Aktualności

Wybór pieca do centralnego ogrzewania – na co zwrócić uwagę?

Niezawodny, ekologiczny i łatwy w obsłudze kocioł grzewczy to najważniejszy element instalacji centralnego ogrzewania. Bez względu na to, czy planujesz wymianę pieca, czy chcesz wyposażyć w niego nowo projektowaną kotłownię, wybór źródła ciepła musisz bardzo dokładnie przemyśleć. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Piec do c.o. na paliwo stałe – co uwzględniać przy jego kupnie?

Chcąc mieć pewność, że wybrany kocioł do centralnego zapewni ciepło w całym domu oraz umożliwi szybkie nagrzanie wody, a jego użytkowanie będzie niedrogie i bezproblemowe, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników. Te absolutnie kluczowe to:

  • rodzaj spalanego paliwa,
  • moc pieca c.o.,
  • typ zastosowanego palnika.

W jaki sposób powyższe parametry wpływają na obsługę kotła? Wyjaśniamy poniżej!

Rodzaj paliwa

To, czym zasilasz piec do centralnego, bezpośrednio wpływa na jakość ogrzewania, jego wydajność, a także na koszty i stopień zanieczyszczenia środowiska. Z uwagi na fakt, iż nie wszędzie istnieje możliwość wykorzystania pieców gazowych, w tym artykule skupimy się wyłącznie na paliwach stałych.

Piec na węgiel

W naszym kraju w dalszym ciągu największy odsetek użytkowanych kotłów c.o. stanową piece na węgiel. Potocznie określane „kopciuchami”, umożliwiają spalanie niemalże wszystkiego – również śmieci oraz rzeczy, które absolutnie nie powinny być stosowane jako opał. Niestety, choć kotły opalane węglem należą do najtańszych, daleko im zarówno do ekologicznych, jak i bezobsługowych źródeł ciepła. Ich minusem jest również brak możliwości zainstalowania elektronicznego sterownika.

Piec c.o. na ekogroszek

Alternatywą dla tradycyjnych kotłów na węgiel są piece 5. klasy na ekogroszek. Spalanie w tego rodzaju urządzeniach nie zanieczyszcza środowiska, dzięki niewielkiej zawartości siarki, popiołu oraz szkodliwych substancji. Piec c.o. z podajnikiem na ekogroszek jest również w pełni bezobsługowy, nie licząc okresowej wyczystki oraz uzupełniania zapasu opału. Jednocześnie zaletą tego rodzaju rozwiązań jest ich spadająca cena, a także bardzo wysoka sprawność, dzięki której niemal cała produkowana energia zamieniana jest w ciepło.

Kotły 5. klasy na pellet

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się również ekologiczne piece z podajnikiem opalane pelletem. Podobnie jak kotły węglowe i opalane ekogroszkiem, również piece pelletowe mogą służyć do ogrzewania domu i podgrzewania wody. Wygoda, niska emisyjność oraz relatywnie niedroga eksploatacja to z pewnością najważniejsze zalety wyboru tego rodzaju pieca do centralnego.

Moc kotła grzewczego

Dobierając moc, jaką powinien mieć piec do c.o., kieruj się wynikami obliczeń zawartych w świadectwie energetycznym. Taki dokument opracowywany jest obowiązkowo dla każdego nowo budowanego domu. W przypadku starszego budynku warto natomiast uwzględnić stopień i jakość termoizolacji. Szacuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 120 m2 potrzeba kotła o minimalnej mocy 14 kW, metraż 170 m2 wymagał będzie minimum 20 kW, a 245 m2 – co najmniej 28 kW.

Rodzaj palnika w piecu do centralnego ogrzewania

W zależności od rodzaju spalanego paliwa, piece z podajnikami (kotlospaw.pl) mogą być wyposażone w różne rodzaje palników. Kocioł na pellet może mieć zainstalowany palnik z rusztem stałym, ruchomym lub obrotowym. Z kolei modele na ekogroszek najczęściej wyposażane są w palniki retortowe, opcjonalnie rynnowe lub prostokątne.

Wymieniasz stary piec? Postaw na ekologiczne kotły 5. klasy KOTŁOSPAW!

Warto zadbać o to, by wybrany kocioł do centralnego zapewnił nie tylko odpowiednią wydajność i łatwą obsługę, ale również ekologiczne i ekonomiczne spalanie. Wszystkie te kryteria spełniają nowoczesne kotły 5. klasy z podajnikiem na pellet lub ekogroszek marki KOTŁOSPAW. Planujesz wymianę starego pieca i potrzebujesz pomocy ekspertów? Już dziś skontaktuj się z nami i poproś o pomoc doradcę. Z przyjemnością znajdziemy kocioł c.o. perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb.