Aktualności

Jak dobrać piec do powierzchni domu?

Odpowiednio dobrany kocioł centralnego ogrzewania zapewnia właściwą moc instalacji grzewczej oraz optymalne wykorzystanie paliwa. Bez względu na to, czy planujesz instalację pieca na ekogroszek, czy pellet, pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników, wpływających na to, jaka moc urządzenia będzie optymalna do posiadanej powierzchni mieszkania. Piec o zbyt słabych parametrach spowoduje, że przy niskich temperaturach na zewnątrz, w domu będzie po prostu zimno. Czym zatem kierować się, dobierając źródło ciepła? Sprawdź porady naszych ekspertów!

Dlaczego warto zainwestować w kocioł z podajnikiem?

Choć tradycyjne piece do centralnego ogrzewania na węgiel i drzewo nadal dominują w kotłowniach polskich domów, coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia ekologiczny kocioł 5. klasy na ekogroszek lub pellet. Wyposażony w automatyczny zasobnik i podajnik ślimakowy lub tłokowy, sterowany komputerowo piec c.o. jest praktycznie bezobsługowy, co znacznie ułatwia jego eksploatację. Spalanie wysokiej jakości paliw to również mniejsze zanieczyszczenie powietrza, stąd coraz większa presja na wymianę źródeł ciepła, na którą można uzyskać zewnętrzne dofinansowanie.

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Aby cieszyć się efektywnym, ekologicznym i oszczędnym spalaniem, trzeba jednak właściwie dobrać kocioł do wielkości domu. Błędem jest kierowanie się wyłącznie powierzchnią użytkową i uzależnienie od niej mocy urządzenia. Należy pamiętać, że dwa budynki o podobnym metrażu mogą całkowicie różnić się jakością termoizolacji, zastosowanymi materiałami i technologiami oraz sposobem wykonania. Wszystko to sprawia, że ich zapotrzebowanie energetyczne będzie diametralnie inne.

Większość nowo budowanych domów mieszkalnych ma świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym określone zostało roczne zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Warto posiłkować się tymi wyliczeniami przy zakupie kotła centralnego ogrzewania na pellet lub ekogroszek i dobrać taką moc pieca, która pozwoli w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu.

Najmniej energii cieplnej potrzebują oczywiście obiekty spełniające normy budownictwa pasywnego – poniżej 15 kWh/m2 w skali roku. W przypadku domów energooszczędnych zapotrzebowanie wynosi od 30 do 60 kWh/m2 na rok. Największy popyt na ciepło wykazują starsze, gorzej izolowane budynki – może on przekraczać nawet 100 kWh/m2 rocznie.

Dobierając piec na pellet lub ekogroszek, warto więc pomnożyć zapotrzebowanie energetyczne budynku przez jego powierzchnię użytkową, dodając odpowiednia ilość mocy jako zapas. Pozwoli to zapewnić komfort termiczny nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach na zewnątrz. Przykładowo, dla starego domu o metrażu 130 m2, potrzebującego 110W energii cieplnej do ogrzania 1 m2, wyliczenie będzie wyglądało następująco:

130W x 110 m2 + 3kW = 17,3 kW.

Oznacza to, że dla takiego budynku odpowiedni będzie kocioł na pellet lub ekogroszek o mocy minimum 17,3 kW.

Piec na ekogroszek – czy to się opłaca?

Oczywiście, zapotrzebowanie na moc kotła c.o. będzie spadać wraz z mniejszą powierzchnią domu, ale także proporcjonalnie do poziomu termoizolacji budynku. Być może przez zdecydowaną większość roku nie będzie potrzeby wykorzystywania pełnej mocy grzewczej, jednak odpowiednio dobrane parametry na pewno zapewnią ciepło wtedy, gdy będzie ono najbardziej potrzebne.

Z całą pewnością, nowoczesne kotły 5. klasy z podajnikiem na ekogroszek lub pellet to rozwiązanie, w które warto zainwestować. Należy mieć świadomość, że jest to zakup na lata, dlatego najlepiej zaufać sprawdzonemu producentowi, oferującemu szeroki wybór niezawodnych urządzeń grzewczych.

Wybierz kocioł od sprawdzonego producenta!

W ofercie marki Kotłospaw znajdziesz szeroki wybór urządzeń do centralnego, począwszy od dużych kotłów na ekogroszek, aż po mały piec na pellet SlimKo z podajnikiem. Na wszystkie nasze kotły 5. klasy możesz uzyskać dofinansowanie, co pomoże znacznie obniżyć koszty inwestycji w kotłownię. Sprawdź ofertę lub skontaktuj się, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.