Aktualności

Żywotność pieca na ekogroszek – jak długo wytrzyma?

Inwestując kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych w nowoczesny kocioł 5. klasy na ekogroszek lub pellet, chcesz mieć pewność, że piec do centralnego ogrzewania posłuży przez długie lata. Z tego artykułu dowiesz się, przez ile lat można eksploatować urządzenia c.o. z podajnikiem, co w największym stopniu wpływa na żywotność takich pieców oraz jak je użytkować, by wydłużyć okres niezawodnej pracy. Zapraszamy do lektury!

Co wpływa na żywotność kotłów 5. klasy z podajnikiem?

Produkowane współcześnie kotły do centralnego ogrzewania – zarówno te wykorzystujące pellet, jak i ekogroszek – charakteryzują się bezobsługową eksploatacją i niskim stopniem emisji spalin. Jednocześnie, aby taki piec pracował z maksymalną efektywnością i służył swoim właścicielom przez wiele sezonów grzewczych, niezbędne jest przestrzeganie kilku podstawowych kwestii, takich jak:

  • regularny serwis wykonywany przez wyspecjalizowanych pracowników,
  • użytkowanie urządzenia zgodnie z przeznaczeniem
  • stosowanie odpowiedniej jakości paliwa przystosowanego do kotłów 5. klasy z podajnikiem.

Maksymalny czas, przez jaki można eksploatować piec do centralnego z zasobnikiem zależeć będzie również od technologii oraz materiałów zastosowanych przez producenta, dlatego warto przed zakupem zapoznać się ze szczegółami specyfikacji technicznej urządzenia.

Serwis pieca a jego żywotność

W przypadku zdecydowanej większości dostępnych na rynku urządzeń grzewczych, zarówno ich instalacja, jak i przeglądy powinny być wykonywane przez autoryzowany serwis producenta. Dokonywanie samodzielnych napraw, wymian lub modyfikacji oprogramowania oznaczają naruszenie warunków gwarancji. Powierzenie obsługi pieca 5. klasy na pellet lub ekogroszek fachowcom to również pewność zastosowania odpowiednich komponentów, które pozytywnie wpływają na żywotność urządzenia.

Sposób eksploatacji kotła c.o.

Równie ważne jest to, czy samemu przestrzegasz dobrych praktyk użytkowania urządzenia grzewczego. Przede wszystkim chodzi tu o stosowanie paliw przewidzianych do kotłów z podajnikami oraz ich regularne czyszczenie, sprowadzające się do usuwania nadmiaru nagromadzonego popiołu. Szczególnym zagrożeniem jest stosowanie mokrego opału, stanowiące najkrótszą drogę do skrócenia żywotności pieca, a nawet jego trwałego uszkodzenia.

Jakość wykorzystywanego paliwa

Eksploatując kocioł 5. klasy na ekogroszek lub pellet, musisz pamiętać nie tylko o tym, by używać dedykowanych paliw, ale również wybierać opał o odpowiednio wysokiej jakości. Powinien być wolny od zanieczyszczeń i pozbawiony wilgoci. Niska kaloryczność to więcej zanieczyszczającego palenisko popiołu, a wysoka zawartość siarki, charakteryzująca słaby opał, może spowodować szybsze uszkodzenie niektórych podzespołów.

Jakość wykonania kotła

Ostatnim czynnikiem warunkującym to, jak długo piece c.o. na pellet lub ekogroszek służą swoim użytkownikom, jest ich jakość wykonania. W szczególności warto sprawdzić, czy producent kotłów zastosował odpowiednio grube blachy stalowe, oraz czy urządzenie jest dostatecznie docieplone i szczelne. O jakości wykonania sprzętów grzewczych sporo mówi również długość udzielanej gwarancji.

Ile więc wytrzyma kocioł na ekogroszek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o żywotność kotłów na ekogroszek lub pellet. Poza wymienionymi czynnikami warto również uwzględnić intensywność eksploatacji, a więc to, czy urządzenie wykorzystywane jest wyłącznie zimą, czy służy również do przygotowywania ciepłej wody latem (wówczas pracuje przez cały rok). Przyjmuje się, że prawidło eksploatowane, może służyć nawet przez kilkanaście lat.

Stawiasz na ekologię? Przeczytaj jak obniżyć koszty ogrzewania i skorzystaj z naszego kalkulatora kosztów ogrzewania domu! Nie tylko obniżysz rachunki, ale także zadbasz o środowisko naturalne!

Kotłospaw – producent kotłów 5. klasy z podajnikiem

Niewątpliwie, decydując się na zakup pieca do centralnego ogrzewania z podajnikiem, warto zwrócić uwagę na ofertę sprawdzonych marek. Kotłospaw, jako producent kotłów c.o. z wieloletnim doświadczeniem, oferuje solidne, wydajne i wykonane z wysokiej klasy materiałów urządzenia grzewcze. Już dziś sprawdź naszą ofertę i przygotuj swój dom na rozpoczęcie sezonu grzewczego, wykorzystując nowoczesne, wydajne i ekologiczne metody spalania. Specjalnie dla Ciebie, mamy w ofercie także kocioł zgazowujący drewno oraz kocioł na zgazowanie węgla!