Aktualności

Dlaczego dymi się z pieca?

Dym w kotłowni może przysporzyć Użytkownikowi nie lada zmartwień. Nie dość, że jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia to dodatkowo może spowodować niepotrzebne koszty remontu kotłowni. Dlaczego dymi się z pieca? Co jest tego powodem i jak temu można zaradzić? Co zrobić gdy dym się cofa? Czy kopcenie z pieca jest niebezpieczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule blogowym.

Dym z pieca – co oznacza i skąd się bierze?

Panuje niechlubne przeświadczenie, że kocioł na drewno, węgiel lub biomasę musi kopcić. Kopcenie z kotłów starszej generacji najczęściej było spowodowane nieprawidłowym procesem spalania oraz słabą emisją spalin urządzeń. Dym z pieca w kotłowni alarmuje użytkownika o nieprawidłowym spalaniu lub o nieprawidłowych warunkach do pracy kotła. Takie urządzenie powinno być bezwzględnie wyłączone z pracy a sam problem zweryfikowany przez osobę obsługującą lub serwis.

Dym, który się pokazuje w kotłowni „cofa” się – nie ma siły dostać się w stronę przewodu kominowego i zaczyna wydobywać się wszelkimi nieszczelnościami przyłączeniowymi. Co jest powodem? Najczęściej niedrożny kocioł lub zabrudzony przewód kominowy.

Zabrudzenie przewodu kominowego

Zabrudzenie przewodu kominowego. Źródło: własne.

Zobacz naszą ofertę kotłów:

Dlaczego dymi się z pieca? Najczęstsze powody

Wyobraźmy sobie, że przelot spalin w naszym kotle ma np. pole powierzchni 400cm2. Taki przepływ gwarantuje, że spaliny odprowadzane są bez zaburzeń i w pełnym jego strumieniu.

Praca kotła powoduje wytrącanie się sadzy i popiołu (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Smoła i sadza w kotle). Z każdym dniem i tygodniem pracy przelot spalin zaczyna się zmniejszać – aż dochodzi do sytuacji gdzie z pola powierzchni 400cm2 zostało nam tylko 150cm2 – to przelot mniejszy o ponad 60%!

Wtedy taki strumień spalin nie może „zmieścić się” w polu przekroju spalin i dochodzi do sytuacji, że część ze spalin cofa się w stronę paleniska i wychodzi wszelkimi nieszczelnościami. Cofanie dymu z pieca może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i absolutnie nie wolno tego bagatelizować. Jakie nieszczelności występują najczęściej? Krótka lista:

 • zużyty sznur ceramiczny w drzwiach kotła,
 • zużyty silikon na wyczystkach urządzenia,
 • niepoprawnie złożony system kominowy,
 • nieszczelna pokrywa zasobnika paliwa.

Nieszczelny zasobnik na paliwo

Nieszczelna uszczelka zasobnika paliwa. Źródło: własne

Co zrobić gdy dymi się z pieca?

Gdy użytkownik zauważy, dymienie z pieca w pierwszej kolejności jest zobowiązany do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i bezwzględnie pomieszczenie musi zostać przewentylowane! Jest to konieczne i bez tego kroku nie należy wykonywać pozostałych czynności. Sam dym jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, więc również dobrze wyposażyć naszą kotłownię (nie ważne czym palimy – węgiel, drewno czy gaz) w czujnik czadu i dymu. Takie urządzenie to koszt kilkudziesięciu złotych, ale odpowiednio wcześniej zareaguje, nawet wtedy gdy dym będzie niewidoczny dla ludzkiego oka.

czujnik czadu i dymu

Czujnik czadu i dymu. Źródło: apollo.pl

Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie czystości całego kotła oraz przewodu kominowego i odcinka kominowego między kotłem a kominem. Jest to o tyle kluczowe ponieważ obowiązkiem kominiarza jest tylko odcinek pionowy komina, a drożność kotła nie wchodzi już w zakres jego obowiązków. Warto więc zapoznać się z instrukcją urządzenia bądź zwrócić się do producenta urządzenia celem weryfikacji budowy kotła oraz kanałów spalinowych w taki sposób aby każdy z zakamarków był dobrze oczyszczony.

przekrój kotła duoko

Przekrój kotła. Źródło: własne

Jak zapobiegać dymieniu z kotła?

Regularne czyszczenie kotła zagwarantować może poprawną pracę, a tym samym brak efektu kopcenia np. z zasobnika na opał. Dodatkowo należy pamiętać o regularnych przeglądach komina, które wykonać może tylko i wyłącznie uprawniony kominiarz a także o serwisie kotła i palnika. Taki przegląd wykonać może serwis fabryczny firmy Kotłospaw który posiada na terenie całego kraju sieć własnych serwisantów. W tym celu wystarczy wysłać zgłoszenie na naszej stronie. Wystarczy kliknąć w link do podstrony serwis i naprawa kotłów.

Również na naszym kanale na YouTube można znaleźć film pokazujący inne powody dymienia z kosza zasypowego w kotle automatycznym:
https://www.youtube.com/watch?v=9Usis8SATz8

Przeczytaj nasze artykuły:

 1. Co to jest histereza kotła i jak ją ustawić?
 2. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
 3. Jak działa zawór trójdrogowy?
 4. Nawiew do kotłowni
 5. Jak działa termostat pokojowy?
 6. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
 7. Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?
 8. Jak zmniejszyć zużycie pelletu na sezon?
 9. Piec na ekogroszek nie osiąga zadanej temperatury
 10. Okno do kotłowni
 11. Czyszczenie i konserwacja pieca po sezonie
 12. Dlaczego ekogroszek się nie spala?
 13. Jak działa kocioł zgazowujący drewno?