Aktualności

Smoła i sadza w kotle – jak sobie z nimi radzić?

Smoła i sadza w kotle stałopalnym to bardzo częsty przypadek, występujący u Klientów. Związki te mogą powstawać z wielu przyczyn i w poniższym artykule postaram się przedstawić jak usunąć smołę i sadzę w kotłach na ekogroszek i pellet oraz sprawdzić co można zrobić, aby zapobiegać ich występowaniu.

Smoła i sadza w kotle zasypowym – przyczyny

W kotłach zasypowych smoła i sadza w palenisku oraz w wymienniku może zbierać się głównie z powodu złej jakości spalania – tutaj mam na myśli zbyt małą ilość powietrza lub zbyt bogatą mieszankę paliwa. Dochodzi wtedy do identycznej sytuacji jak w samochodzie z gaźnikiem – mając źle wyregulowany gaźnik i dając za dużą dawkę paliwa, samochód się krztusi i kopci.

Prawidłowo wyregulowany kocioł zasypowy powinien być czyszczony średnio raz w tygodniu. Jeżeli po kilku dniach pracy widać, że piec w środku jest cały czarny i oklejony dziwną substancją smolno-sadzową jest to sygnał dla Użytkownika, że z proces spalania nie odbywa się prawidłowo.

Przyczyny smoły i sadzy w kotłach automatycznych

W modelach automatycznych, czyli piecach na pellet i ekogroszek sadza również może powstawać z tego samego względu – czyli ze zbyt bogatej mieszanki paliwo – powietrze. Tutaj jest o tyle łatwiej, że dzięki sterownikowi na kotle, można precyzyjnie określić dawkę paliwa (odpowiadają za to parametry czas i przerwa podawania) oraz powietrza (siła nadmuchu). W celu zmniejszenia dawki paliwa, wystarczy skrócić czas podawania.

Komin, nawiew i ciąg kominowy, a zapobieganie sadzy

Każdy kocioł powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do efektywnej pracy. Mowa tutaj o takich rzeczach jak ciąg kominowy, nawiew świeżego powietrza do kotłowni, klasyfikowane paliwo oraz zagwarantowanie ochrony powrotu kotła.

Ciąg kominowy to niezwykle ważny element w prawidłowej pracy kotła i to od niego może zależeć głównie jakość spalania naszego kotła. Każdy z producentów określa minimalny ciąg kominowy – w kotłach małej mocy jest to około 15 Paskali. W przypadku gdy ciąg ten jest za niski, spaliny „nie mają siły” wydostawać się przez komin, przez co dym i spaliny zaczynają się kłębić w kotle, tym samym zdecydowanie szybciej go zabrudzając i smoląc.

Nawiew świeżego powietrza do kotłowni, wymagany jest do zapewnienia poprawnej ilości powietrza podawanej przez wentylator do kotła. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie jesteśmy zamknięci w szczelnym pomieszczeniu o kubaturze 5m3 i musimy w nim oddychać przez okres kilku dni – oczywiście nie damy rady, bo po kilkunastu godzinach w pomieszczeniu będzie nam brakowało świeżego tlenu. Tak samo jest właśnie w przypadku wentylatora.

Typowe wentylatory mają wydajność ok. 300m3/h i gdy mamy zainstalowany kocioł w pomieszczeniu bez nawiewu świeżego powietrza – wentylator nie poda odpowiedniej dawki powietrza i będzie się kręcił, ale ze zmniejszoną wydajnością, przez co proces spalania jest zaburzony.

Czy paliwo w kotle ma wpływ na powstawanie smoły i sadzy?

Oczywiście! Należy zawsze pamiętać o stosowaniu paliwa do kotła, które zaleca producent. Nie można spalać efektywnie opału, jeżeli kocioł nie jest do niego przystosowany. Użytkownicy często o tym zapominają, bo skoro „piec to piec wszystko się spali” nie zapoznają się z zaleceniami producenta.

Sprawa jest o tyle ważna, że każdy kocioł posiada inną budowę wymiennika i nie każde paliwo, będzie się odpowiednio „rozchodziło” po kotle. Najprostszym przykładem może być tutaj wykorzystanie pelletu agro (czyli takiego m.in. Ze słomy). Pellet Agro wizualnie przypomina klasyczny pellet, bo jest zgranulowany, to jednak związki chemiczne oraz zawartość popiołu i siarki są zdecydowanie inne niż pelletów certyfikowanych. Dochodzi wtedy do sytuacji, gdzie palnik na pellet jeżeli nie jest do tego przystosowany, zaczyna się zaklejać, w popielniku widać niedopalone pellety a sam wymiennik z czasem zacznie zachodzić smołą.

Więcej na temat tego paliwa przeczytasz w naszym artykule: czym jest pellet?

Jak chronić kocioł przed korozją niskotemperaturową?

Ostatnim z podpunktów, na którym warto się skupić – i to nie tylko ze względu na to, że bez niego może pojawiać się w kotle sadza i smoła – ale również ze względu na niższe spalanie kotła i jego dłuższą żywotność, jest tzw. Ochrona powrotu kotła.

