Aktualności

Program czyste powietrze – dofinansowanie na kotły

Problem walki ze smogiem i zanieczyszczeniami w postaci pyłów zawieszonych wymaga zaangażowania całego społeczeństwa. Dofinansowanie na niskoemisyjne kotły 5 klasy w programie Czyste Powietrze jest jednym z narzędzi, jakie daje Państwo, by wspomóc w tych działaniach mieszkańców kraju. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak je zdobyć!

Co można zyskać?

Głównym założeniem i jednocześnie najważniejszym celem, jaki ma realizować rządowy program, jest drastyczna redukcja emisji szkodliwych związków lotnych do atmosfery. Substancje te powstają w dużej mierze poprzez spalanie niskiej jakości paliwa w starych, niedostosowanych do nowoczesnych norm i realiów piecach. Gospodarstwa domowe ogrzewane przestarzałymi urządzeniami i nieodpowiednim opałem są głównym źródłem pyłów zawieszonych PM 10 oraz 2.5 w dużych aglomeracjach miejskich.

Mamy do czynienia z kompleksową pomocą. Dotacja w programie Czyste Powietrze to nie tylko dofinansowanie na ekologiczne kotły na pellet, lecz również inne zaawansowane prace termomodernizacyjne. Pozwala ona z jednej strony zniwelować ilość emitowanych zanieczyszczeń, a z drugiej poprawić efektywność ogrzewania obiektu. Przyczynia się w ten sposób do obniżenia kosztów ocieplania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Modernizacja węzłów cieplnych, pomp i innych elementów systemowych może być wsparta pieniędzmi.

Dlaczego warto ubiegać się o dotacje?

Korzystne dotacje w programie Czyste Powietrze umożliwiają zakup i termomodernizację budynków również w sytuacji, gdy nie masz wystarczających środków finansowych. W szczególności pomoże Ci, jeżeli Twoja niska zdolność kredytowa (np. obciążenie hipoteką) blokuje możliwość zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, celem podjęcia wymiany pieca grzewczego na nowszy. To również doskonały sposób na finansowanie dla wspólnot mieszkaniowych i dużych inwestorów.

Szacuje się, że wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, która również może być dofinansowana ze środków operacyjnych, pozwala na redukcję kosztów ogrzewania obiektu mieszkalnego w skali roku o 40 procent. Dodatkowo możesz również ubiegać się o pieniądze na instalację ogniw lub kolektorów słonecznych, dzięki którym zaoszczędzisz rocznie dodatkowe kilka-kilkanaście procent. Działania uwzględnione przez rząd mogą przyczynić się do całkowitej obniżki kosztu eksploatacji systemu grzewczego o nawet 70%!

Dotacja w programie czyste powietrze sięga 53 tysięcy złotych!

Kwota pojedynczej dotacji w programie może wynieść nawet 53 tys. zł, a minimalny projekt, jaki może zostać sfinansowany, opiewa na 7 tysięcy złotych. Korzystając z tego rozwiązania, możesz wymienić przestarzałe już źródła ciepła w systemach grzewczych, takie jak kotły oraz piece na paliwa stałe. Oprócz tego istnieje możliwość finansowania docieplenia przegród w budynku, stolarki okiennej oraz drzwiowej, montażu instalacji OZE, a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz ubiegać się o dofinansowanie na zakup i wymianę kotła w programie Czyste Powietrze, wystarczy, że skontaktujesz się z najbliższym oddziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta jest najkompetentniejszym źródłem aktualnych informacji na ten temat.

W zależności od sytuacji możesz uzyskać pożyczkę, ulgę lub dotację. Zależy to m.in. od Twoich dochodów, które są obliczane w analogiczny sposób, jak przy ubieganiu się o pieniądze z programu 500 plus. Jeżeli zdecydujesz się na opcję kredytowania, to warto zaznaczyć, iż zobowiązanie może być rozłożone aż na 180 miesięcy, czyli 15 lat. Przy odpowiedniej kalkulacji, redukcja kosztów pozwoli Ci na bezproblemowe opłacanie rat i bilans budżetowy wyjdzie na zero.

Jakie są zalety przyjaznych środowisku kotłów 5 klasy na pellet?

