Aktualności

Stary kocioł – na co wymienić?

Jednym z największych wyzwań zarówno dla polskiego społeczeństwa, jak i każdego obywatela z osobna jest poprawa jakości powietrza i walka z zatruwającym je smogiem. W ramach proekologicznych inicjatyw podejmuje się różne działania, jednak do kluczowych do rozwiązania problemów należą przestarzałe kotły służące do ogrzewania domów. Zdecydowanie warto je wymienić, lecz nie każdy wie, co zastosować w zamian. Przeczytaj artykuł i zorientuj się w tej kwestii.

Dlaczego wymiana kotła to konieczność?

W niejednym polskim domu wciąż działa przestarzały kocioł, który jako istotny element instalacji grzewczej jest nie tylko mało efektywny w działaniu, ale również szkodliwy dla środowiska i tym samym zdrowia okolicznych mieszkańców. Co więcej, jego wymiana w coraz większej liczbie miejscowości i województw w Polsce staje się obowiązkiem w związku z uchwalaniem kolejnych przepisów antysmogowych o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnokrajowym.

Przykładowo, we Wrocławiu od 2024 r. będzie obowiązywał zakaz montowania kotłów niespełniających wymogów 3. klasy. W Zielonej Górze od 2023 r. będą dopuszczone wyłącznie urządzenia zaliczane do 5. klasy, a mieszkańcy województwa mazowieckiego nie będą mogli użytkować kotłów niespełniających żadnych wymagań emisyjnych.

Podobne przepisy są uchwalane w większości województw w Polsce, a niektóre z nich całkowicie zakazują spalania węgla. Dlatego wymiana kotła i modernizacja ogrzewania nieruchomości to konieczność, od której nie ma ucieczki. Zasadne jest więc pytanie, jakie rozwiązanie zastosować w zastępstwie. Kocioł na pellet? A może ekogroszek? Albo instalację OZE? Oto nasze sugestie. Zobacz też nasz kalkulator ogrzewania domu i oblicz ile paliwa potrzebujesz na zimę!

Kocioł na ekogroszek z podajnikiem

Tego typu inwestycja kosztuje ok. 15 000 zł. W odróżnieniu od kotła zasypowego z buforem ciepła wersja na ekogroszek wymaga dodatkowo remontu komina przy użyciu wkładu ceramicznego. W zamian można liczyć na wygodę i efektywność działania. Kocioł podajnikowy 5. klasy na ekogroszek to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.

Wysoka sprawność cieplna i ograniczona do minimum emisja szkodliwych substancji gwarantuje zarówno skuteczne, a zarazem oszczędne, ekologiczne, jak i bezpieczne spalanie ekogroszku. Kocioł 5. klasy jest bezobsługowy, zapewniając automatyczne ogrzewanie nieruchomości. Utrzymuje określoną temperaturę przez wskazany czas i nie trzeba go często czyścić. Jego działanie jest nadzorowane przez mikroprocesor, który samoczynnie dopasowuje je do warunków panujących w pomieszczeniu.

Co ważne, jeżeli obecna instalacja grzewcza pracuje prawidłowo, w przypadku wymiany kotła na wariant z podajnikiem na ekogroszek nie trzeba jej modernizować. Nie ma również konieczności ocieplania nieruchomości ze względu na fakt, że po zastosowaniu kotła 5. klasy koszty ogrzewania nie wzrastają.

Kocioł na ekogroszek to urządzenie najwyższej klasy, proste w obsłudze i przeznaczone dosłownie dla każdego. Spełnia obowiązujące przepisy prawne dotyczące norm spalania. Ponieważ jest napędzany ekonomicznym paliwem grzewczym, jego eksploatacja kosztuje niewiele. Dzięki dostępności wersji dostosowanych do różnych nieruchomości i warunków pracy można skorzystać z niego bez względu na specyfikę i powierzchnię budynku.

Wysokiej jakości kocioł 5. klasy na ekogroszek zamówisz w naszej firmie.

  • szeroki wybór,
  • profesjonalne doradztwo,
  • możliwość skorzystania z serwisu,
  • atrakcyjne ceny i warunki finansowe współpracy.

Kocioł podajnikowy na pellet

Pod względem wymaganego wkładu finansowego kocioł podajnikowy na pellet mieści się mniej więcej w tej samej kategorii co modele na ekogroszek. Różnicę widać natomiast w niezbędnym remoncie komina, który jest trochę tańszy. Nie ma też potrzeby wymiany starej instalacji, o ile działa prawidłowo, podobnie jak nie ma konieczności ocieplania budynku, ponieważ wydatki na ogrzewanie nie wzrosną po zastosowaniu kotła na pellet.

Droższe jest natomiast paliwo, ponieważ koszt ogrzewania pelletem przewyższa ekogroszek o ok. 30%. Wiele zależy jednak od źródła, z którego się kupuje, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą wynosić nawet 50% w zależności od sprzedawcy i jakości danego produktu.

Poza tym zalety i zasady działania kotła podajnikowego na pellet są bardzo podobne do modeli na ekogroszek. Ogrzewanie odbywa się więc automatycznie, a zadaniem użytkownika jest jedynie określenie żądanej temperatury na wyświetlaczu i zadbanie o odpowiednią ilość paliwa w zasobniku. Spalanie przebiega samoistnie, a za prawidłowe działanie kotła odpowiada mikroprocesor.

Podobnie jak kocioł 5. klasy na ekogroszek, również egzemplarze na pellet są wysoce ekologiczne i emitują do atmosfery minimalne ilości szkodliwych substancji. Zamówisz je w naszej firmie, wybierając model odpowiadający Twoim indywidualnym wymaganiom i potrzebom.

Pompa ciepła

Spośród wszystkich omówionych rozwiązań pompa ciepła wymaga największych nakładów finansowych. Wynika to m.in. z konieczności docieplenia budynku, jeżeli wcześniej go nie przeprowadzono. A to nie koniec wydatków, bo jeszcze stara instalacja grzewcza musi zostać zdemontowana. Inwestycja w pompę ciepła w starym budynku pochłania dziesiątki tysięcy złotych, dlatego z reguły jest nieopłacalna.

Finansowanie wymiany starego kotła

Jak widać, niezależnie od wybranego rozwiązania grzewczego trzeba przygotować się na to, że wymiana starego kotła pochłonie dziesiątki tysięcy złotych. Dla wielu osób taka inwestycja jest poza zasięgiem finansowym, jednak ze względu na wprowadzane i już obowiązujące w wielu miejscach w Polsce przepisy nie ma przed nią ucieczki. Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie kosztów wymiany starego kotła, takie jak np. dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Najważniejsze informacje na jego temat opisaliśmy w innym artykule na naszym blogu.

Podsumowanie

Poza omówioną przed chwilą pompą ciepła każdy nowoczesny kocioł grzewczy jest dobrym rozwiązaniem niezależnie od tego, czy napędza go pellet, czy ekogroszek. Jeżeli interesuje Cię zakup wysokiej jakości kotła z podajnikiem, zasilanego paliwem stałym, skontaktuj się z nami, a wspólnie dobierzemy najlepsze produkty! W ofercie znajdziesz wiele nowoczesnych rozwiązań! Najnowsze z nich to kocioł na zgazowanie drewna DrewKo oraz kocioł zgazowujący węgiel ŻarKo.