Aktualności

Jak wybrać piec centralnego ogrzewania z podajnikiem?

Dobrze dobrany kocioł centralnego ogrzewania zapewni komfort cieplny nie tylko w sezonie zimowym, ale także przez cały rok. Alternatywą dla modeli zasypowych coraz częściej stają się piece c.o. z podajnikiem, dzięki którym instalacja grzewcza pracuje praktycznie bezobsługowo. Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenie do centralnego? Jak znaleźć niezawodny i funkcjonalny kocioł na ekogroszek lub pellet na lata? Jeśli zadajesz sobie te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Czym są kotły z podajnikiem i dlaczego warto wyposażać w nie kotłownie?

Bezobsługowe piece z zasobnikiem na pellet, ekogroszek lub inne ekologiczne paliwa stałe cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Tym, co odróżnia je od kupowanych przed laty pieców zasypowych, jest obecność kosza do magazynowania zapasu paliwa oraz tłokowego lub ślimakowego podajnika, którego zadaniem jest dostarczanie opału na ruszt z odpowiednią częstotliwością, w określonych odstępach czasowych.

Pracę podajnika kontroluje sterownik, będący kolejnym wyróżnikiem bezobsługowych urządzeń centralnego ogrzewania. Zasobnik na pellet lub węgiel typu ekogroszek zwykle wyposażony jest również w specjalny czujnik, sygnalizujący m.in. otwarcie pokrywy kosza.

Najważniejsze zalety kotłów z zasobnikiem to m.in.:

  • brak konieczności codziennego uzupełniania opału,
  • energooszczędna praca i niższe koszty eksploatacji,
  • ograniczenie transmisji szkodliwych gazów do atmosfery – obecnie do sprzedaży dopuszcza się wyłącznie niskoemisyjne kotły c.o. 5. klasy,
  • brak czynności obsługowych poza okresową wyczystką,
  • łatwiejsze utrzymanie porządku oraz bezpieczeństwa w kotłowni.

Kalkulator kosztów ogrzewania domu zupełnie za darmo!

Kocioł z podajnikiem a efektywne ogrzewanie

Szeroka gama dostępnych modeli pozwala wybrać odpowiedni piec do centralnego ogrzewania. Kotły z podajnikiem stanowią rozwiązanie polecane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia instalacji grzewczej zasilanej gazem. Za utrzymanie zadanych parametrów ogrzewania odpowiada sterownik, który należy zaprogramować, ustawiając m.in.: temperaturę pracy urządzenia i ciepłej wody, limit obrotów dmuchawy, a także czas działania podajnika oraz długość przerwy w podawaniu paliwa. Komputer kontroluje wszystkie niezbędne procesy, wyświetlając dane dotyczące aktualnej temperatury, trybu pracy, rezerwy paliwa oraz pozostałych właściwości.

Drugim ważnym elementem warunkującym sprawne spalanie w kotłach do c.o. z podajnikiem jest palnik. Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju dominują średniej oraz niskiej jakości paliwa (dotyczy to nie tylko węgla, ale także ekogroszku czy produktów na bazie drzewa), palnik musi poradzić sobie także ze słabym gatunkowo opałem. Jeżeli centralne ogrzewanie ma posłużyć w domu przez lata, warto zadbać, by palenisko było przygotowane na każdą ewentualność.

Co wyróżnia dobry piec c.o. z podajnikiem?

Oprócz odpowiednio dopasowanego palnika oraz sterownika, który zapewni bezobsługową pracę urządzenia, jest jeszcze kilka istotnych elementów, jakie należy uwzględnić przy wyborze pieca z podajnikiem. Jednym z nich jest pojemność zasobnika. Im większy, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać paliwo. Nie bez znaczenia jest również jakość zastosowanych do budowy urządzenia komponentów. W szczególności chodzi tu o:

  • odpowiednio grube blachy,
  • właściwe zabezpieczenie całej konstrukcji przed działaniem wysokich temperatur oraz agresywnych substancji zawartych w spalinach,
  • docieplenie poszczególnych elementów urządzenia.

Równie ważne jest, by budowa kotła na pellet, drzewo, węgiel czy ekogroszek, umożliwiała łatwą wyczystkę. Usuwanie popiołu oraz zbierającej się na półkach sadzy to w zasadzie jedyne, poza okresowym uzupełnianiem paliwa czynności obsługowe, jakich wymaga ekologiczny piec c.o. z podajnikiem.

Kotły 5. klasy – zaufaj fachowcom!

Niewielki nakład pracy, „czyste” spalanie oraz możliwość zastosowania ekologicznego paliwa, to jedne z najważniejszych zalet posiadania kotła do centralnego ogrzewania z zasobnikiem. Jako producent z wieloletnim doświadczeniem zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą, obejmującą m.in. urządzenia pelletowe SlimKo oraz piece węglowe z zasobnikiem i podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. W sprzedaży posiadamy modele spełniające wymogi 5. klasy oraz EcoDesign, co sprawia, że na nasze produkty na pellet i ekogroszek możesz otrzymać dofinansowanie. W naszej ofercie znajdziesz także piec zgazowujący drewno oraz piec na zgazowanie węgla!