Aktualności

Sezon grzewczy – co musisz wiedzieć?

Lato minęło błyskawicznie i nawet ciepły wrzesień nie zmieni tego, że niedługo startuje sezon grzewczy, do którego należy się odpowiednio przygotować. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Od jakiej temperatury startuje sezon? Ile stopni należy mieć w pomieszczeniach? Wszystko co musisz wiedzieć, w naszym poradniku!

Sezon grzewczy – czym jest według prawa?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku: „Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Mówi o tym dokładnie rozdział 1, § 2 i ustęp 20.

Kiedy początek sezonu grzewczego?

W Polsce nie ma sztywnego terminu na start sezonu grzewczego. Rozpoczęcie sezonu grzewczego każdego roku może przypadać inaczej. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju rozpoczęcie sezonu grzewczego przypada zwyczajowo na przełom września i października. Kluczową rolę ma tutaj temperatura na zewnątrz. W domach jednorodzinnych nie ma więc czegoś takiego jak początek sezonu grzewczego.

Kiedy włączają centralne ogrzewanie w spółdzielniach mieszkaniowych?

Według niepisanych zasad ogrzewanie w spółdzielniach mieszkaniowych jest najczęściej włączane wówczas, gdy następują po sobie 3 dni, z temperaturą poniżej 10 stopni na zewnątrz, a temperatura w mieszkaniach spada poniżej 20 stopni.

W większości spółdzielni mieszkaniowych w Polsce sezon grzewczy rozpoczyna się 15 października. To jest data, od której formalnie można włączyć ogrzewanie w budynkach mieszkalnych. Jednakże, datę tę można dostosować w zależności od uchwały zarządu spółdzielni.

Kto decyduje o rozpoczęciu sezonu grzewczego?

Decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego zazwyczaj należy do zarządu lub zarządu wspólnoty mieszkaniowej (w przypadku spółdzielni mieszkaniowych) oraz do właściciela lub zarządcy budynku (w przypadku prywatnych nieruchomości). Wyróżniamy kilka możliwości:

 1. Zarząd spółdzielni mieszkaniowej: W przypadku spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, zarząd jest odpowiedzialny za zarządzanie budynkami mieszkalnymi, w tym za decyzje dotyczące rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zarząd może konsultować tę kwestię z radą nadzorczą lub zgromadzeniem ogólnym mieszkańców, ale ostateczna decyzja należy do niego.
 2. Właściciel prywatnej nieruchomości: W przypadku prywatnych nieruchomości, właściciel nieruchomości lub zarządca nieruchomości decydują o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Decyzja ta zazwyczaj jest podejmowana zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami oraz z uwzględnieniem warunków pogodowych.
 3. Zakład Energetyczny: W niektórych przypadkach, zwłaszcza w budynkach, gdzie ogrzewanie jest dostarczane z zewnątrz przez zakład energetyczny lub dostawcę ciepła, to zakład ten może decydować o rozpoczęciu sezonu grzewczego na podstawie oceny zapotrzebowania na ciepło i stanu technicznego sieci grzewczej. Sytuacja niezwykle rzadka w naszych warunkach, ale może się zdarzyć!

Warto zaznaczyć, że decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego nie jest przypadkowa i zazwyczaj opiera się na kilku czynnikach, takich jak prognoza pogody, stan techniczny systemu grzewczego, lokalne przepisy i regulacje oraz potrzeby mieszkańców.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, konsultacje z mieszkańcami lub organami nadzorczymi mogą być częścią procesu podejmowania tej decyzji, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na zarządzie lub zarządcy nieruchomości.

Sezon grzewczy, a temperatury w pomieszczeniach

Zgodnie z Rozporządzeniem, pomieszczenia mieszkalne, przedpokój oraz kuchnia, to miejsca, w których temperatura powinna wynosić 20 stopni i więcej. Podobnie w przestrzeniach biurowych. W przypadku łazienek powinny to być co najmniej 24 stopnie.

