Aktualności

Mokry komin – co to jest? Jak osuszyć?

W tym artykule znajdziesz wszystko na temat zjawiska mokrego lub wilgotnego komina. Co to jest mokry komin? Skąd się bierze i jak sobie z tym radzić? Dowiesz się również, czy temperatura spalin w kominie, ma wpływ na jego wilgotność! Zapraszamy!

Mokry komin czyli co?

Efekt mokrego komina, czyli mokre plamy pojawiające się na ścianach komina. O dziwo to sytuacja znana już sprzed 20 lat, a niegdyś takie zjawisko nie występowało. Efekt ten widoczny jest świetnie w przypadku gdy mamy komin murowany z cegły. Po pewnym czasie pracy nowego kotła, mogą zacząć pojawiać się plamy na kominie tzw. Wykwity. Są to plamy bardzo nieprzyjemnie pachnące, niezwykle trudne do usunięcia czy zamaskowania.

Przyczyny mokrego komina?

Przyczyną powstawania mokrych plam i występowania zjawiska mokrego komina jest para wodna która zawiera się w paliwie lub niska temperatura spalin kotła. Jeśli takowa plama na kominie nam się pojawiła – jest już za późno na działanie zapobiegawcze.  Niegdyś użytkownicy bardzo często moczyli miał aby „lepiej się palił”. Niestety, równolegle z poprawą spalania, przewodem dymowym dostawała się zwiększona ilość pary wodnej która niekorzystnie wpływała na komin.

W przypadku nowoczesnych urządzeń 5 klasy oraz ecodesign, średnia temperatura spalin oscyluje w granicach 90*C – co stwarza warunki do powstawania pary wodnej czy kondensatu.

Zobacz nasze produkty:

Jaka jest prawidłowa temperatura spalin w kominie?

W starych kotłach, które nie były wyposażone w sterownik i dmuchawę do takiego efektu nie dochodziło, a jeśli już to bardzo sporadycznie. Było to spowodowane tym, że kotły pracowały na bardzo wysokiej temperaturze (ze względu na brak możliwości jej kontroli – brak sterownika na kotle) a dzięki temu para wodna mogła odparować a dzięki bardzo wysokiej temperaturze spalin – nawet 350*C nie było jej już w przewodzie kominowym.

Problem powstał na przełomie lat 2000, gdy kotły zasypowe zostały doposażone przez producentów w sterowniki do kontroli temperatury oraz wentylator nadmuchowy. Kotły były ustawiane na niską temperaturę zadaną – około 45-50*C przez co para wodna nie miała możliwości odparowania. Dodatkowo wentylator pracował bardzo rzadko przez co paliwo nie miało możliwości osuszenia się i dochodziło do powstawania w procesie spalania pary wodnej która w przewodzie kominowym „wchłaniała” się w cegłę robiąc wykwity na ścianach budynku przez które szedł komin.

W nowoczesnych kotłach 5 klasy efekt mokrego komina czy plam może również się pojawiać. Spowodowane jest to bardzo dużą wydajnością kotłów czyli ich bardzo dobrego odbioru ciepła przez kocioł. Temperatura wylotowa spalin oscyluje między 70*C przy pracy na mocy minimalnej oraz 120*C na mocy maksymalnej, dlatego może dochodzić do powstawania pary wodnej czyli kondensatu ze spalin.

Co robić w przypadku mokrego komina?

Jeśli nasz przewód kominowy jest już mokry i są plamy– niestety może to oznaczać, że za późno zareagowaliśmy. Jednakże jeśli zauważyliśmy świeże, niewielkie plamki na kominie lub po prostu sprawdziliśmy od środka przewodu dymnego, że cegła jest wilgotna, należy bezwzględnie komin osuszyć oraz wygrzać.

Jeśli chodzi o wygrzanie przewodu spalinowego, mamy na myśli doprowadzenie do sytuacji aby temperatura spalin była możliwie jak największa przez jak najdłuższy okres czasu. W kotłach 5 klasy bardzo często stosuje się zawirowywacze spalin – ekonomizery, które mają za zadanie min. Obniżyć temperaturę spalin. Na czas wygrzewania przewodu, można je wyciągnąć dzięki czemu temperatura spalin może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt stopni a tym samym obsuszyć zawilgocony komin.

Osuszanie komina – samodzielnie, czy ze specjalistą?

Sam proces osuszania komina nie jest prostą czynnością. Zależy jak mocno ten efekt postąpił w danym budynku i jakie są jego skutki. W sytuacji, gdy osuszanie musi zakończyć się aż do skucia tynków oraz wyczyszczenia komina wraz z jego niezbędnym uszczelnieniem – zalecamy tą operację aby wykonywał specjalista który wyposażony jest w narzędzia niezbędne do tego typu pracy. W przypadku gdy chcemy uniknąć problemów z mokry kominem należy zamontować tzw. Wkład kominowy o którym będziemy pisali w jednym z naszych najbliższych artykułów.

Przeczytaj nasze artykuły:

 1. Ustawienia palnika na pellet
 2. Nawiew do kotłowni
 3. Piec na pellet nie osiąga zadanej temperatury
 4. Jak wyczyścić piec CO ze smoły?
 5. Co zrobić gdy dymi się z pieca?
 6. Zawory trójdrożne
 7. Co to jest histereza kotła?
 8. Dlaczego piec nie dopala węgla?
 9. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
 10. Co to jest pellet?
 11. Jak działa termostat?
 12. Okno do kotłowni
 13. Jak czyścić piec po sezonie grzewczym?
 14. Kiedy wymienić stary piec na nowy?