Aktualności

Histereza – co to jest i jak ustawić na kotle?

Instrukcje obsługi kotła mają to do siebie, że są napisane zawiłym językiem, niekoniecznie zrozumiałym dla świeżego użytkownika. Chcąc ustawić prawidłową temperaturę i zoptymalizować spalanie, sięgasz po dokumenty, a tam mnóstwo niezrozumiałych nazw i skrótów. Histereza to jeden z takich przykładów. W tym artykule opowiemy czym jest histereza, jakie rodzaje wyróżniamy i jak ustawić ją na kotle!

Co to jest histereza?

Co to jest za parametr i za co odpowiada? Czytając znaczenie frazy „histereza” w encyklopedii można dostać zawrotu głowy gdyż opisywane jest to jako: „zjawisko zależności aktualnego stanu układu od stanów w poprzedzających chwilach” więc obsługującemu sterownik kotła – nie mówi nic. Czym więc jest histereza kotła?

Czym jest histereza kotła?

Histereza kotła to parametr w sterowniku, który określa o ile ma spaść temperatura od zadanej, aby urządzenie się załączyło. Warto tą tezę podeprzeć przykładem:

histereza kotła schemat

histereza na kotle – przykład własny

Jakie są rodzaje histerezy?

Jak widać histereza określa o ile stopni ma spaść temperatura aby ponownie dać sygnał do np. grzania. W urządzeniach grzewczych histereza może występować w funkcji:

 • histereza CO / histereza kotła – określa o ile ma spaść temperatura na kotle od wartości zadanej aby kocioł się uruchomił,
 • histereza CWU – określa o ile ma spaść temperatura w bojlerze od wartości zadanej aby uruchomiła się pompa ciepłej wody użytkowej,
 • histereza pomp – określa o ile może spaść temperatura pomp od wartości temperatury załączenia pomp,
 • histereza termostatu / regulatora pokojowego – określa o ile ma spaść temperatura w pomieszczeniu, aby dać sygnał urządzeniu grzewczemu do grzania.

Oczywiście histereza może występować również w innych parametrach, ale przedstawiając powyższe przykłady, każdy nie będzie już miał problemy z określeniem jej zadania w danym parametrze.

Sprawdź nasz kalkulator kosztów ogrzewania i już dzisiaj zacznij oszczędzać na następny sezon grzewczy!

Jak ustawić histerezę na kotle?

W zależności od rodzaju urządzenia grzewczego oraz instalacji parametry te ustawia się zawsze indywidualnie. Jednakże wartościami średnimi, które się przyjmuje dla parametrów histerezy CO oraz CWU to 10*C w przypadku kotłów na pellet, a w kotle zasypowym lub na ekogroszek zalecana histereza kotła to 3*C.

W przypadku histerezy CO ważne jest, aby nie ustawić jej wyższej, niż temperatura załączenia pomp gdyż Użytkownik może po prostu mieć w domu zimno, a kocioł się nie załączy:

jak ustawić histerezę

Na powyższym przykładzie, po takich nastawach dojdzie do sytuacji gdzie wyłączą się pompy obiegowe (ze względu na temperaturę poniżej załączenia pomp), a sam kocioł nie uruchomi się gdyż nie uzyskać spadku temperatury kotła o wartość histerezy. Warto zwrócić uwagę na tą zależność gdyż Klienci bardzo często mają problem z tym parametrem i nastawą.

Zobacz nasze piece na ekogroszek 5 klasy! oraz kotły zgazowujące!

Dlaczego histereza jest ważna?

Histereza określa warunki załączenia poszczególnych podzespołów. Dzięki poprawnemu określeniu tego parametru użytkownik może zyskać nie tylko komfort termiczny ale i również oszczędności w ogrzewaniu. Poprawne nastawy zapewniają bezproblemowe użytkowanie kotła i urządzenia.

Czy serwisant może pomóc z histerezą?

Firma Kotłospaw posiada sieć wykwalifikowanych serwisantów w całej Polsce. Serwisanci dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomogą ustawić nie tylko urządzenie grzewcze ale również parametry w sterowniku min. Histerezy. Dzięki obecności w budynku w którym regulują kocioł, oraz wglądu na budowę instalacji dobranie tych parametrów nie będzie stanowiło problemu a sam Użytkownik nie będzie obarczony koniecznością weryfikacji nastaw i ewentualnej korekty. Z naszymi serwisantami, możesz się skontaktować poprzez zakładkę serwis kotłów!

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

 1. Jak ekonomicznie ustawić kocioł pelletowy?
 2. Czym jest zawirowywacz spalin i co daje?
 3. Jak działa termostat pokojowy?
 4. Co to jest zawór trójdrożny?
 5. Jak usunąć sadzę oraz smołę z pieca i komina?
 6. Doprowadzenie i wlot powietrza do kotłowni
 7. Jak palić drewnem?
 8. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
 9. Kocioł nie osiąga zadanej temperatury
 10. Okno w kotłowni
 11. Konserwacja kotła po sezonie
 12. Ekogroszek nie spala się do końca