Aktualności

Jak przygotować kocioł i instalację na zimę?

W momencie gdy na zewnątrz termometry wskazują temperaturę w okolicach 0oC każdy z domowników odczuwa potrzebę stałego ogrzewania w domu. Tak jak w okresach przejściowych wystarczy dogrzewanie się kominkiem, klimatyzatorem, tak w momencie mrozów zostają uruchomione kotły centralnego ogrzewania. Jak przygotować kocioł i instalację na zimę?

Postaramy się przedstawić kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać, aby zima nie zaskoczyła domowników, a samo ogrzewanie było ekonomiczne i komfortowe. Czeka Cię podjęcie decyzji o zakupie? Przeczytaj jaki piec wybrać!

Na co zwrócić uwagę przed uruchomieniem kotła w sezonie zimowym?

1. Sprawdzenie instalacji hydraulicznej

Woda w instalacji to czynnik grzewczy, dzięki któremu odczuwamy ciepło poprzez grzejniki czy podłogówkę. Jednak prawidłowy przepływ wody przez instalację wymaga kontroli przez użytkownika.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić ciśnienie wody w instalacji. W zależności od typu instalacji rozróżniamy dwa typy: układ otwarty oraz układ zamknięty.

Układ otwarty jest znany już od lat i do dzisiaj można go spotkać w kotłowniach. Charakteryzuje się tym, że w najwyższym miejscu instalacji grzewczej zamontowane jest naczynie wyrównawcze. Naczynie to, zabezpiecza nam układ w przypadku zagotowania wody w instalacji i jej nadmiar jest przez nie wypychany. Ciśnienie w układzie otwartym uzależnione jest od wysokości budynku, jak wysoko są zamontowane grzejniki. Najlepiej sprawdzić prawidłowy poziom ciśnienia, dopuszczając wody do instalacji (gdy kocioł jest zimny i instalacja nie pracuje) i jeżeli woda zaczyna wypływać z naczynia wyrównawczego – oznacza to że poziom wody w instalacji i jej ciśnienie jest prawidłowe.

Układ otwarty kotła CO

Układ otwarty kocioł CO

Drugi rodzaj instalacji to układ zamknięty – czyli nie ma już wcześniej wspomnianego naczynia wyrównawczego, a jest za to naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa oraz zawór schładzający. Ten typ instalacji charakteryzuje się tym, że nie ma już bezpośredniego kontaktu wody z powietrzem (ponieważ w układzie otwartym powietrze może wchodzić przez naczynie wyrównawcze) a cała woda w układzie jest zamknięta. Jest to rozwiązanie, które zaczęto stosować dopiero kilkanaście lat temu i nie w każdym domu ono jest. W układzie zamkniętym z reguły zainstalowany jest manometr, czyli urządzenie do kontroli ciśnienia w układzie. Na zimnym kotle i instalacji powinno ono wynosić około 1,5 bara. W przypadku gdy poziom jest niższy należy dopuścić wody do odpowiedniego ciśnienia.

Kocioł CO układ zamknięty

Układ zamknięty kotła CO

W obu przypadkach w momencie pracy kotła, woda rozgrzewa się i zwiększa swoją objętość. Przez pierwsze dni grzania będzie można zauważyć w instalacji układu otwartego, że przez naczynie wyrównawcze delikatnie leci woda – jest to normalne zjawisko i nie należy się nim przejmować. W układzie zamkniętym nadmiar ciśnienia odbiera naczynie przeponowe.

Warto również sprawdzić drożność filtrów siatkowych, które występują na instalacji. Służą one do zbierania zanieczyszczeń z instalacji i zgodnie z zaleceniami powinno się je kontrolować i czyścić raz w sezonie. Dobrze wykonana instalacja przed oraz za filtrem siatkowym posiadają zawory odcinające wodę, dzięki którym wystarczy je zamknąć, a filtr odkręcić i wyczyścić bez ubytku wody w instalacji.

2. Przygotowanie kotła

Sam kocioł również wymaga sprawdzenia oraz przygotowania. Jeśli nie używaliśmy urządzenia w trybie letnim do grzania ciepłej wody użytkowej, nasze przygotowania muszą odbyć się bezapelacyjnie.

W pierwszej kolejności należy oczyścić kocioł w środku, czyli wymiennik kotła ze wszelkich pozostałości po procesie spalania, które w nim są. Należy zwrócić szczególną uwagę na czystość kanałów, kotła, wentylatora, ale warto również pamiętać o przewodzie kominowym na odcinku pomiędzy kotłem a kominem. Przed sezonem grzewczym przeczytaj jak wyczyścić piec CO ze smoły!

Bardzo często, aby móc podłączyć kocioł do komina stosuje się rozwiązania systemowe, które umożliwiają podłączenie kotła do komina. Są to przedłużki lub kolana skrętne, które występują w wersji z wyczystką umożliwiającą wyczyszczenie odcinka kominowego.