Zobacz nasze produkty:

Kiedy kończy się sezon grzewczy?

Dawniej przepisy określały długość sezonu grzewczego. Przyjęło się, że sezon grzewczy trwa do 25 kwietnia. Teraz natomiast, podobnie jak z rozpoczęciem, to zależne od temperatur na zewnątrz i ogólnych warunków atmosferycznych. Od kilku lat przyjęło się, że koniec sezonu grzewczego przypada na przełom marca i kwietnia, gdy temperatury na zewnątrz są na tyle komfortowe, że ogrzewanie pomieszczeń przestaje być potrzebne.

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Przygotowanie się do sezonu grzewczego jest ważne, aby zapewnić sobie komfort cieplny w okresie, gdy temperatury zaczną spadać. Dobrze jest być na to gotowym zanim to nastąpi i już dzisiaj wykonać kilka kroków

1. Umów przegląd i serwis kotła

Przeprowadź przegląd i konserwację systemu grzewczego w swoim domu. Skontaktuj się z wykwalifikowanym technikiem lub firmą zajmującą się obsługą urządzeń grzewczych. Upewnij się, że twój piec centralnego ogrzewania lub kocioł działa sprawnie i jest w dobrym stanie technicznym. Wejdź na stronę serwis kotła i umów spotkanie z naszymi specjalistami.

2. Sprawdź termoregulację i izolację domu

 • Termostaty: Jeśli jeszcze nie masz, rozważ zainstalowanie termostatów. Pozwolą one na precyzyjne kontrolowanie temperatury w różnych pomieszczeniach i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Przeczytaj nasz artykuł: Jak działa termostat i dlaczego jest potrzebny?
 • Izolacja: Sprawdź izolację termiczną swojego domu. Poprawa izolacji dachu, ścian, okien i drzwi może znacząco obniżyć koszty ogrzewania i poprawić komfort termiczny. U wielu naszych klientów ciepło ucieka szczególnie przez nieszczelne drzwi i okna. Zadbanie o to może pomóc sporo zaoszczędzić!

3. Zadbaj o grzejniki

Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego warto sprawdzić grzejniki w domu. Zadbaj o odpowietrzenie, szczelność instalacji, a także właściwe parametry grzejników. Pamiętaj, aby nie były zasłonięte meblami, czy innymi elementami mogącymi zakłócić ich działanie. Możesz stracić przez to sporo ciepła!

4. Pamiętaj o jakościowym opale

Jakość opału może robić bardzo dużą różnicę. Warto zaopatrzyć się w opał przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub chociaż przed rozpoczęciem srogiej zimy. Raz, że wyjdzie taniej, a dwa, że dostępność może być znacznie lepsza, niż kiedy temperatury będą najniższe.

Sprawdź nasz kalkulator kosztów ogrzewania i już dzisiaj zacznij oszczędzać na opale i ogrzewaniu domu w sezonie grzewczym!

5. Pomyśl o wymianie kotła

Masz stary kocioł? Może czas wymienić go na nowy? W przypadku starych urządzeń wymiana będzie niezbędna i pisaliśmy o tym w naszej publikacji: Wymiana kotłów CO – do kiedy trzeba wymienić piec?

Podsumowanie

Okres grzewczy zbliża się wielkimi krokami i już dzisiaj warto zabezpieczyć się na jego nadejście. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pieca i instalacji grzewczej może dać Ci sporo oszczędności i spokoju na całą zimę!

Przeczytaj także:

 1. Co to jest wkład kominowy?
 2. Kocioł 5 klasy – co oznacza certyfikat?
 3. Jak osuszyć mokry komin?
 4. Zawór czterodrożny – działanie, schemat i zastosowanie
 5. Zawór trójdrogowy – działanie, schemat i zastosowanie
 6. Ustawienia palnika na pellet
 7. Piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury
 8. Sadza w piecu – przyczyny i rozwiązania
 9. Wentylacja i doprowadzenie powietrza do kotłowni
 10. Niedopalony ekogroszek – co robić?