Aktualności

Czy piece na ekogroszek są ekologiczne?

Coraz więcej osób decyduje się wymienić swój dotychczasowy kocioł centralnego ogrzewania na ekologiczny piec z podajnikiem. Taka zmiana daje odczuwalne korzyści przede wszystkim dla środowiska, ale także domowego budżetu. Rozważasz zakup pieca na ekogroszek, ale nie wiesz, czy tego rodzaju paliwo spełnia normy w zakresie emisji spalin? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czy kotły na groszek są eko!

Ekologiczny piec w przystępnej cenie? To możliwe!

Zakup kotła z podajnikiem na pellet lub ekogroszek to inwestycja, która wymiernie podnosi komfort życia. Wielu inwestorów doskonale rozumie, jak ważne jest „przejście” na przyjazne dla środowiska spalanie, jednak obawiają się oni wysokich kosztów związanych z kupnem oraz użytkowaniem kotłów c.o. nowej generacji. Jak się okazuje, ekologiczna kotłownia wcale nie musi być droższa od tradycyjnego źródła ciepła, takiego jak piec na węgiel lub drewno. Wybór dobrej jakości opału pozwoli ograniczyć jego zużycie, co przełoży się na niższy koszt eksploatacji ogrzewania. Z kolei możliwość uzyskania dotacji na kocioł na ekogroszek lub piec pelletowy, pomaga wymiernie obniżyć nakłady na inwestycję w przyjazną dla środowiska, ekonomiczną instalację grzewczą.

Piece na pellet i ekogroszek a środowisko

Współcześnie produkowane kotły 5. klasy opalane takimi produktami jak pellet czy groszek węglowy, uważane są za najbardziej ekologiczne piece na paliwa stałe. Możliwość uzyskania odpowiednich parametrów spalania powoduje, że ilość szkodliwych związków chemicznych emitowanych do atmosfery w spalinach, jest wielokrotnie niższa w porównaniu z opalaniem w starych piecach, potocznie określanych „kopciuchami”.

Chcesz lepiej zadbać o środowisko i zaoszczędzić w sezonie grzewczym? Przeczytaj nasz poradnik jak obniżyć koszty ogrzewania oraz zobacz nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania domu!

Czy ekogroszek naprawdę jest eko?

Wielu użytkowników zastanawia się, jak to możliwe, że ekogroszek zaliczany jest do paliw niskoemisyjnych, skoro produkuje się go z węgla kamiennego. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, iż jest on uzyskiwany z wysokogatunkowych odmian tego surowca, co w połączeniu z zastosowaniem odpowiedniej technologii palenia czyni go paliwem bezpiecznym dla środowiska naturalnego. To przystosowanie do grzania w specjalnych, wysokowydajnych kotłach z podajnikiem sprawia, że pod względem emisji dwutlenku węgla, tlenków siarki oraz innych niebezpiecznych substancji, opał ten spełnia wszystkie najbardziej restrykcyjne normy.

Produkcja ekogroszku

Do wytwarzania ekogroszku wykorzystywane są partie węgla kamiennego o kaloryczności sięgającej 30 MJ, co pozwala uzyskiwać znacznie więcej ciepła. Oprócz tego dobry groszek opałowy zawiera niewielkie ilości siarki oraz popiołu, co przekłada się na zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w trakcie eksploatacji.

Spalanie opału w kotle z podajnikiem

Kolejnym czynnikiem, który również wpływa na niewielką emisyjność paliwa, jest wysoka sprawność współcześnie produkowanych kotłów z podajnikiem automatycznym. Tego rodzaju urządzenia – zarówno te na ekogroszek, jak i na pellet – niemal całą wyprodukowaną energię zamieniają na ciepło, dzięki czemu są bardziej efektywne od konstrukcji starego typu. To z kolei skutkuje mniejszym zużyciem opału, a więc dodatkowym obniżeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Oprócz tego nowoczesne kotły pelletowe i piece opalane ekogroszkiem są całkowicie bezobsługowe, przez co ogrzewanie nimi staje się nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także wygodniejsze.

Szukasz ekologicznego pieca na ekogroszek lub pellet? Wybierz kotły 5. klasy od Kotłospaw!

Chcąc obniżyć emisyjność instalacji grzewczej, należy postawić na piec przystosowany do spalania nowoczesnych paliw. Obecnie najlepszym wyborem jest kupno kotła 5. klasy na pellet lub ekogroszek od jednego ze sprawdzonych producentów. Szeroka gama modeli produkowanych przez Kotłospaw to gwarancja nabycia niezawodnego, sprawnego i ekologicznego źródła ciepła, o mocy idealnie dopasowanej do potrzeb gospodarstwa domowego. Planujesz inwestycję w automatyczne urządzenie z podajnikiem? Już dziś sprawdź naszą ofertę!

Zależy Ci na ekologii? Przedstawiamy nowoczesne rozwiązania! Kocioł na zgazowanie drewna i piec zgazowujący węgiel! Najnowsze, ekologiczne i niesamowicie wydajne!