Aktualności

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Piec zgazowujący drewno działa w oparciu o proces znany od lat 40. ubiegłego wieku. Współczesne kotły tego typu osiągają bardzo wysoką sprawność, a oprócz tego posiadają również inne zalety, które opisujemy w poniższym artykule. Dowiedz się, jak działa kocioł zgazowujący drewno. 

Spis treści:

 • Czym jest zgazowanie drewna?
 • Jak przebiega proces zgazowania drewna?
 • Piec zgazowujący drewno. Zalety i wady.
 • Jak działa piec zgazowujący drewno?
 • Jak wybrać piec na zgazowanie drewna?
 • Dlaczego piece i kotły zgazowujące to dobre rozwiązania?
 • Kotły zgazowujące drewno a dofinansowanie
 • Piec zgazowujący drewno – FAQ

Kocioł zgazowujący drewno stanowi interesującą alternatywę dla pieców na ekogroszek i pellet. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów tych urządzeń o różnych mocach grzewczych i sposobach sterowania. Jeżeli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, poznaj zasadę działania pieców zgazowujących drewno.

Czym jest zgazowanie drewna?

Zacznijmy jednak od definicji zgazowania drewna. Jest to proces, w którym podczas termicznego przekształcenia drewno zamienia się w palny gaz drzewny, czyli holzgas. Spalanie gazów powstałych w wyniku tego procesu umożliwia ogrzewanie drewnem kawałkowym dowolnego budynku, a także przygotowanie cwu.

Jak przebiega proces zgazowania drewna?

Konstrukcja komory zasypowo-paleniskowej kotłów zapewnia przepływ gazów spalinowych wytworzonych z zasypanej porcji paliwa przez grubą warstwę żaru gdzie następuje, przy niedomiarze tlenu, redukcja CO₂ na C O. Wytworzony gaz stanowiący mieszaninę głównie gazu palnego i spalin jest spalany w dyszy komory paleniskowej, do której dostarczone jest powietrze.

Piec zgazowujący drewno. Zalety i wady.

Na początku wyjaśnimy, że poprawną nazwą procesu, który zachodzi w kotle, jest “zgazowanie”, a nie “zagazowanie” drewna. Pamiętaj o tym również wtedy, gdy szukasz informacji o tym, do kiedy wymiana pieca jest konieczna.

Nowoczesne kotły zgazowujące stałe wyróżniają się efektywnością energetyczną przekraczającą 90% i jest to jedna z wielu ich zalet. Urządzenia te są bardzo łatwe w obsłudze, a dzięki przemyślanej konstrukcji również w czyszczeniu. Podczas pracy emitują znacznie mniej CO2 niż innego rodzaju kotły. Zalety pieca, w którym zachodzi piroliza drewna, to także niski koszt ogrzewania wynikający z atrakcyjnej ceny opału. Kocioł gazowy zgazowujący to także wygoda, czystość i niewielka ilość popiołu, które zapewnia bardzo duża efektywność spalania. Nasze produkty mają dodatkowo ułatwienie w postaci nożnego przerusztowania paleniska.

Niestety rozwiązanie to nie jest pozbawione wad, do których zaliczamy konieczność:

 • ręcznej obsługi — kocioł zgazowujący drewno musi być ładowany ręcznie zarówno przed rozpaleniem, jak i w trakcie pracy,
 • posiadanie odpowiednio dużego magazynu na opał. Technologia pieców zgazowujących jest bardzo wydajna, ale większość gatunków drewna posiada niską kaloryczność,
 • zastosowania bufora, na który trzeba znaleźć miejsce w kotłowni.

Jak działa piec zgazowujący drewno?

Sposób działania pieca na zgazowanie jest bardzo prosty. Po rozpaleniu dzięki uzyskanemu żarowi ułożone na nim kawałki drewna ulegają podgrzaniu przy dostępie tlenu regulowanym przez dopływ powietrza. Powstały w ten sposób gaz drzewny przechodzi do dolnej części kotła przez żar, w którym zostaje utleniony w procesie klasycznego spalania, czemu towarzyszy redukcja drewna. W końcowym etapie gaz jest spalany w dyszy komory paleniskowej. Taki proces spalania drewna jest wydajniejszy niż w tradycyjnych kotłach opalanych drewnem.

