Aktualności

Kotły CO z podajnikiem – czym się kierować podczas zakupu?

Wybór źródła ciepła do instalacji centralnego ogrzewania może okazać się sporym wyzwaniem, również w przypadku kotłów na paliwo stałe. Ważne, by piec był wydajny, ekologiczny, ale również bezobsługowy. Rozwiązaniem, które łączy wszystkie powyższe zalety, są piece CO z podajnikiem. Zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni i czym kierować się przy zakupie? Koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Dlaczego warto postawić na kotły z podajnikiem?

W zdecydowanej większości polskich domów funkcjonują instalacje grzewcze działające na paliwo stałe jak pellet, ekogroszek czy tradycyjny węgiel. Wybór pieca wyposażonego w automatyczny podajnik zapewnia szereg korzyści, zarówno jeśli chodzi o komfort użytkowania, bezpieczeństwo, jak i ekologię. Te najważniejsze to z pewnością:

 • brak konieczności częstego uzupełniania paliwa,
 • w pełni zautomatyzowany proces spalania,
 • ograniczenie ilości szkodliwych substancji w spalinach,
 • niskie koszty eksploatacji kotłów z zasobnikiem,
 • możliwość otrzymania dofinansowania na zakup pieca na pellet lub ekogroszek.

Jak wybrać kocioł do CO – rodzaj paliwa

Planując kupno kotła z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym zamierzasz go opalać. Wybór paliwa determinuje zarówno późniejsze koszty użytkowania, emisję spalin, jak i samą konstrukcję źródła ciepła. Obecnie do najczęściej wybieranych pieców na paliwa stałe należą te opalane pelletem oraz ekogroszkiem.

Przeczytaj jak zmniejszyć zużycie opału i zobacz nasz kalkulator kosztów ogrzewania! Zupełnie za darmo pomożemy obniżyć rachunki i zoptymalizować zużycie paliwa!

Kocioł z podajnikiem na ekogroszek

Ekogroszek to wysokokaloryczna odmiana węgla kamiennego o odpowiednio drobnej granulacji. Jest on przeznaczony do spalania w nowoczesnych, wysoko efektywnych urządzeniach, wyposażonych w sterownik oraz zasobnik na paliwo. Charakterystyczną właściwością ekogroszku, odróżniającą go od tradycyjnego węgla, jest niższa zawartość siarki. Z kolei wysoka sprawność kotłów z podajnikiem, sprawia, że niemal całą wytwarzaną energię zamieniają one na ciepło. Ogrzewanie na ekogroszek to również prosta obsługa, sprowadzająca się wyłącznie do okresowego uzupełniania zapasu paliwa w zbiorniku oraz wyczystki.

Kotły CO z zasobnikiem na pellet

Bardzo popularną alternatywą dla kotłów CO na ekogroszek stały się piece na pellet drzewny. Tego rodzaju urządzenia charakteryzuje nieco odmienna konstrukcja i podobnie wysoki komfort obsługi. Pellet to paliwo stałe wytwarzane z trocin oraz wiórów drzewnych, pod wpływem wysokiego ciśnienia. Od ekogroszku odróżnia go niższa granulacja, wynosząca przeciętnie do 8 mm.

Wybierając kocioł 5. klasy na pellet, zyskujesz gwarancje „czystego” ekologicznego spalania. Najwyższej klasy paliwa charakteryzują się zerową emisją CO2 oraz śladową zawartością popiołu, nieprzekraczającą 0,5%. Znacznie łatwiejsze jest również czyszczenie paleniska, ponieważ w jego wnętrzu nie zbierają się uciążliwe osady ani smoła.

Kocioł 5. klasy do CO? Wybierz KOTŁOSPAW!

Obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie źródła ciepła zgodne z wymogami 5. klasy oraz eco design. Spełniają one najbardziej restrykcyjne normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. W związku z tym dofinansowanie dotyczy tylko urządzeń, których konstrukcja odpowiada wyżej określonym standardom. Szukasz pieca na pellet lub ekogroszek z automatycznym podajnikiem? Sprawdź mały kocioł SlimKo oraz inne propozycje marki KOTŁOSPAW – renomowanego producenta urządzeń grzewczych z Pleszewa!

Przeczytaj:

 1. Piec na ekogroszek nie dopala węgla
 2. Czyszczenie i konserwacja pieca po sezonie
 3. Dym z pieca cofa się do mieszkania
 4. Smoła w piecu i kominie
 5. Jak prawidłowo ustawić regulator pokojowy?
 6. Co to jest histereza kotła
 7. Doprowadzenie powietrza do kotłowni
 8. Ustawienia pieca na pellet
 9. Jak optymalnie ustawić palnik na pellet?