Aktualności

Jak dobrać moc kotła w 2 minuty? Przykłady i obliczenia!

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać moc kotła, sprawdź nasze przykładowe obliczenia i poradnik, w którym wyjaśniamy, co dokładnie należy zrobić, dobierając moc kotła. To ważne, ponieważ odpowiednia moc grzewcza kotła ma wpływa na jego energooszczędność, a więc koszty eksploatacji.

Spis treści:

 • Szybka odpowiedź jak obliczyć moc kotła?
 • Definicja: czym jest moc pieca c.o.?
 • Dlaczego oblicza się potrzebna moc kotła?
 • Co wpływa na zapotrzebowania na moc kotła c.o.?
 • Obliczanie mocy kotła — inne sposoby
 • Dlaczego oblicza się potrzebna moc kotła?
 • Dobór kotła c.o. – jak wybrać najlepiej?
 • Obliczanie mocy kotła — FAQ

Szybka odpowiedź: jak obliczyć moc kotła?

Do oszacowania mocy kotła potrzebna będzie powierzchnia oraz wysokość ogrzewanych pomieszczeń. Istotny jest także tzw. wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, który zależy od jakości termoizolacji naszego budynku. Przyjmuje on następujące wartości:

 • Dobrze izolowany budynek: 30-40 W/m³
 • Średnio izolowany budynek: 40-50 W/m³
 • Słabo izolowany budynek: 50-60 W/m³

Moc kotła wzór:

Wzór na obliczanie mocy kotła wygląda następująco:

powierzchnia do ogrzania x wysokość pomieszczeń x wskaźnik zapotrzebowania na ciepło

Przykład 1. Dom wybudowany w 2018 r o ogrzewanej powierzchni użytkowej 150 m2 i wysokości pomieszczeń 2,6 m będzie wymagał mocy kotła  o mocy 11 700  W, czyli ok. 12 kW. Natomiast w przypadku przedwojennej kamienicy o takiej samej powierzchni, ale o wysokości pomieszczeń 2,8 m kocioł będzie musiał mieć moc nominalną powyżej 25 kW.

Definicja: czym jest moc pieca c.o.?

Z definicji moc pieca c.o. (centralnego ogrzewania) to ilość energii cieplnej, jaką kocioł może wygenerować w jednostce czasu, zwykle wyrażana w kilowatach (kW). Jest to kluczowy parametr określający zdolność kotła do ogrzewania budynku. Co więcej, moc pieca do powierzchni budynku powinna być dobrana dość precyzyjnie.

Dlaczego oblicza się potrzebną moc kotła?

Nowoczesne kotły c.o to urządzenia o stabilnych parametrach, zmierzonych z dużą dokładnością. Stosując w nich paliwo o właściwościach określonych przez producentów tych urządzeń można w zasadzie bez problemów uzyskać deklarowaną moc kotła.

Właściwe jej wyliczenie na podstawie wielkości budynku oraz jakości jego termoizolacji jest kluczowe do tego, aby kocioł pracował w optymalnych warunkach. Zapewnia to nie tylko najlepsze wykorzystanie paliwa, a co za tym idzie jego najniższe zużycie, ale wydłuża okres bezawaryjnej pracy kotła.

Co wpływa na zapotrzebowania na moc kotła c.o.? Przykłady!

Optymalną moc kotła do budynku wyznacza iloczyn kubatury jego pomieszczeń i strat ciepła budynku, zależnych od termoizolacji ścian i stropów. W praktyce okazuje się, że to właśnie ona ma największy wpływ zapotrzebowanie na moc kotła c.o., co udowadniamy na poniższych przykładach:

Przykład 2. Nowoczesny dom o powierzchni użytkowej 120 m2 i wysokości pomieszczeń 2,6 m posiada współczynnik powierzchniowy na poziomie 30 W / m2 dlatego potrzebuje kocioł o mocy ok. 9,5 kW.