Jak wybrać piec na zgazowanie drewna?

Kocioł zgazowujący drewno powinien być dobrany nie tylko do powierzchni użytkowej budynku, ale również jego zapotrzebowania na ciepło. Wybór kotła zgazowującego powinien uwzględnić także rodzaj paliwa, z którego będziemy korzystać. Dostępne są kotły opalane drewnem oraz piece zgazowujące węgiel. Należy również pamiętać o odpowiedniej przestrzeni w kotłowni nie tylko na piec, lecz również odpowiedniej wielkości bufor.

Dlaczego piece i kotły zgazowujące drewno to dobre rozwiązania?

Piec zgazowujący drewno z buforem to najlepsze rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy posiadamy wygodny dostęp do dużych ilości tego paliwa i mamy miejsce do jego sezonowania. Jednak z nowoczesnego kotła zgazowującego będziesz zadowolony również z powodu jego dużej efektywności energetycznej, zapewnianej przez termiczne przekształcanie drewna do postaci gazowej.

Kotły zgazowujące drewno mogą zasilać system grzewczy oraz służyć do przygotowania cwu. Pozostają przy tym jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, dzięki redukcji emisji zanieczyszczeń do której przyczynia się spalanie opału w postaci zgazowanej.

Kotły zgazowujące drewno a dofinansowanie

Piec na holzgas w większości przypadków posiada zarówno 5 klasę, jak i certyfikat ekoprojektu. Umożliwia to wydajny proces spalania drewna w tych urządzeniach oraz obowiązkowa współpraca z buforami ciepła. Możesz więc uzyskać dofinansowanie do pieca zgazowującego drewno.

Piec zgazowujący drewno – FAQ

Kocioł gazowy zgazowujący wciąż jest mniej popularny niż piece na pelet czy ekogroszek, co wynika również z braku rzetelnej informacji dotyczących tych urządzeń. Dlatego poniżej prezentujemy odpowiedzi  na najpopularniejsze pytania o piece na zgazowanie.

Jak palić w piecu zgazowującym drewno?

Obsługa pieców zgazowujących sprowadza się do rozpalenia w nich, w celu uzyskania żaru, na którym układa się duże kawałki drewna. Rozpalanie ułatwiają różnie rozwiązania, np. dodatkowe klapy zwiększające dopływ powietrza w początkowej fazie.

Ile spala kocioł zgazowujący drewno?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od wielkości budynku, jego zapotrzebowania na ciepło, wielkości buforów oraz gatunku i wilgotności drewna i szczegółów obsługi pieca zgazowującego.

Jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Kocioł gazowy zgazowujący działa na zasadzie spalania gazów powstałych w wyniku pirolizy drewna. Właściwości gazu drzewnego otrzymanego przez utlenianie drewna zapewniają o wiele wyższą sprawność tych urządzeń w porównaniu do kotłów wykorzystujących klasyczny proces spalania drewna.

Na czym polega proces zgazowywania drewna?

Zgazowywanie drewna polega na jego termicznym przekształceniu do postaci gazowej w wyniku podgrzewania go przy ograniczonym dostępie tlenu. Redukcja drewna, która następuje w piecach na holzgas zapewnia tym urządzenia efektywność energetyczną nawet powyżej 90.

Jakie drewno do pieca zgazowującego?

Najlepsze drewno do pieca zgazowującego to gatunki twarde (jesion, dąb, buk), sezonowane i o wilgotności poniżej 20%.

Jak działanie pieca zgazowującego wpływa na zużycie drewna?

Tradycyjne kotły na drewno w porównaniu do pieców zgazowujących zużywają znacznie więcej opału. Jest to jeden z czynników, który zapewnia niski koszt ogrzewania piecem na holzgas, natomiast kluczowy zawsze pozostaje właściwy wybór kotła zgazowującego.