Aktualności

Zalety pieców z podajnikiem

Wciąż zaostrzające się, restrykcyjne normy w zakresie emisji szkodliwych gazów do atmosfery wymagają od właścicieli i użytkowników systemów centralnego ogrzewania inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne źródła ciepła. Do najczęściej wybieranych należą bez wątpienia kotły c.o. spełniające wymogi 5. klasy na pellet i ekogroszek. Oprócz tego, że są to urządzenia przystosowane do aktualnych norm i przepisów prawnych, wyróżniają się również bezproblemową obsługą, generując wiele innych korzyści. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu! Zobacz!

Czym charakteryzują się piece centralnego ogrzewania z zasobnikiem?

Nieprzypadkowo kotły z podajnikami nazywane są piecami na ekogroszek lub pellet. To właśnie tego rodzaju paliwa stałe, ze względu na ich niewielkie uziarnienie oraz ekologiczne właściwości, stosuje się w nowoczesnych piecach C.O. spełniających wymogi 5. klasy. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia wyposażone są w mechaniczny podajnik o konstrukcji ślimakowej lub tłokowej. W trakcie pracy dozownik sterowany przez komputer sam dostarcza optymalną ilość opału na ruszt retortowy, dzięki czemu spalanie węgla lub pelletu z drzewa odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany.

Integralną częścią kotła 5. klasy na ekogroszek jest również połączony z podajnikiem kosz, służący do magazynowania zapasu opału. W zależności od wielkości i pojemności zasobnika może on pomieścić od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów paliwa, co w praktyce eliminuje konieczność codziennego uzupełniania węgla czy pelletu.

Spalanie w piecach z automatycznymi podajnikami

Podstawowym problemem związanym z użytkowaniem tradycyjnych pieców do centralnego ogrzewania jest trudność z uzyskaniem stałej, optymalnej temperatury spalania. To z kolei przekłada się na nieefektywną pracę, „przepalanie” zbyt dużych ilości opału i wyższe koszty eksploatacji. Nowoczesne, ekologiczne piece na ekogroszek lub pellet dzięki temu, że ich pracą steruje komputer, pobierają dokładnie tyle paliwa, ile potrzeba do uzyskania zadanej temperatury. Jednocześnie, sterownik reguluje również działanie dmuchawy, więc wentylator dostarcza powietrze z siłą wymaganą do podtrzymania spalania.

Montowane w nowoczesnych piecach do centralnego podajniki, podobnie jak dmuchawy napędzane są silnikiem elektrycznym. Prąd jest również niezbędny do zasilania sterownika, pomp oraz czujników. Ustawienie odpowiednich parametrów spalania pozwala optymalizować zużycie energii, przez co koszty związane z całodobową pracą kotłów nie stanowią poważnego obciążenia dla domowego budżetu.

Rodzaje podajników – ślimakowy i tłokowy

Kupując piec na węgiel typu ekogroszek lub pelletowy, masz do wyboru 2 rodzaje podajników: tłokowy oraz ślimakowy. Pierwszy najczęściej wykorzystuje się przy spalaniu miału węglowego. Po spaleniu jednej dawki pracujący tłok wypycha kolejne porcje opału, dzięki czemu na palenisku nie brakuje paliwa.

Z kolei podajniki ślimakowe mają konstrukcję obracającej się spirali, która w regularnych odstępach czasu przesuwa właściwą ilość opału na palenisko. Tego rodzaju technologia doskonale sprawdzi się przy opalaniu węglem, ekogroszkiem.

Najważniejsze zalety kotłów 5. klasy na ekogroszek i pellet

Podsumowując, najważniejsze korzyści, jakie daje piec do centralnego ogrzewania z podajnikiem, to m.in.:

  • czyste, ekologiczne, niskoemisyjne spalanie,
  • bezobsługowa eksploatacja, poza okresowym uzupełnianiem paliwa i usuwaniem popiołu,
  • możliwość stosowania wysokiej jakości opału: ekogroszku lub pelletu,
  • gwarancja wykorzystania optymalnej dawki paliwa,
  • w pełni automatyczny, kontrolowany przez komputer proces spalania,
  • wykwalifikowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,
  • możliwość uzyskania dofinansowania kotłów 5. klasy z zasobnikiem.

Kotły na pellet i ekogroszek – wybierz Kotłospaw!

Szukasz sprawdzonego producenta urządzeń na pellet lub ekogroszek? Wybierz ofertę firmy Kotłospaw i już dziś wymień swój stary piec na nowoczesne, przyjazne dla środowiska źródło ciepła 5. klasy. U nas kupisz m.in. mały kocioł na pellet SlimKo oraz inne ekologiczne modele, w tym piece c.o. na węgiel typu ekogroszek. Sprawdź dostępne w asortymencie rozwiązania lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz fachowej porady.