W przypadku kotła na pellet, gdy jest on zainstalowany w piwnicy, gdzie występuje wysoka wilgotność, a na okres letni zostawiliśmy zasypany zbiornik warto sprawdzić czy opał się nie zbrylił. Pellet to sprasowane drewno, które pod wpływem wilgoci może spęcznieć i skleić się z pozostałymi granulkami w koszu, przez co uniemożliwi to obsypywanie się opału w zbiorniku.

Dodatkowo w koszu na pellet w przypadku stosowania opałów gorszej jakości, na dnie zbiornika może gromadzić się pył z pelletu, który uniemożliwi zasysanie opału przez podajnik. Warto więc opróżnić zasobnik z opału i zweryfikować czy nie nastąpiło w nim do zablokowania paliwa lub pracy podajnika.

3. Uruchomienie kotła

Po sprawdzeniu wyżej wymienionych czynności użytkownik może przejść do włączenia kotła. Jednak przed samym uruchomieniem go do pracy automatycznej, należy zweryfikować wszelkie podzespoły automatyki czy działają poprawnie. W tym celu należy w sterowniku kotła poszukać parametru o nazwie „Sterowanie ręczne” lub podobne. Jest to specjalne menu, dzięki któremu można włączyć każdy z elementów palnika czy instalacji osobno i sprawdzić jego działanie.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na podzespoły palnika pelletowego czyli min. zapalarkę, podajnik paliwa i dmuchawę. Warto również sprawdzić elementy instalacji takie jak pompy czy zawory mieszające. Może się okazać, że po okresie letnim, gdzie pompy nie pracowały doszło do ich zatarcia, przez co pompa nie będzie tłoczyła wody w instalację. Zdarza się to głównie w starszych instalacjach, które są mocno zanieczyszczone. W przypadku awarii pompy warto wezwać hydraulika celem jej demontażu i wyczyszczenia, która w większości przypadków pomaga na prawidłową pracę pompy.

Uruchomienie kotła do pracy automatycznej może nastąpić po sprawdzeniu wyżej wymienionych czynności.

4. Wygrzewanie instalacji

wygrzewanie instalacji grzewczejWygrzewanie kotła przed zimą

W momencie gdy kocioł już pracuje cała instalacja, która znajduje się w domu musi się odpowiednio wygrzać. Instalacje centralnego ogrzewania to nie tylko zład wody w kotle – ale i również w grzejnikach, podłogówce czy rurach. Cała ta woda, która się znajduje musi „przejść” przez kocioł, aby uzyskać odpowiednią temperaturę i oddać ciepło przez odbiorniki.

W momencie gdy kocioł osiągnie temperaturę rzędu 45oC włączają się pompy obiegowe. Woda zaczyna krążyć po instalacji, oddawać swoje ciepło. Jednak ciepła woda, która wypycha zimną wodę z grzejników powraca z powrotem do kotła. Może nastąpić praca dwustanowa, czyli pompy będą się włączały na okres kilku minut, po załączeniu pomp zimna woda z instalacji wróci do kotła, przez co temperatura na kotle spada (poniżej temperatury załączenia pomp) i pompy się wyłączają. Taki efekt jest typowym przykładem niewygrzanej instalacji i budynku, które potrzebują czas na prawidłową pracę.

Po wygrzaniu instalacji i kotła również nasz dom musi się odpowiednio nagrzać – ściany, podłogi czy sufit. Wygrzanie instalacji może trwać nawet do kilkunastu dni, a spalanie paliwa może być wyższe niż pamiętamy z zeszłego sezonu. Po poprawnym wygrzaniu całości, kocioł będzie pracował z mniejszym obciążeniem, a co za tym idzie z niższym spalaniem. Masz problem z odpowiednią temperaturą w domu? Przeczytaj dlaczego piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury!

Zaproszenie naszego serwisanta na wizytę pozwoli dobrze przygotować kocioł do sezonu. Prócz przygotowania kotła zweryfikowane zostaną wszelkie rzeczy odpowiedzialne za komfort cieplny w domu, a także za prawidłowe spalanie i pracę. Dzięki rozbudowanej sieci serwisantów w całej Polsce, zlecenia są realizowane szybko, a klienci zadowoleni. Umów się już dziś na wizytę: https://kotlospaw.pl/serwis/zgloszenie-serwisowe/

Możesz też przeczytać nasze poradniki:

  1. Jak palić drewnem w piecu?
  2. Doprowadzenie powietrza do kotłowni
  3. Jak ustawić kocioł pelletowy
  4. Czy w piecu na ekogroszek można palić peletem
  5. Czy okno w kotłowni jest wymagane?
  6. Skąd bierze się dym w piecu?
  7. Piec na ekogroszek nie dopala węgla