Aktualności

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Ustawienia kotła na ekogroszek mają olbrzymi, ale nie jedyny wpływ na zużycie paliwa, czystość pieca oraz koszty ogrzewania. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są najważniejsze ustawienia pieca. Poznasz optymalne parametry ustawień i odkryjesz, co zwiększa wydajność kotła CO, a także sprawdzisz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące ekonomicznych ustawień pieca na ekogroszek. 

Spis treści:

  • Jakie są parametry wzorcowe pieców na ekogroszek?
  • Czy wybór pieca ma wpływ na jego ustawienia?
  • Nie tylko ustawienia. Co jeszcze zwiększa wydajność kotła?
  • Jak ustawić piec na ekogroszek? Porady
  • Optymalne parametry pieca — co daje ich ustawienie?
  • Piec ekogroszek. Ustawienia. FAQ

Jakie są parametry wzorcowe pieców na ekogroszek?

Zanim zagłębimy się w temat, szybko przedstawiamy optymalne ustawienia pieca zasilanego ekogroszkiem, aby od razu odpowiedzieć na Twoje pytanie:

  • czas podawania – ok. 8 sek.,
  • przerwa podawania – ok. 40 sek.,
  • siła nadmuchu – około 25% wydajności.

Najważniejsze, aby stosunek czasu podawania do czasu przerwy wynosił 1 do 5, a oba z nich były krótkie.

Przeczytaj nasz poradnik: Jak ustawić kocioł na ekogroszek oraz jak ekonomicznie ustawić piec na pellet

Czy wybór pieca ma wpływ na jego ustawienia?

Warto wiedzieć, że wybór pieca ma duży, lecz wciąż nie największy wpływ na ustawienia kotła na ekogroszek. Kluczową kwestią jest moc pieca, którą powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego naszego budynku. Kiedy wybieramy piec, nie możemy popaść w żadną ze skrajności. Zbyt mała moc grzewcza kotła skutkować będzie zwiększonym spalaniem, natomiast przewymiarowany piec będzie trudny w ustawieniu i optymalizacji wydajności.

Nie tylko ustawienia. Co jeszcze zwiększa wydajność kotła?

Pamiętaj również o tym, że na moc pieca, która przekłada się na jego wydajność i w konsekwencji koszty eksploatacji, wpływ mają nie tylko parametry pracy kotła. W praktyce, zanim w ogóle zaczniesz zastanawiać się, jak ustawić piec na ekogroszek, zadbać trzeba o trzy podstawowe kwestie:

  • odpowiedni ciąg kominowy. Producenci kotłów wymagają ciągu kominowego o wartości min. 20 Pa. Amatorski pomiar tego parametru jest praktycznie niemożliwy, ale warto zdawać sobie sprawę, że zarówno wysokość, jak i średnica komina mają na niego decydujący wpływ. Co więcej, ciąg może ograniczać brak dopływu powietrza do kotłowni,
  • wysokiej jakości opał. Ze względu na ustawienia pieca na ekogroszek chodzi zarówno o odpowiednią wilgotność i kaloryczność paliwa, jak i stałość w czasie jego parametrów. Dobry opał niezależnie od partii produkcyjnej posiada zbliżone właściwości, dzięki czemu nie musisz korygować ustawień kotła. I odwrotnie: zmiana dostawcy opału lub jego parametrów powoduje, że często trzeba ustawić czas np. pracy podajnika,
  • regularne czyszczenie pieca oraz samego palnika. Zaniechanie tych czynności prowadzi do zatkania otworów napowietrzających, co powoduje problemy z nadmuchem pieca, które mogą uniemożliwić prawidłowe ustawienie pieca na ekogroszek.

Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Porady

Ustawienia pieca na ekogroszek, które przedstawiliśmy na początku tego poradnika, są optymalne dla ok. 80% kotłów naszej produkcji o mocy od 10 do 30 kW. Nie zmienia to jednak faktu, że często można znaleźć bardziej ekonomiczne ustawienia. Zdarzają się również sytuacje, w których domyślne nastawy po prostu się nie sprawdzają. Wtedy trzeba samodzielnie ustawić sterownik pieca.

Odpowiednie ustawienie pieca wykonuje się metodą prób i błędów, która wymaga zmiany wartości poszczególnych parametrów o nie więcej, niż 10% i uważnej obserwacji przede wszystkim wysokości złoża na palniku. Efekty optymalizacji parametrów pracy kotła przedstawia poniższy obrazek:

jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek

Jak prawidłowo ustawić kocioł na ekogroszek – infografika

Aby uzyskać i utrzymać na palenisku prawidłową wysokość złoża, należ znaleźć ekonomiczne ustawienia następujących parametrów:

  • czas podawania ekogroszku — oznacza jak długo (ile sekund) ma palnik podawać węgiel na palenisko kotła. To inaczej czas pracy podajnika,
  • przerwa podawania – oznacza jak długo (ile sekund) paliwo ma nie być podawane na palenisko kotła,
  • moc nadmuchu — oznacza jak mocno wentylator ma wtłaczać powietrze na palenisko.

