Aktualności

Czy ogrzewanie na pellet jest opłacalne? Liczymy koszty!

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ogrzewanie na pellet jest opłacalne, sprawdzamy roczne zużycie pelletu i na podstawie ceny tony pelletu obliczamy średnie koszty ogrzewania domu. Zobacz nasze obliczenia i przekonaj się, czy ogrzewanie budynku pelletem jest opłacalne w 2024 roku.

Spis treści:

 • Czy pellet jest wydajny?
 • Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?
 • Czy ogrzewanie na pellet się opłaca?
 • Dokładne koszty ogrzewania kotłem na pellet i ekogroszek. Kalkulator.
 • Ogrzewanie pelletem drzewnym — FAQ

Koszt ogrzewania domu zależy od wielu czynników, wśród których znajduje się rodzaj źródła ciepła. Przejście na paliwo przyjaźniejsze środowisku nie ma jednak wpływu na roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dlatego żeby wskazać najbardziej opłacalne ogrzewanie należy porównać koszty roczne koszty ogrzewania budynku. Sprawdzamy, czy kotły opalane pelletem to najtańsze ogrzewanie w domu jednorodzinnym.

Czy pellet jest wydajny?

Dobrej jakości pellet drzewny charakteryzuje się kalorycznością ok. 19 MJ/kg przy zawartości popiołu poniżej 0.7% i wilgotności mniejszej niż 10%. Wyższa kaloryczność pelletu w stosunku do drewna opałowego spowodowana jest głównie niższą wilgotnością. Dla porównania kaloryczność ekogroszku średniej jakości waha się pomiędzy 24 a 26 MJ/kg, a ekogroszek najwyższej klasy może mieć kaloryczność nawet 29 MJ/kg.

Intuicyjnie przypuszczamy już, że średnie zużycie pelletu będzie większe, niż ekogroszku, chociaż wiele zależy również od sprawności kotła. Czy zatem opłaca się zainwestować w ten system grzewczy? A może wybór źródła ciepła rozsądniej jest uzależnić nie tylko od cen paliw i rocznych kosztów ogrzewania? Przyjrzyjmy się bliżej odpowiedziom na te pytania.

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Koszty ogrzewania pelletem można stosunkowo łatwo oszacować. W tym celu należny znać koszt pelletu oraz roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku. W sierpniu 2023 roku cena tony pelletu oscylowała w przedziale od 1500 do 2100 zł brutto z transportem. Do naszych obliczeń przyjmijmy średnią wartość, czyli 1800 zł brutto za tonę. Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy głównie od jego metrażu i jakości termoizolacji. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzeba w ciągu roku:

 • 70 kW, jeśli dom posiada bardzo dobrą termoizolację,
 • 130 kW w budynku ze średniej jakości termoizolacją,
 • 170 kW dla obiektów ze słabą termoizolacją.

Aby obliczyć cenę ogrzewania domu dowolnym źródłem ciepła, należy pomnożyć metraż budynku przez zapotrzebowanie na ciepło, a następnie na tej podstawie oszacować, ile paliwa będzie nam potrzebne do ogrzania budynku. W naszych obliczeniach wykorzystamy dwa domy o metrażu 100 m2 i 150 m2 o dobrej i bardzo dobrej termoizolacyjności.

średnia termoizolacja bardzo dobra termoizolacja
dom 100 m2 13 000 kWh 7 000 kWh
dom 150 m2 19 500 kWh 10 500 kWh

Tabela 1. Zapotrzebowanie energetyczne budynku w zależności od jego metrażu i jakości termoizolacji. 

 

Jeden megadżul (MJ) odpowiada 0,28 kilowatogodzinie (kWh), więc 1 kg pelletu o kaloryczności 19 MJ teoretycznie pozwoli uzyskać 5,32 kWh, ale w praktyce musimy jeszcze uwzględnić sprawność kotła na pellet, która wynosi ok. 80%. Po obliczeniach uzyskujemy wynik ok. 4250 kWh z tony pelletu dobrej jakości. Teraz wystarczy podzielić nasze zapotrzebowanie energetyczne przez tę wartość, aby sprawdzić, ile ton rocznie spalimy na ogrzanie budynku.

Otrzymujemy:

 • 1,65 t dla domu o powierzchni 100 m2 i bardzo dobrej termoizolacji
 • 3,05 t dla takiego samego budynku o średniej termoizolacji,
 • 2,47 t dla domu o powierzchni 150 m2 i bardzo dobrej termoizolacji
 • 4,59 t dla budynku o takim samym metrażu, ale gorszej termoizolacji.

Uwzględniając średnią cenę pelletu w 2023 roku widzimy, że w zależności od jakości termoizolacji cena ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 waha się od 2970 zł do 5490 zł, a w przypadku budynku o powierzchni 150 m2: od 4446 zł do 8262 zł

Czy ogrzewanie na pellet się opłaca?

Aby sprawdzić, czy pellet zapewnia opłacalne ogrzewanie, trzeba powyższe koszty porównać z cenami ogrzewania tych samych budynków innymi paliwami. Średnia cena ekogroszku w 2023 roku wynosiła ok. 2000 zł. Z jednej tony ekogroszku premium uzyskamy ok. 5500 kWh, ale tylko kotły 5 klasy osiągają sprawność powyżej 90%, pozostałe — od 50% do 70%. Przyjmijmy więc średnią sprawność kotła na ekogroszek na poziomie 80%, co powoduje, że z tony ekogroszku uzyskamy ok. 4400 kWh. Do ogrzania naszych budynków potrzebujemy zatem:

 • 1,59 t o wartości 3180 zł dla domu o powierzchni 100 m2i bardzo dobrej termoizolacji
 • 2,95 t ekogroszku o wartości 5900 zł dla takiego samego budynku o średniej termoizolacji,
 • 2,39 t za 4780 zł dla domu o powierzchni 150 m2 i bardzo dobrej termoizolacji
 • 4,43 t (8860 zł) dla budynku o takim samym metrażu, ale gorszej termoizolacji.

