Aktualności

Jak wybrać dobry piec na pellet?

W poszukiwaniu nowoczesnego, wydajnego i ekologicznego źródła ciepła, coraz większa liczba użytkowników decyduje się na piec z podajnikiem na pellet. Od kilku lat ten typ paliwa cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością i jest traktowany jako alternatywa dla ekogroszku w systemach centralnego ogrzewania. Dlaczego warto postawić na piec pelletowy i jak wybrać odpowiedni model do swojej kotłowni? Jeśli podobnie jak tysiące Polaków, również poszukujesz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź porady naszych ekspertów!

Czym są kotły centralnego ogrzewania na pellet?

Coraz chętniej wybierane w naszym kraju piece pelletowe to wysokowydajne urządzenia grzewcze, przystosowane do nowoczesnego, ekologicznego paliwa, jakim jest pozyskiwany z trocin drzewnych pellet. Jest to paliwo o drobnym uziarnieniu dochodzącym do 8 mm. Granulat spala się w palniku w sposób całkowicie zautomatyzowany, bez konieczności wykonywania żadnych działań ze strony użytkownika. Nowoczesne kotły z podajnikiem sterowane komputerowo, poza tym, że nie wymagają obsługi, gwarantują jednocześnie bardzo efektywne i ekologiczne spalanie.

Jakie są główne zalety kotłów z palnikiem pelletowym?

Choć każdy użytkownik z pewnością będzie w stanie wymienić dodatkowe korzyści, jakie daje wybór kotła z podajnikiem na pellet, poniższa lista zawiera najpopularniejsze zalety, w największym stopniu decydujące o zakupie. Należą do nich:

 • bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania,
 • przyjazne dla środowiska centralne ogrzewanie, pozbawione emisji CO2,
 • wysoka kaloryczność paliwa oraz sprawność urządzenia grzewczego,
 • niewielka zawartość popiołu w granicach 0,5%,
 • łatwa wyczystka, bez osadów oraz sadzy w palniku,
 • możliwość wykorzystania popiołu na cele gospodarcze, np. w ogrodzie,
 • automatyczny proces spalania kontrolowany przez sterownik,
 • możliwość uzyskania dotacji na kocioł pelletowy.

Ile kosztuje kocioł na pellet?

Cena kotła zależy w największej mierze od jego istotnych parametrów, takich jak wielkość i moc, zastosowany palnik pelletowy, pojemność zasobnika czy konstrukcja pieca. Obecnie koszty zakupu małych oraz standardowych kotłów na pellet nie przekraczają ceny wariantów na ekogroszek, przy czym bardzo istotne są tutaj niższe niż w przypadku urządzeń węglowych wydatki na eksploatację.

Jaka moc pieca pelletowego?

Kolejnym czynnikiem, który koniecznie musisz uwzględnić przy zakupie, jest wybór kotła o odpowiedniej mocy. Urządzenie o zbyt słabych parametrach nie będzie w stanie wydajnie ogrzać wszystkich pomieszczeń, natomiast piec o zbyt wysokiej mocy będzie pobierał dużą ilość opału, generując niepotrzebne koszty. Chcąc wybrać idealnie dopasowany kocioł pelletowy do nowego domu, sprawdź zapotrzebowanie określone w świadectwie energetycznym budynku.

W starym budownictwie, dla którego certyfikaty energetyczne nie były obowiązkowe, możesz kierować się uniwersalną zasadą, wskazującą, że na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej potrzeba 1kW mocy. Oznacza to, że aby efektywnie ogrzać dom o powierzchni 150 m2 z dość dobrą izolacją termiczną, konieczny będzie piec pelletowy o mocy minimum 15 kW.

Wszystkie parametry, moc kotła, rodzaj paliwa i potrzebną ilość na sezon grzewczy, możesz bezproblemowo obliczyć z pomocą naszego darmowego narzędzia. Przygotowaliśmy kalkulator kosztów ogrzewania domu, który sprawnie i szybko policzy Twoje zapotrzebowanie na ciepło, poda najlepszy typ paliwa dla Twojego kotła oraz wyliczy, ile zaoszczędzisz stosując się do naszych porad.

Ergonomia i funkcjonalność kotłów na pellet

Wybierając kocioł do centralnego ogrzewania z podajnikiem, kieruj się również zasadami ergonomii oraz użyteczności. Idealne źródło ciepła to takie, które zostało dobrane do potrzeb jego mieszkańców. Zwróć uwagę na rozmiar urządzenia grzewczego oraz zasobnika. Mały piec na pellet zmieści się nawet w niewielkiej i ciasnej kotłowni, natomiast jeśli Twoim priorytetem jest jak najrzadsze uzupełnianie paliwa, lepszym rozwiązaniem okaże się konstrukcja z podajnikiem o większej pojemności kosza.

KOTŁOSPAW – niezawodne pelletowe kotły 5. klasy

Kupując piec wyposażony w palnik pelletowy z automatycznym podajnikiem, warto zaufać sprawdzonym producentom. Marka KOTŁOSPAW to lider pleszewskiego rynku kotłów do centralnego ogrzewania, proponujący szeroki wybór nowoczesnych, wydajnych i ekologicznych urządzeń grzewczych. W naszej ofercie znajdziesz m.in. małe piece na pellet oraz modele dostosowane do potrzeb dużych budynków, domów wielorodzinnych oraz niewielkich obiektów przemysłowych. Sprawdź katalog lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich rozwiązań.

Przeczytaj:

 1. Niedopalony ekogroszek w popielniku
 2. Czyszczenie i konserwacja pieca po sezonie grzewczym
 3. Dlaczego dymi się z pieca?
 4. Smoła i sadza w piecu oraz kominie
 5. Jak ustawić termostat?
 6. Histereza kotła i CWU
 7. Doprowadzenie powietrza do kotłowni
 8. Jak ustawić piec na pellet?
 9. Jak ustawić palnik na pellet?