Optymalne parametry pieca — co daje ich ustawienie?

Nasze kotły pracują w dwóch trybach: standardowym lub PID. Algorytm PID wymaga z reguły czujnika spalin, ponieważ dobiera optymalne ustawienia pieca na ekogroszek właśnie do temperatury spalin. Niestety algorytm PID jest bardzo trudny w regulacji przez niedoświadczonego użytkownika, dlatego najwygodniej ustawić sterownik pieca w trybie standardowym.

Odpowiednie ustawienia pieca przede wszystkim zapewniają wysoką wydajność kotła CO. Przekłada się to zarówno na optymalizację kosztów ogrzewania, przez obniżenie zużycia paliwa, jak i na czystość pieca i ilość popiołu. W praktyce optymalne ustawienia pieca na ekogroszek są niezbędne do jego prawidłowej i bezawaryjnej pracy.

Piec ekogroszek. Ustawienia. FAQ

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze pytania, dotyczące najważniejszych ustawień pieca. Dowiesz się również, co obniża wydajność kotła oraz na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji parametrów pracy.

Czy można samemu wybrać piec i ustawić kocioł?

Zakup pieca warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą, który dobierze nam odpowiedni kocioł do naszego budynku. Ustawienie sterownika możesz wykonać samodzielnie, ale pamiętaj o poradach zawartych w tym tekście. Prawidłowe ustawienie pieca może zająć nieco czasu.

Dlaczego piece na ekogroszek wymagają ustawienia parametrów pracy?

Optymalne ustawienia pieca na ekogroszek zależą od wielu czynników, w tym także od jakości ekogroszku. Dlatego optymalizacja parametrów możliwa jest tylko podczas pracy kotła w Twojej kotłowni.

Jaki wpływ na ustawienia ma dobry opał?

Ekogroszek dobrej jakości spala się wydajniej, dlatego może wymagać niższych ustawień mocy nadmuchu. W przypadku opału niskiej jakości, konieczne może być np. skrócenie czasu podawania ekogroszku.

Ekonomiczne ustawienia pieca — czy warto?

Ekonomiczne ustawienia pieca warto zastosować z wielu powodów, z których najważniejszym jest obniżenie zużycia paliwa.

Jak ustawić podtrzymanie?

Podczas pracy w podtrzymaniu nadmuch pieca powinien włączać się na około 10 sekund co ok. 30 minut.

Jakie czynniki zmniejszają wydajność pieca?

Na wydajność negatywnie wpływają takie parametry jak niewłaściwe ustawienie mocy nadmuchu, za krótki lub za długi czas pracy podajnika, za niska temperatura załączania pompy (optymalna to ok. 40℃ – 42℃).

Piec na ekogroszek — jaka moc nadmuchu?

Obroty wentylatora powinny być dobrane zakresie od ok. 22% do 40% (w zależności od mocy nadmuchu).

Czy ustawienie dmuchawy obniża wydajność spalania?

Ustawienie dmuchawy nie ma wpływu moc kotła, ale wpływa na wydajność pieca. Niewłaściwie ustawiony nadmuch zmniejsza wydajność spalania, nawet wtedy, gdy stosujesz ekogroszek dobrej jakości.

Czy parametry wzorcowe wpływają na ustawienia sterownika?

Wzorcowe parametry warto traktować jako wartości wyjściowe. Zakup pieca często wiąże się z koniecznością dobrania optymalnych parametrów ustawień.

Jak czyszczenie pieca wpływa na zużycie opału?

Regularne czyszczenie pieca zapobiega zatykaniu się kanałów napowietrzających, co prowadzi do spadku wydajności nadmuchu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak piec wybrać, zwróć uwagę również na wygodę jego czyszczenia. Ważne jest regularne czyszczenie pieca po sezonie grzewczym!

Przeczytaj:

  1. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
  2. Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca?
  3. Do kiedy trzeba wymienić piec? Terminy!
  4. Kiedy zaczyna się i kończy okres grzewczy?
  5. Jak działa kocioł zgazowujący drewno?
  6. Co robić gdy pojawia się czarna sadza w piecu na pellet lub ekogroszek?
  7. Jak osuszyć komin i usunąć mokre plamy?
  8. Dlaczego piec na ekogroszek sam się wygasza
  9. Co oznacza klasa kotła?