Przykład 3. Budynek o takiej samej powierzchni użytkowej i wysokości pomieszczeń, ale wybudowany w latach 80. ubiegłego wieku i ocieplony posiada współczynnik zapotrzebowania na ciepło ok. 50 W, więc moc kotła potrzebnego do jego ogrzania wynosi już ponad 15,5 kW.

Przykład 4. Duży nowoczesny dom o powierzchni 180 m2 (wysokość pomieszczeń taka sama, jak w poprzednich przykładach) potrzebuje kotła o mocy ok. 14 kW.

Przykład 5. Taki sam budynek wzniesiony w latach 60. o słabej termoizolacji wymaga kotła c. o. o mocy ok. 28 kW.

Na podstawie tych przykładów widzimy, że zwiększenie powierzchni do ogrzania o połowę (z 120 do 180 m2) przy takich samych stratach ciepła wymaga zwiększenia mocy kotła o ok. 63%. Natomiast do domu wzniesionego w starym budownictwie potrzeba kotła o mocy ok. 2 razy większej niż do nowoczesnego domu o takiej samej kubaturze.

Obliczanie mocy kotła — inne sposoby

Dobór mocy kotła może okazać się zupełnie niepotrzebny w przypadku nowoczesnego budownictwa, ponieważ szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w projekcie budynku.

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć moc kotła do domu, możesz skorzystać również z różnego rodzaju kalkulatorów, dostępnych w internecie. Pamiętaj jednak o tym, że dla uzyskania najniższych kosztów eksploatacji kotła i wydłużenia jego bezawaryjnej pracy kluczowy jest precyzyjny wybór mocy kotła.

Dobór kotła c.o. – jak wybrać najlepiej?

Jednym z najlepszych sposobów na właściwy wybór mocy pieca, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy naszych konsultantów. To specjaliści z doświadczeniem, którzy korzystają z dedykowanych, zaawansowanych aplikacji, dzięki którym mogą z dużą dokładnością dobrać moc kotła do Twojego domu.

Uwzględniają parametry takie, jak np. grubość ścian i materiał, z którego je wykonano, rodzaj i grubość termoizolacji, rodzaj ogrzewania. Dokładną moc kotła należy dobrać również z uwzględnieniem na c.w.u., które zależy od liczby mieszkańców.

Zobacz:

Obliczanie mocy kotła — FAQ

Czy duży kocioł będzie lepiej grzał?

Doboru mocy grzewczej pieca nie wykonuje się metodą „na oko” i żadnym wypadku nie należy pieca przewymiarować. Duży kocioł wcale nie będzie lepiej czy szybciej ogrzewał domu, a zamiast tego przez znaczną część okresu eksploatacji będzie pracował z obniżoną sprawnością, pochłaniając więcej paliwa.

Jak obliczyć moc kotła do powierzchni domu?

Moc grzewczą obliczamy mnożąc kubaturę powierzchni do ogrzania przez współczynnik zapotrzebowania cieplnego, który zależy od jakości termoizolacji budynku.

Czy rodzaj kotła grzewczego ma wpływ na jego moc?

Nie, moc kotła grzewczego to parametr konstrukcyjny, niezależny od paliwa.

Jaką wybrać moc kotła?

Należy wybrać odpowiednią moc kotła, a więc tę obliczoną ze wzoru na moc kotła, który podajemy w tym artykule, odczytaną z projektu budynku lub wyliczoną przez specjalistę.

Przeczytaj:

 1. Jaki jest koszt ogrzewania domu pelletem i czy się opłaca?
 2. Jak uzyskać dotację / dofinansowanie na wymianę lub zakup pieca?
 3. Jak ekonomicznie ustawić kocioł na ekogroszek?
 4. Jak ustawić piec na pellet? Optymalne ustawienia!
 5. Jak zmniejszyć zużycie pelletu i koszty ogrzewania?
 6. Jak działa piec na zgazowanie drewna?
 7. Do kiedy trzeba wymienić kopciuchy?
 8. Czyszczenie i konserwacja pieca CO