Aktualności

Kocioł 5. klasy – czym się charakteryzuje?

Od 1 lipca 2018 r. w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży urządzeń grzewczych o klasie emisyjności niższej niż 5. Co to oznacza dla inwestora, planującego wymianę źródła ciepła i czym charakteryzują się kotły CO 5. klasy? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o ich budowie, eksploatacji, a także kosztach zakupu oraz utrzymania.

Piec CO 5. klasy z podajnikiem – budowa

Coraz silniejsza presja na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz substancji zanieczyszczających powietrze, spowodowała, że obecnie nie da się już kupić tradycyjnych pieców na węgiel i drzewo, popularnie zwanych „kopciuchami”. Ich miejsce zajęły ekologiczne i bezobsługowe rozwiązania, takie jak nowoczesne kotły na pellet lub piece na ekogroszek z podajnikiem, spełniające wymogi 5. klasy. Czym takie źródła ciepła różnią się od starszych modeli pieców na węgiel lub drewno? Jednym z podstawowych wyróżników nowoczesnych urządzeń grzewczych jest ich budowa.

Stałym elementem wyposażenia są tu specjalne zawirowywacze, odpowiadające za poprawę wymiany ciepła pomiędzy spalinami a wodą kotłową. Jednocześnie, piece CO 5. klasy to urządzenia o masywnej konstrukcji i sporych gabarytach, szczególnie w przypadku modeli z odpowiednio pojemnym zasobnikiem na pellet lub ekogroszek. W tego rodzaju urządzeniach proces spalania odbywa się w pełni automatycznie i jest kontrolowany przez układ elektroniczny, sterujący pracą podajnika oraz nadmuchu.

Najważniejsze wymagania dla kotłów 5. klasy zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012:

 • możliwość spalania paliw kopalnych (węgla brunatnego, kamiennego, antracytu, koksu) oraz ekologicznych (pellet, zrębki drzewa, biomasa, torf),
 • minimalna sprawność cieplna 88% dla kotła o mocy 10 kW,
 • maksymalna emisja: tlenków węgla/organicznych związków gazowych/cząstek stałych przy ręcznym zasilaniu paliwem: 700 mg/30 mg/60 mg / m3,
 • maksymalna emisja: tlenków węgla/organicznych związków gazowych/cząstek stałych przy automatycznym zasilaniu paliwem: 500 mg/20 mg/40 mg / m3.

Czym jest Ecodesign?

Wraz z informacją o spełnieniu wymogów 5. klasy, na kotle do centralnego ogrzewania możesz znaleźć charakterystyczne oznaczenie Ecodesign. Oznacza ono, że piec spełnia dodatkowe wymogi unijnej dyrektywy, wymagającej, by kocioł grzewczy przez cały okres swojej eksploatacji zapewniał wysoką sprawność oraz niskie normy emisji również w sytuacji, gdy nie pracuje z mocą nominalną. Od 1 stycznia 2020 dostępne w sprzedaży kotły 5. klasy obowiązkowo muszą mieć taki certyfikat.

Ile kosztuje piec do CO 5. klasy?

Cena kotła 5. klasy umożliwiającego opalanie paliwami ekologicznymi, np. produkowanym z drzewa pelletem czy ekogroszkiem uzależniona jest m.in. od mocy grzewczej urządzenia, jego funkcjonalności, pojemności zasobnika, a także zastosowanych materiałów oraz technologii. Przyjmuje się, że zakup takiego źródła ciepła to wydatek rzędu 5-10 tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są modele, których ceny przekraczają podaną tu, górną granicę. Warto jednak uwzględnić fakt, że ekologiczne kotły 5. klasy do CO to urządzenia bardzo wydajne – minimalna sprawność dla 5. klasy wynosi 88%. To z kolei oznacza, że obniżeniu ulegają koszty eksploatacji pieca, ponieważ sprawniejszy model zużyje mniejszą ilość opału do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody.

Inwestycji w przyjazne dla środowiska, bezobsługowe kotły CO z podajnikiem sprzyjają również liczne dotacje na wymianę źródeł ciepła, z programów rządowych oraz samorządowych. Dzięki nim możesz obniżyć koszty zakupu oraz instalacji nowoczesnego pieca do centralnego ogrzewania.

Poznaj nasze dwa najnowsze modele pieców zgazowujących! Piec zgazowujący węgiel Żarko i kocioł zgazowujący drewno Drewko, czyli najnowsze rozwiązania w dziedzinie ogrzewania domu!

Nowoczesny piec CO z podajnikiem? Wybierz KOTŁOSPAW!

Planujesz wymianę pieca w swojej kotłowni? Chcesz zainwestować w ekologiczne i wydajne źródło ciepła? Już dziś sprawdź ofertę firmy KOTŁOSPAW – jesteśmy sprawdzonym producentem kotłów grzewczych z Pleszewa. Oferujemy szeroki wybór pieców 5. klasy na pellet oraz ekogroszek. U nas znajdziesz model o wymiarach, mocy i funkcjonalności idealnie dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Zamów już dziś lub skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców. Masz problem z piecem lub instalacją? Zajrzyj do zakładki serwis kotłów i zamów naszego specjalistę!

Szukasz więcej porad? Przeczytaj:

 1. Smoła w kominie – co robić?
 2. Jak ustawić piec na pellet?
 3. Nawietrzak do kotłowni – jak działa?
 4. Jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu?
 5. Czy w piecu na ekogroszek można palić peletem?
 6. Jak działa termostat?
 7. Jak palić drewnem?
 8. Spieki i niedopalony ekogroszek
 9. Konserwacja pieca po sezonie