Aktualności

Temperatura spalania drewna – jak palić drewnem w piecu?

Drewno nadal stanowi w Polsce jedno z popularniejszych paliw, wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych. Palenie drewnem w piecu dla większości osób jest względnie tanie i wygodne, ale niestety często wiążę się to z wysoką emisją szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów. Sprawdźmy zatem, jak palić drewnem i jaka jest temperatura spalania drewna.

Na co wpływa wilgotność drewna?

Wilgotność drewna to jeden z ważniejszych czynników, mający wpływ na wydajność energetyczną tego paliwa i jego czystość spalania. Drewno stosowane do opalania w kotłach do tego przystosowanych, powinno mieć wilgotność poniżej 20%. To m.in. z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na sposób składowania drewna. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze fakt, że drewno potrzebuje przynajmniej kilkunastu miesięcy, aby dobrze przeschnąć i osiągnąć wilgotność na poziomie 20% lub mniej.

Jak składować drewno na opał?

Przy składowaniu drewna należy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość swobodnego przepływu powietrza. Tym samym drewno powinno być składowane w osłoniętej z zewnątrz, ale dobrze wentylowanej przestrzeni. Jeżeli to możliwe, warto wybrać miejsce nasłonecznione, czyli od strony południowej.

Kolejne rzędy drewna powinny być nieco przesunięte względem siebie, tak aby zachować stałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu wilgoć z drewna jest na bieżąco odprowadzana, a proces suszenia optymalny. Stanowczo odradza się przechowywanie świeżego drewna w kotłowni, gdyż słaba cyrkulacja powietrza i wysoka wilgotność przyczyniają się do rozrostu grzybów i pleśni, które zaczynają osadzać się na drewnie, powodując jego powolny rozkład.

Jak suszyć drewno?

Sposobów na suszenie drewna opałowego jest całkiem sporo. Najbardziej efektywne będzie umieszczenie go w specjalnych suszarniach, dzięki którym procentowa zawartość wody w drewnie spada nawet do 10%. Drugim i bardzo chętnie wykorzystywanym sposobem suszenia drewna jest jego pozostawienie na wolnym powietrzu, ale pod przykryciem i ochroną przed deszczem. Wtedy drewno jest w stanie wyschnąć do poziomu nawet 15–20% wilgotności.

Od czego zależy wydajność energetyczna drewna?

Na wartość energetyczną drewna ma wpływ przede wszystkim jego wilgotność oraz gatunek. Im większa wilgotność drewna, tym mniejsza będzie jego wydajność energetyczna. Jest to spowodowane tym, że zawarta wewnątrz drewna woda musi zostać odparowana, a to generuje straty energii.

Co gorsza, wysoka wilgotność w drewnie przyczynia się również do wzrostu emisji szkodliwych substancji. Rośnie dymienie i smołowanie, które spowodowane jest niską temperaturą spalania. Cierpi na tym również komin, w którym występuje zjawisko kondensacji wody. Wszystkie te czynniki przemawiają za tym, aby drewno opałowe było starannie wysuszone.

Wartość energetyczna 1 kg drewna w zależności od jego gatunku:

 • Topola – 4,1 kW/h
 • Dąb – 4,2 kW/h
 • Brzoza – 4,3 kW/h
 • Sosna – 4,4 kW/h
 • Świerk – 4,5 kW/h

Jak palić drewnem w piecu?

Najważniejsze aby stosować wyłącznie dobrze wyschnięte drewno, które mogło leżakować przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Trzeba również pamiętać o tym, aby regularnie czyścić wymiennik w piecu z nagromadzonej tam sadzy i popiołu. W przypadku pieców zgazowujących drewno istotne jest utrzymywanie wysokiej temperatury spalin – powyżej 150 stopni Celsjusza (temperatura kotła powyżej 60 stopni Celsjusza).

Temperatura spalania drewna

W początkowej fazie rozpalania, drewno osiąga temperaturę 100 stopni Celsjusza. Następuje wtedy szybkie odparowanie cząsteczek wody i silne dymienie. Później drewno osiąga temperaturę ok. 300 stopni Celsjusza i wtedy następuje jego odgazowanie. Na koniec spalany jest węgiel drzewny w temperaturze od 500 do 800 stopni Celsjusza.

Każda z faz spalania drewna jest dosyć charakterystyczna i łatwo rozpoznać, na którym etapie spalania jest dostarczony do pieca ładunek. Na samym początku występuje silne dymienie, a spalane drewno zaczyna się kurczyć i pękać. W kolejnym etapie występuje zjawisko odgazowania, na skutek którego zaczyna wydzielać się gaz drzewny, który daje niebiesko-żółty płomień i spala się w dosyć wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza. Na samym końcu drewno zamienia się w węgiel drzewny, który jedynie się żarzy.

Ekologiczne kotły na drewno

Stawiasz na ogrzewanie drewnem? Sprawdź nasze kotły zgazowujące, i piec na zgazowanie drewna! Poza tym mamy również nowoczesny kocioł zgazowujący węgiel!

Stawiasz na paliwa stałe? W swojej ofercie posiadamy nowoczesne i solidne kotły 5 klasy, piece na ekogroszek oraz kotły pelletowe. Dobierzemy dla Ciebie kocioł spełniający wszystkie Twoje oczekiwania – w tym finansowe. Sprawdź również trwałe kotły zasypowe.

Zachęcamy także do przeczytania innych artykułów na naszym blogu:

 1. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem,
 2. Ile wynosi dopłata do pelletu 2022,
 3. Jak zmniejszyć zużycie opału,
 4. Smoła i sadza w kotle.
 5. Doprowadzenie powietrza do kotłowni,
 6. Jak ustawić kocioł na pellet?
 7. Jak działa termostat pokojowy?
 8. Co to jest zawirowywacz spalin?
 9. Skąd się bierze dym w piecu?
 10. Czy w kotłowni musi być okno?
 11. Czyszczenie i konserwacja pieca na ekogroszek po sezonie
 12. Piec nie spala ekogroszku