Tutaj należy pamiętać – kotły stałopalne „lubią” wysoką temperaturę nastawioną. Zawsze zalecam nastawić temperaturę zadaną kotła na około 70*C. Trzeba pamiętać, aby zapewnić również wysoką temperaturę na powrocie wody do kotła, najlepiej minimum 55*C. Dzięki tak małej różnicy temperatur między zasilaniem a powrotem nie dochodzi do szybkiej korozji kotła, a sam piec pracuje ekonomiczniej – bo z mniejszym obciążeniem, i na pewno posłuży zdecydowanie dłużej Użytkownikowi

Twój kocioł nie trzyma zadanej temperatury? Przeczytaj poradnik!

Firma Kotłospaw również wydłuża gwarancję na swoje produkty, jeśli ochrona powrotu kotła została zrealizowana. Ochronę powrotu kotła można zrealizować w naprawdę różny sposób i zawsze wykonuje się to po stronie hydraulicznej instalacji. Można zastosować zawór czterodrogowy, zawór temperaturowy, pompę przewałową i wiele innych. Odpowiedni hydraulik, który podłącza kocioł, powinien dobrać rozwiązanie takie które sprawdzi się danej kotłowni.

Sadza w kotle na ekogroszek – co robić?

W urządzeniach na węgiel ryzyko powstania sadzy jest większe – spowodowane jest to większą zawartością substancji lotnych niż przy innych paliwach takich jak drewno czy pellet. Sadza to nic innego jak nieprawidłowo spalone paliwo lub nieprawidłowe warunki do spalania. Najczęściej występującym problemem powstawania sadzy jest zbyt duży stosunek paliwa do powietrza – w kotłach z podajnikiem automatycznym można to zniwelować podnosząc na sterowniku obroty wentylatora lub zmniejszając ilość paliwa podawanego do spalania. Jeśli chodzi o warunki do spalania mowa tutaj o najczęstszym zaniedbaniu przez użytkownika czyli drożności i czystości kotła. Należy pamiętać o dbaniu o kocioł tak aby strumień spalin miał którędy iść do komina – jeśli kocioł jest brudny, spaliny zaczynają się cofać i powodują powstawanie sadzy.

Jak szybko wyczyścić kocioł ze smoły i sadzy ?

Wiemy jak zapobiegać smole i sadzy, ale jak ją wyczyścić, gdy już wystąpi? Odpowiedź jest prosta: nastawić wysoką temperaturę na sterowniku kotła, rzędu 85 stopni Celsjusza, dobrze wygrzać kocioł, a następnie go wyczyścić. Wysoka temperatura kotła w większości przypadków powinna usunąć sadzę i smołę, a Użytkownikowi pozostaną tylko niewielkie pozostałości do zeskrobania z kotła.

Smoła w kominie – skąd się bierze?

Efekt smoły jest bardzo dobrze znany już ponad 20 lat, w czasach gdy kotły zasypowe zostały doposażone w wentylator oraz sterownik. Smoła w kominie powstaje w wyniku skraplania się spalin w przewodzie kominowym ze względu na ich niską temperaturę. Efekt ten dotyczy każdego paliwa i kotła. Urządzenia 5 klasy powinny zostać wyposażone obowiązkowo we wkład kominowy, tak aby kondensat nie został wciągnięty przez cegłę w kominie, ale spłynął wkładem do dołu gdzie jest skraplacz.

Smoła powstaje w wyniku najczęściej nieodpowiedniej temperatury zadanej na kotle – jest ona zbyt niska. Jeśli sam komin idzie dodatkowo przez nieocieplony strop lub partię domu, dochodzi do dużej różnicy temperatur a przez to samo tworzenie się smoły. Drugą możliwością jest nieprawidłowa wilgotność i temperatura spalania drewna – para wodna która wydostaje się w trakcie spalania, zaczyna reagować ze spalinami i tym samym zaklejać przewód kominowy.

Jak wyczyścić komin ze smoły i usunąć sadzę?

Aby zniwelować efekt smoły w kominie, należy na kotle ustawić możliwie najwyższą temperaturę zadaną – około 70*C, a jeśli kocioł wyposażony jest w zawirowywacze lub turbolizatory, należy je usunąć. Proces ten podniesie temperaturę spalin, a tym samym zacznie osuszać nasz komin, aby nie powstawała smoła. Takie spalanie powinno trwać możliwie najdłużej – efekt oznacza nieprawidłowe spalanie co może grozić bezpieczeństwu i zdrowiu użytkowników. Przypominamy również o okresowych przeglądach przewodów kominowych przez kominiarza, aby zapewnić im pracę w odpowiednich warunkach i średnicach. Osmolony komin jest zjawiskiem, którego nie wolno lekceważyć, na dłuższą metę może być bardzo groźny!

Przeczytaj więcej poradników:

  1. Jak działa termostat pokojowy?
  2. Zasada działania zaworu trójdrożnego
  3. Ustawienia pieca na pellet
  4. Nawiew powietrza do kotłowni
  5. Kalkulator ogrzewania domu i mieszkania
  6. Co zrobić gdy dymi się z pieca?
  7. Czy okno do kotłowni jest wymagane?
  8. Czyszczenie i konserwacja pieca na ekogroszek po sezonie
  9. Dlaczego ekogroszek się nie spala?