Aktualności

Kocioł 5. klasy – co to oznacza?

Coraz bardziej odczuwalne skutki globalnego ocieplenia w połączeniu z drastycznym zwiększaniem się emisji szkodliwych gazów do atmosfery spowodowały zdecydowane zaostrzenie rygorów dotyczących spalania w kotłach centralnego ogrzewania. Od 2018 roku na terenie Polski nie można już sprzedawać pieców innych niż 5. klasy w rozumieniu normy PN-EN 303-5:2012. Do 2024 roku wymienione powinny zostać również tzw. kopciuchy, niespełniające aktualnych wymogów emisyjnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się piec do C.O. 5. klasy.

Czym są kotły centralnego ogrzewania 5. klasy?

Zgodnie z cytowaną we wstępie artykułu normą, piec do centralnego ogrzewania spełniający wymogi klasy 5. to nowoczesne, niskoemisyjne, ekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe. Można spalać w nim węgiel (najczęściej ekogroszek), drewno lub pellet, a także inne odmiany tych paliw. Najważniejszą różnicą pomiędzy kotłami klasy 5. a niższymi kategoriami, jest znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji, takich jak CO2, tlenki siarki czy azotu w trakcie procesu spalania. Takie piece do centralnego to najczęściej bezobsługowe urządzenia z zewnętrznym zasobnikiem na paliwo, nazywane potocznie konstrukcjami z podajnikiem.

Jakie wymogi muszą spełniać kotły C.O. 5. klasy?

Proces spalania odbywa się w nich w pełni automatycznie – jedyne czynności obsługowe po stronie użytkownika to uzupełnianie zapasu paliwa oraz usuwanie nagromadzonego popiołu. Kotły 5. klasy na pellet lub ekogroszek swoimi parametrami konstrukcyjnymi przewyższają starsze modele pieców, co przekłada się także na efektywność pracy. Jednocześnie, są one przystosowane do spalania lepszej jakości opału, charakteryzującego się wyższą kalorycznością, niższym udziałem popiołu i mniejszą ilością zanieczyszczeń.

Piece 5. klasy z podajnikiem

Praca kotłów centralnego ogrzewania z podajnikami ślimakowym lub tłokowymi kontrolowana jest przez elektroniczny sterownik. Komputer optymalizuje wszystkie procesy, począwszy od podawania paliwa na ruszt, poprzez sterowanie nadmuchem, aż po regulację temperatury. Konstrukcja, jaką charakteryzuje się piec do centralnego z zasobnikiem, uniemożliwia spalanie w nim odpadów oraz innych paliw stałych, które nie spełniają aktualnych parametrów emisyjnych.

Ile kosztuje niskoemisyjny kocioł na pellet lub ekogroszek?

Panuje obiegowa opinia, że ekologiczne kotły 5. klasy z podajnikiem to droga inwestycja. W rzeczywistości cena tego typu urządzeń uzależniona jest od wielu czynników, takich jak moc, pojemność zasobnika, funkcje komputera czy rodzaj podajnika. Chcąc zakupić bezobsługowe, niskoemisyjne urządzenie grzewcze na pellet lub ekogroszek, trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja na kocioł wychodzi dużo taniej niż pompa ciepła.

Dofinansowanie kotłów 5. klasy i EcoDesign

Koszt zakupu rozwiązań spełniających wymogi 5. klasy powoduje, że wielu właścicieli gospodarstw domowych wstrzymuje się z wymianą „kopciuchów”, które nie spełniają nowych ekologicznych wymogów. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość uzyskania dofinansowania na zakup nowoczesnych, funkcjonalnych kotłów na węgiel lub pellet. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. w ramach programów rządowych “Czyste Powietrze” i samorządowych lub korzystając z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu podatku dochodowego.

Kotłospaw – producent ekologicznych kotłów z podajnikiem

Chcesz wymienić swój stary piec na ekologiczny, niskoemisyjny sprzęt 5. klasy na pellet lub ekogroszek? Sprawdź naszą ofertę! Kotłospaw to producent urządzeń centralnego ogrzewania z siedzibą w Pleszewie. W sprzedaży posiadamy m.in. małe kotły SlimKo przystosowane do spalania pelletu oraz modele z podajnikami opalane ekogroszkiem. Już dziś zadbaj o środowisko i zapewnij sobie komfort, jaki daje bezobsługowy system centralnego spełniający wymogi 5. klasy i EcoDesign. Na wszystkie kotły z naszej oferty możesz uzyskać dofinansowanie, co pozwoli wymiernie obniżyć koszty związane z inwestycją w nowoczesną, przyjazną dla środowiska kotłownię.