletem może być tańsze?

Wiele razy otrzymujemy od naszych klientów i czytelników pytania, czy można jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania pelletem. Odpowiadamy – jak najbardziej! W takich sytuacjach polecamy sprawdzić nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania domu. Dzięki naszemu darmowemu rozwiązaniu obliczysz ile opału potrzebujesz na sezon, jaki rodzaj paliwa będzie najlepszy i jakich zakupów dokonać, aby koszty ogrzewania były jeszcze mniejsze.

Zajrzyj na nasz blog:

 1. Jak ustawić histerezę kotła?
 2. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
 3. Jak działa zawór trójdrogowy?
 4. Nawiew do kotłowni
 5. Jak działa termostat pokojowy?
 6. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
 7. Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?
 8. Jak zmniejszyć zużycie pelletu na sezon?
 9. Piec na ekogroszek nie osiąga zadanej temperatury
 10. Okno do kotłowni
 11. Konserwacja i czyszczenie pieca po sezonie
 12. Niedopalony ekogroszek