Aktualności

Jak optymalnie ustawić palnik na pellet?

Regulacja każdego urządzenia które spala paliwo jest kluczowa do jego poprawnego działania. Nie chodzi tutaj tylko o ilość spalonego surowca ale również o żywotność urządzenia czy jego oszczędność. Z palnikami jest podobnie. Jak optymalnie ustawić palnik na pellet? Dlaczego to ważne? Po czym poznać właściwe ustawienia? Jakie problemy występują najczęściej?

Ustawienia palnika – dlaczego są ważne?

Ustawienie palnika na pellet lub agropellet jest o tyle ważne gdyż wpływać może znacząco na ilość spalanego paliwa w sezonie. Wyobraźmy sobie, że podajemy za dużo paliwa i częściowo się ono nie spala do końca – wyrzucamy energię, którą moglibyśmy wykorzystać, a przez to zużywamy więcej paliwa. Czyli pierwszy argument dlaczego ustawienie palnika jest ważne: spalimy mniej paliwa.

Po drugie: prawidłowe ustawienia zwiększają żywotność palnika. Wyobraź sobie sytuację, że dostarczasz za mało powietrza do palnika. Ilość nadmuchu – szczególnie w palnikach rurowych, obrotowych – jest bardzo ważna. Zbyt mała ilość powietrza może skutkować złym studzeniem rusztu paleniska a w konsekwencji jego przepalenie. Naprawa i wymiana rusztu to operacja która może zostać uniknięta jeśli prawidłowo palnik zostanie wyregulowany.

Po trzecie: dobre ustawienie palnika, zwiększa komfort użytkowania i czyszczenia. Jeśli palnik jest poprawnie ustawiony, kocioł rozpala się i pracuje bez problemu a sam proces czyszczenia przebiega sprawnie, sam użytkownik nie będzie narażony na spadki i wzrosty temperatury w pomieszczeniu. Jeśli palnik ma na przykład problem się rozpalić i zajmuje to czas powiedzmy 30 minut, temperatura w tym czasie w domu spada, a użytkownik może czuć dyskomfort.

Regulacja dotyczy każdego urządzenia z którym mamy styczność i które spala paliwo: gaźnik w motorze, palnik w kotle czy dysza gazowa w kuchence. Od tego jak poprawnie dobierzemy stosunek paliwa do powietrza zależeć może naprawdę wiele – a przede wszystkim komfort użytkowania.

Jak optymalnie ustawić palnik na pellet?

Jeśli mowa o optymalnych ustawieniach palnika na pellet – jest to proces wieloetapowy. Tak naprawdę praca palnika opiera się z reguły na trzech progach: moc minimalna, moc średnia oraz moc maksymalna.

Na każdym z progów mocy musi zostać dobrana odpowiednio dawka paliwa i powietrza, tak aby kocioł osiągał moc, spalał poprawnie paliwo, ale żeby znowu nie był przetleniony i nie wyrzucał niedopalonego pelletu do paleniska.

Dlatego w oprogramowaniu firmy Kotłospaw w kotłach na pellet jest specjalny algorytm pracy, który nie opiera się tylko na 3 progach mocy, ale aż na 5. Dzięki temu użytkownik prócz wykonania sekwencji przeważenia paliwa nie jest zmuszony do korygowania nadmuchu czyli dopływu powietrza do palnika.

Zobacz nasze palniki na pellet!

Po czym poznać, że palnik jest ustawiony prawidłowo?

Prawidłowo ustawiony kocioł na pellet powinien być w środku jasnoszary – świadczy to o idealnie dobranej dawce paliwa w stosunku do powietrza. Smoła na ścianach lub sadza może znaczyć o źle dobranych parametrach. Dokładniej o tej przypadłości pisaliśmy na naszym blogu w artykule: Smoła w kominie i piecu

Dodatkowymi aspektami które pozwalają ocenić, czy kocioł pracuje prawidłowo jest między innymi to czy kocioł dobija do temperatury zadanej – więc czy osiąga swoją moc. W przypadku gdy dawka paliwa jest zbyt mała palnik a zarazem kocioł może nie osiągać deklarowanej mocy a tym samym nie dogrzewać kotła i budynku. Jest to o tyle ważne szczególnie w sezonie grzewczym – zimowym – gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest najwyższe.

Przeczytaj: Piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury – co robić? Dlaczego tak się dzieje?

Kolejnym aspektem jest oczywiście to, czy w popiele znajduje się sam pył – czy może czarne niedopalone pellety – a może nawet szlaka.

