Aktualności

Ekologiczne i nowoczesne piece oraz kotły c.o. – czym się charakteryzują?

Jako społeczeństwo coraz większy nacisk kładziemy na to, by domowe instalacje grzewcze nie tylko produkowały ciepło, ale również nie zanieczyszczały środowiska. W połączeniu z restrykcyjnymi normami emisji powoduje to zwiększenie zainteresowania nowoczesnymi, ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak piece z podajnikiem na pellet lub ekogroszek. Sprawdź, czym charakteryzują się tego typu urządzenia grzewcze i dlaczego warto zainwestować w automatyczny, niskoemisyjny kocioł c.o.

Dlaczego warto wybierać kotły z podajnikiem?

Istnieje wiele powodów, dla których ekologiczne, nowoczesne piece c.o. z podajnikami na pellet lub ekogroszek stopniowo wypierają tradycyjne kotły węglowe czy popularne „kopciuchy”. Przede wszystkim, tego rodzaju konstrukcje charakteryzuje znacznie wyższa sprawność, dzięki której produkują one większą ilość ciepła, zużywając mniej opału.

Bezobsługowy charakter

Bez względu na to, czy wybierzesz kocioł 5. klasy przystosowany do spalania ekogroszku, czy pelletu, możesz również znacząco ograniczyć częstotliwość wizyt w kotłowni. Piece z zasobnikiem nie wymagają żadnych czynności obsługowych, poza uzupełnianiem zapasu paliwa raz na kilka dni oraz okresową wyczystką. Cały proces spalania odbywa się w pełni automatycznie i jest kontrolowany przez elektroniczny sterownik, zarządzający pracą podajnika oraz nadmuchu.

Ekologiczne spalanie

Współczesne piece z podajnikiem wymagają stosowania wysokiej jakości paliw, które, oprócz dużej kaloryczności, odznaczają się niską zawartością siarki, popiołu oraz wielu innych, toksycznych substancji. Umożliwiają więc „czyste” spalanie, przyczyniając się do zmniejszania zanieczyszczenia powietrza oraz do podnoszenia komfortu codziennego życia.

Dotacje do wymiany

Istotne jest również to, że na wyposażenie kotłowni w kocioł 5. klasy z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym możesz otrzymać dofinansowanie lub ulgę podatkową, co pozwoli znacznie obniżyć koszt całej inwestycji w wymianę pieca.

Piece na ekogroszek – zalety, koszty, emisyjność

Dla wielu osób to właśnie kocioł 5. klasy na ekogroszek stał się synonimem bezobsługowego, ekologicznego ogrzewania domu. Produkowane ze specjalnych, wysokokalorycznych odmian węgla kamiennego paliwo szybko zdobyło uznanie wielu właścicieli domów mieszkalnych i budynków usługowych – ze względu na wielokrotnie niższą zawartość szkodliwych związków chemicznych w stosunku do tradycyjnego węgla.

Do podstawowych zalet kotłów opalanych ekogroszkiem należą z pewnością:

 • pełna automatyzacja procesu spalania,
 • brak częstych wizyt w kotłowni,
 • mniejsza ilość popiołu niż w przypadku kotłów węglowych,
 • duża dostępność,
 • możliwość uzyskania dofinansowania na zakup pieca 5. klasy z podajnikiem.

Do kosztów związanych z eksploatacją kotła na ekogroszek zaliczają się wydatki związane z zakupem opału oraz zużyciem energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzenia.

Kotły c.o. na pellet – poznaj ich najważniejsze zalety

Alternatywą dla kotłów opalanych ekogroszkiem są nowoczesne piece c.o. z podajnikiem na pellet. Produkowane z drzewa oraz trocin paliwo jest produktem w pełni ekologicznym, a powstający w wyniku jego spalania popiół możesz wykorzystać m.in. w ogrodzie przy nawożeniu roślin. Jednocześnie, zaletą pelletowych kotłów z zasobnikiem jest mniejsze niż w przypadku pieców na ekogroszek zanieczyszczenie – zarówno powietrza, jak i samej kotłowni. Cena pelletu w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej wartości wysokiej klasy ekogroszku, dzięki czemu tego typu kocioł może być tańszy w eksploatacji. Jest też równie bezobsługowy, ponieważ poza wyczystką i okresowym sypaniem paliwa w zasobnik, nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

KOTŁOSPAW – producent kotłów c.o. na pellet i ekogroszek

To, czy w danym przypadku lepiej sprawdzi się mały piec pelletowy, np. kocioł SlimKo, czy ekologiczny model zasilany ekogroszkiem, jest kwestią indywidualną. Jeśli nie wiesz, jakie źródło ciepła wybrać lub jak dopasować moc do powierzchni domu, skontaktuj się z nami. Jako producent kotłów na pellet i ekogroszek pomożemy Ci wybrać odpowiedni system, dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj jak zmniejszyć koszty ogrzewania i zobacz nasz darmowy kalkulator kosztów ogrzewania.

Przeczytaj:

 1. Dlaczego ekogroszek się nie dopala?
 2. Jak czyścić i konserwować piec po sezonie?
 3. Dlaczego dymi się z pieca?
 4. Smoła i sadza w piecu
 5. Jak działa regulator pokojowy?
 6. Co to jest histereza CWU?
 7. Czym jest nawiew zetka do kotłowni?
 8. Jak dobrze ustawić piec na pellet?
 9. Jak oszczędnie ustawić palnik na pellet?