W przypadku pompy ciepła koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 m2 wahają się od ok 2500 do 3500 zł, a w budynku o powierzchni 150 m2 wynoszą średnio 2900 zł, ale są to wyliczenia na podstawie cen prądu z jesieni 2023 roku, które wzrosły już na początku 2024 r. Niewykluczone są dalsze podwyżki jeszcze w tym roku, więc nikt tak naprawdę nie jest w stanie dokładnie oszacować kosztów ogrzewania domu pompą ciepła.

Dokładne koszty ogrzewania kotłem na pellet i ekogroszek. Kalkulator.

Powyższe obliczenia obejmują jedynie zapotrzebowanie energetyczne budynku bez uwzględnienia energii grzewczej potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców. Dodatkowo uśredniliśmy ceny pelletu oraz ekogroszku.

Aby dokładnie obliczyć, które rozwiązanie ogrzewania domu będzie dla Ciebie najlepsze, skorzystaj z naszego kalkulatora kosztów ogrzewania, który uwzględnia również c.w.u i umożliwia wygodne porównanie różnych systemów ogrzewania pod względem kosztów eksploatacji.

 

Ogrzewanie pelletem drzewnym — FAQ

Uwzględniając powyższe informacje można stwierdzić, że średnie roczne zużycie pelletu będzie mniejsze, niż ekogroszku, co przy niższym koszcie pelletu zmniejsza koszty ogrzewania budynku, czyniąc to rozwiązanie ogrzewania domu bardzo opłacalnym systemem. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać pellet drzewny, aby zmniejszyć średnie koszty ogrzewania, sprawdź nasze odpowiedz na najpopularniejsze pytania w tym temacie.

Na ile wystarcza tona pelletu?

To, na ile wystarcza tona pelletu, zależy od wielu czynników. Szacunkowo można przyjąć, że w sezonie grzewczym do ogrzania budynku i przygotowania c.w.u. dla czteroosobowej rodziny tona pelletu wystarczy na ok. 2 miesiące.

Cena za pellet. Ile kosztuje kilogram pelletu?

Ceny pelletu mocno wahają się w ciągu roku. Ubiegłej jesieni oscylowały od 1500 zł do 2100 zł za tonę, czyli od 15 zł do 21 zł za jeden kilogram.

Produkcja pelletu. Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje z biomasy, na którą składają się zrębki i trociny, prasowane są pod dużym naciskiem, dzięki czemu zmieniają się drzewny granulat.

Dlaczego pellet jest uznawany za ekologiczne paliwo stałe?

Pelety drzewne uznaje się za ekologiczne, ponieważ podczas ich spalania powstaje niewiele CO2 i popiołu (ok. 7 kg z 1000 kg pelletu).

Co wpływa na całoroczne koszty ogrzewania pelletem?

To, ile kosztuje ogrzewanie budynku, zależy od jego rozmiarów, jakości termoizolacji oraz rodzaju i tego, ile kosztuje pellet. W całorocznej kalkulacji uwzględnić należy także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla każdego mieszkańca budynku. Na średnie zużycie pelletu wpływa też kaloryczność pelletu, dlatego opłaca się kupić pellet lepszej jakości.

Kotły na pellet — jakie mają zalety i wady?

Zalety kotłów na pellet to przede wszystkim ekologia, wysoka sprawności i bezobsługowość. Rozpalają się samoczynnie, a zaawansowane opcje automatycznie dopasowują parametry procesu spalania w taki sposób, aby był on maksymalnie wydajny. Do wad najczęściej zaliczamy wyższe koszty zakupu i instalacji kotła na pellet oraz wymagane suche miejsce do przechowywania tego paliwa. Kotły opalane pelletem wymagaj także stałego zasilania energią elektryczną.

Czy kocioł na pellet jest łatwy w obsłudze?

Tak, kotły na drzewny pellet są wyjątkowo proste w obsłudze. Po montażu i kalibracji wymagają jedynie uzupełnienia paliwa oraz usunięcia popiołu i wyczyszczenia komory wymiennika, to czego w nowoczesnych konstrukcjach służą specjalne systemy, ułatwiające tę czynność. Dlatego ogrzewanie budynku pelletem jest nie tylko opłacalne i ekologiczne, ale również wygodne. Chociaż ten system grzewczy niekoniecznie zapewnia najtańsze ogrzewanie, jest to bardzo opłacalna opcja, której atrakcyjność zwiększą z pewnością podwyżki cen prądu.

Przeczytaj:

 1. Dofinansowanie do wymiany pieca – co warto wiedzieć? Co ze zmianami po 22 kwietnia?
 2. Ustawienia pieca na ekogroszek – jak ustawić właściwie?
 3. Jak ustawić piec na pellet? – porady i wskazówki!
 4. Do kiedy wymiana pieca na nowy? – terminy i warunki!
 5. Jak czyścić i konserwować piec po sezonie grzewczym? – zadbaj o swój kocioł!
 6. Jak działa piec zgazowujący drewno? – poznaj nasze ekologiczne rozwiązania!