Nowoczesne, niskoemisyjne kotły 5 klasy na pellet niosą wiele korzyści z ich wykorzystania do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków osiedlowych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Najważniejsze zalety zastosowania przyjaznego środowisku naturalnemu paliwa, jakie stanowi ekologiczny granulat drzewny, to:

  • znaczna redukcja kosztów zauważalna w rocznym bilansie opłat za ogrzewanie na poziomie kilkudziesięciu procent,
  • niemalże zerowa emisja dwutlenku siarki oraz węgla, które są niekorzystne dla otoczenia i górnych dróg oddechowych człowieka,
  • niska zawartość niepożądanych popiołów (około 3-4%), które są odpowiednio filtrowane i można je wykorzystywać do nawożenia przydomowego ogródka,
  • niewielka produkcja zanieczyszczeń sprawia, że urządzenia są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych – wystarczy, że będą czyszczone (zależnie od intensywności eksploatacji) około raz na tydzień. Warto zaznaczyć, iż nowe maszyny często mają funkcję auto-czyszczenia,
  • oszczędność czasu, dzięki dużej automatyzacji – piece są sterowane z użyciem sterowników mikroprocesorowych. Proces rozpalania, dozowania paliwa, jak i wygaszania kotła na pellet odbywa się bez Twojego udziału,
  • nowoczesna elektronika aplikowana w sprzęcie grzewczym, która pozwala na zaawansowane programowanie cykli dobowych i tygodniowych pracy,
  • paliwo jest łatwe w magazynowaniu, dzięki dużej gęstości (ok. 1 m3 na 650 kg – bardzo wysoki poziom sprasowania) i niewielkim rozmiarom. Jednocześnie nie powoduje zabrudzeń, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego węgla brunatnego.

Nie podlega dyskusji, że pellet jest nowoczesnym paliwem, które daje nam realne możliwości walki ze smogiem, a także redukcji kosztów ogrzewania w budynkach. Ekologiczne kotły na granulat drzewny mogą być stosowane zarówno w małych domkach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy czy przychodnie lekarskie.

Ekologiczne kotły na pellet pomagają w walce ze smogiem

Nieszkodliwe dla środowiska spalanie czyni z granulatu drzewnego najlepszy wybór jako podstawowe paliwo dla systemów grzewczych. Warto zaznaczyć, iż według statystyk prowadzonych przez organ pomocniczy UE, czyli Komisję Europejską, nasz kraj jest w czołówce producentów tego surowca, dostarczając w 2014 roku ok. 600 tysięcy ton. Wybierając ten rodzaj pieca, wspierasz również polską gospodarkę.

Wykorzystanie odpadów tartacznych do ogrzewania jest zgodne z najnowszymi trendami tzw. zero waste. Promują one m.in. racjonalne zarządzanie produkcją tak, by do minimum ograniczyć powstawanie produktów ubocznych, a jeśli nie da się tego uniknąć – znaleźć ich dalsze zastosowanie. Wytwarzanie pelletu do niskoemisyjnych kotłów 5 klasy jest tutaj doskonałym przykładem.

Dzięki możliwości dofinansowania i uzyskania wysokiej dotacji w programie Czyste Powietrze, z zalet tego surowca może korzystać praktycznie każdy obywatel. Jest to o tyle istotne, że przyczynia się on bezpośrednio do redukcji emisji szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 oraz 2.5 do atmosfery. Pozwala też zredukować ilość niekorzystnych dla zdrowia związków siarki i dwutlenku węgla. Przeciwdziała również emitowaniu innych lotnych substancji chemicznych mających negatywny wpływ na organizm.

Dofinansowanie zakupu ekologicznych i niskoemisyjnych kotłów na pellet

Złożenie wniosku o przyznanie środków pieniężnych na termomodernizację budynku poprzedza przygotowanie stosowanej dokumentacji. Wśród niej jest m.in. kompleksowy audyt lub analiza energetyczna potwierdzona urzędowo weryfikacją przez przedstawiciela WFOŚiGW. Istnieje możliwość złożenia dokumentów drogą internetową, bez wychodzenia z domu. Udostępniona aplikacja oblicza niezbędne dane i ocenia stan techniczny budynku automatycznie, na podstawie przesłanych informacji.

Przygotowany przez instytucje państwowe system składania wniosków krok po kroku przeprowadzi Cię przez całą procedurę ubiegania się o dotację na zakup ekologicznego kotła na pellet. Nabór do programu Czyste Powietrze jest prowadzony w trybie ciągłym. Można również skorzystać z ulgi przy rozliczaniu rocznego podatku i składaniu zeznania PIT.

Powinieneś pamiętać, że rząd przewidział również wsparcie dla osób mających już nowy piec, a chcących uzyskać dofinansowanie na docieplenie budynku w innym zakresie. Pieniądze mogą być przeznaczone na wymianę stolarki drzwiowej oraz okiennej. Dotowany jest także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak i instalacja nowoczesnych kolektorów słonecznych.

Jeżeli chcesz uzyskać profesjonalne wsparcie w procesie inwestycyjnym z użyciem rządowego programu Czyste Powietrze – skorzystaj z pomocy firmy KOTŁOSPAW. Chcesz złożyć DARMOWE zapytanie? Kliknij w baner poniżej:dopłata do wymiany kotła