Aktualności

Jak wybrać kocioł na węgiel w 2021 roku?

Mimo coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących emisji gazów cieplarnianych, opalanie wysokiej jakości węglem w dalszym ciągu może być bezpieczne dla środowiska. Nic więc dziwnego, że nowoczesne, ekologiczne piece C.O. na ekogroszek cieszą się tak wielką popularnością. Jeśli planujesz kupno kotła na węgiel, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, na które parametry warto zwracać szczególną uwagę!

Dlaczego warto wybrać piec na ekogroszek z podajnikiem?

Istnieje wiele powodów, dla których kotły opalane węglem kamiennym – ekogroszkiem – zaliczają się do najchętniej wybieranych przez Polaków źródeł ciepła. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chodzi tu jedynie o wygodę, którą gwarantuje piec z podajnikiem. Inne, równie ważne korzyści, to m.in.:

 • wysoka sprawność przekładająca się na mniejsze zużycie paliwa,
 • spełnienie wymogów dla 5. klasy emisyjności,
 • w pełni zautomatyzowany proces spalania,
 • zgodność z dyrektywą Ecodesign, potwierdzającą wysoką wydajność i niskoemisyjność,
 • niewielkie koszty eksploatacyjne,
 • szeroki wybór urządzeń o zróżnicowanych parametrach i funkcjonalności,
 • możliwość uzyskania dotacji lub atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki na zakup kotła wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Więcej na temat ekologii takich pieców, napisaliśmy w artykule: Czy piece na ekogroszek są ekologiczne?

Kupujesz kocioł C.O. na ekogroszek? Na to musisz zwrócić uwagę!

Jeśli planujesz zakup urządzenia grzewczego na węgiel, podpowiadamy, na które aspekty musisz zawrócić szczególną uwagę. Jak wybrać piec na węgiel do C.O.? Czy warto wybrać piec na ekogroszek?

Budowa pieca węglowego

Każdy ekologiczny kocioł na paliwo stałe, przeznaczony do sprzedaży w 2021 roku, musi być oznaczony znakiem CE, a także certyfikatami potwierdzającymi spełnienie wymogów 5. klasy oraz Ecodesign. Równie ważna jest jakość wykonania urządzenia grzewczego – upewnij się, że zarówno materiały, jak i zastosowane technologie gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Szczególną uwagę zwróć na grubość wykorzystanych blach, jakość spawów oraz ocieplenie – im wyższej będzie ono jakości, tym mniejsze ryzyko strat ciepła.

Wyposażenie kotła na węgiel

Kolejny ważny aspekt przy wyborze źródła ciepła do centralnego ogrzewania, to jego wyposażenie. W kotłach 5. klasy nie można montować popularnych niegdyś rusztów awaryjnych, które w praktyce umożliwiały opalanie gorszej jakości paliwem. Ekologiczny piec do C.O. na węgiel typu ekogroszek musi mieć zawory bezpieczeństwa i specjalne zawirowywacze spalin, ułatwiające wymianę ciepła między spalinami a wodą kotłową. Aby źródło ciepła było w pełni bezobsługowe, powinno współpracować z odpowiednim sterownikiem, który kontroluje proces spalania. Jeśli chodzi o sposób podawania opału na palenisko, największą popularnością cieszą się kotły z podajnikiem tłokowym oraz ślimakowym.

Moc i sprawność kotła na węgiel

W odróżnieniu od „kopciuchów” czy pieców na paliwa stałe spełniających wymogi niższych klas, nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła charakteryzuje bardzo wysoka sprawność, nierzadko przekraczająca 90%. Im jest ona wyższa, tym mniejsze zużycie paliwa. Moc opalanego węglem kotła do centralnego ogrzewania zależy natomiast od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego budynku. Wynika ono m.in. z zastosowanych rozwiązań architektonicznych czy jakości wykonanej termoizolacji. Jeśli nie dysponujesz świadectwem energetycznym budynku, zawsze możesz poprosić o wsparcie naszych doradców, którzy pomogą Ci dobrać optymalne parametry grzewcze i energetyczne.

Kocioł do C.O. na ekogroszek z dotacją? Tylko do końca roku!

Od 1 stycznia 2022 nie będzie można uzyskać dotacji na zakup urządzeń grzewczych na ekogroszek w ramach działania „Czyste powietrze”. Oznacza to, że jeśli zamierzasz ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu, masz czas do końca roku. Już dziś sprawdź bogatą ofertę kotłów do C.O. firmy KOTŁOSPAW. Jako producent z siedzibą w Pleszewie, zaproponujemy Ci rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Proponujemy ekologiczne piece z podajnikami na węgiel – ekogroszek oraz nowoczesne kotły pelletowe. Sprawdź także nasze kotły zasypowe, kocioł zgazowujący węgiel oraz najnowsze rozwiązanie – kocioł na zgazowanie drewna! Zapoznaj się z asortymentem i wymień źródło ciepła lub skontaktuj się z nami, by uzyskać więcej informacji.

Chcesz więcej porad? Przeczytaj:

 1. Optymalne ustawienie pieca
 2. Do czego służy zawirowywacz spalin?
 3. Jak działa termostat pokojowy?
 4. Kalkulator kosztów ogrzewania
 5. Zetka w kotłowni
 6. Jak ustawić zawór trójdrożny?
 7. Smoła w kominie
 8. Okno w kotłowni
 9. Dymi się z pieca
 10. Czyszczenie pieca po sezonie grzewczym
 11. Niespalony ekogroszek