Prawidłowo spalony pellet powinien być w formie pyłu – proszku. To oznacza, że wypalił się on prawidłowo z najlepszą efektywnością, więc całą energię i ciepło z niego odzyskaliśmy. Jednakże jeśli widzimy w nim czarne nadpalone pellety lub szlakę – może to oznaczać nieprawidłową jakość pelletu lub źle wyregulowany palnik. Dla ułatwienia dwa zdjęcia:

nieprawidłowe ustawienia palnika i niedopalony pellet

Nieprawidłowo ustawiony palnik może powodować niedopalanie pelletu

 

prawidłowe ustawienia palnika i dopalony pellet

Prawidłowe ustawienia palnika powodują, że pellet spala się dobrze

Najczęstsze problemy z ustawieniami palnika

Najczęstszym problemem z którym borykają się użytkownicy jest brak wiedzy zasady działania palnika na pellet, niezrozumienie funkcji i parametrów sterownika oraz zbyt duża jednostkowo zmiana parametrów pracy.

Klienci bardzo często szukają pewnych zagadnień czy parametrów w internecie – jak najbardziej słusznie. Lecz regulacja palnika na pellet związana jest również z takimi rzeczami jak: rodzaj wymiennika kotła, wysokość i przekrój komina, stosowany pellet – i takie porady internetowe mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

W przypadku gdy Klient koniecznie we własnym zakresie chce zacząć regulować swoje urządzenie warto zacząć od najważniejszego o czym „szary Kowalski” zapomina – poprawna jakość paliwa.

Zobacz nasze produkty:

Dobór pelletu do palnika i pieca

jak dobrać pellet do palnika

Certyfikowany pellet ma odpowiednie oznaczenia

 

Wybór paliwa dla naszego nowego kotła jest niezwykle trudny – inwestor w trakcie montażu kotła ma dużo pytań i wątpliwości związanych z instalacją oraz samym urządzeniem i nie ma nawet czasu zastanowić się, jakie paliwo ma kupić.

Dlatego najlepszym wyjściem jest zakup paliwa certyfikowanego. Taki pellet cechuje się niską zawartością popiołu, wysoka kalorycznością i przede wszystkim spokojem dla użytkownika. Wykonany z najwyższej jakości tarcicy, pellet ten, gwarantuje poprawną pracę kotła i jego możliwość poprawnej regulacji. Jeśli samo paliwo jest zanieczyszczone, lub pochodzi z niewiadomego źródła i nie ma oznaczeń – może powodować sporo awarii palnika i zatrzymanie jego pracy.

Przeczytaj poradnik: Co to jest pellet? Jak wybrać właściwie?

Serwis kotła a ustawienia palnika

Dlatego producenci kotłów pelletowych oraz palników, wymagają aby pierwsze uruchomienie kotła na pellet było wykonane przez serwis. Dzięki temu klient, czy instalator mogą skupić się na pracy w zakresie który ich obowiązuje a serwisant przejmuje odpowiedzialność za urządzenie i jego pracę.

Odwiedź naszą zakładkę: Serwis pieców i zamów wizytę naszego serwisanta!

Duże doświadczenie serwisantów pozwala na szybką i poprawną regulację urządzenia. Bardzo często serwisant jest wyposażony w analizator spalin dzięki któremu może dokonać pomiaru zawartości w spalinach a tym samym, nie patrząc tak naprawdę na palnik, poprawnie go wyregulować.

Dodatkowo, wezwanie takiego serwisanta pozwoli upewnić się klientowi, że jego instalacja hydrauliczna została wykonana poprawnie i bezpiecznie a samo urządzenie zapewni komfort cieplny na wiele lat.

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

 1. Dym się z pieca cofa się do mieszkania? – wszystko o dymie w jednym poradniku!
 2. Histereza kotła – wszystko, co musisz wiedzieć!
 3. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet? – porady i wskazówki od naszych specjalistów!
 4. Jak ustawić regulator pokojowy? – wszystko, co musisz wiedzieć o termostatach!
 5. Osad z sadzy w piecu i kominie – co robić i jak zapobiegać?
 6. Zawór trójdrogowy – zasada działania, funkcje i porady!
 7. Okno w kotłowni – kiedy musisz o nim pomyśleć?
 8. Doprowadzenie powietrza i nawiew zetka do kotłowni – poradnik!
 9. Pellet w piecu na ekogroszek – czy to możliwe?
 10. Zawirowywacze spalin w kotłach – jakie funkcje pełnią?
 11. Kalkulator kosztów ogrzewania – oblicz za darmo zapotrzebowanie na paliwo!
 12. Jak konserwować piec na lato? – nasz poradnik!
 13. Piec na ekogroszek nie dopala – co zrobić?
 14. Jak działa kocioł zgazowujący drewno? – poznaj zgazowanie!