Strona główna > Kocioł KWM-SR
Kotły z podajnikiem ślimakowym

Kocioł KWM-SR

50-350 kW
 • Kotły typu KWM-SR przeznaczone są do produkcji ciepła w celu ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych oraz do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, także latem.
 • Są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu co potwierdzają badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
 • Kotły powyżej 200 kW wykonujemy na indywidualne zamówienie.
Zapytaj o produkt

Informacje główne

Opis produktu

Wydajny, bezobsługowy kocioł c.o. na ekogroszek z dodatkowym rusztem wodnym do palenia tradycyjnego, z podajnikiem i sterowaniem elektronicznym. Piece tego rodzaju łączą w sobie nowoczesne technologie oraz rozwiązania, które sprowadzają czynności eksploatacyjne związane z obsługą kotła do absolutnego minimum. Kocioł posiada wysokiej klasy system nawęglania, co pozwala na wydajne i efektywne dopalanie ekologicznego węgla typu groszek dostarczanego bezpośrednio z zasobnika do komory spalania w sposób w pełni zautomatyzowany za pomocą podajnika ślimakowego.

Piec do centralnego ogrzewania – proces spalania ekogroszku

Wykonana z żeliwa retorta obrotowa, w której zachodzą wszystkie niezbędne procesy związane ze spalaniem paliwa, wykorzystuje ruch powietrza wywoływany pracą wentylatora nadmuchowego. Promenowanie cieplne kierowane jest na żar równomiernie przez deflektor – płytę promiennikową zawieszoną na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu rozwiązaniu, kotły na paliwo stałe, takie jak ekogroszek, umożliwiają dokładniejsze spalanie węgla, co podnosi ich efektywność i zmniejsza ilość wytwarzanego popiołu, który trafia do specjalnej, wyjmowanej szuflady, a dodatkowo podnosi komfort eksploatacji kotła.

Każdy kocioł na ekogroszek KWM-SR z podajnikiem dostarczany jest w zmontowanym zestawie, wyposażonym w następujące elementy:

 • elektroniczny sterownik z dodatkową funkcją ciepłej wody użytkowej;
 • ślimakowy podajnik paliwa z motoreduktorem;
 • dodatkowy ruszt wodny do palenia tradycyjnego;
 • żeliwne, bezobsługowe palenisko retortowe z funkcją samooczyszczania;
 • wentylator nadmuchowy dostarczający powietrze w trakcie spalania paliw stałych;
 • retortę obrotową (moc do 75 kW);
 • wyjmowaną szufladę na popiół;
 • narzędzia do wyczystki i eksploatacji.

Kotły c.o. z podajnikiem – Pleszew

Za osiągnięcie, a następnie utrzymywanie, żądanej temperatury w procesie spalania paliw stałych w kotłach centralnego ogrzewania odpowiada elektroniczny sterownik, stanowiący integralny element wyposażenia każdego pieca c.o. KWM-SR. Komputer steruje pracą podajnika paliwa oraz wentylatora, uruchamiając go w momencie, gdy temperatura wody spadnie poniżej zaprogramowanej przez użytkownika wartości. Jednocześnie, sterownik zarządza również pracą pompy c.o. i c.w.u., o ile znajdują się one na wyposażeniu instalacji grzewczej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych nasze kotły na ekogroszek są praktycznie bezobsługowe, a jedyne, konieczne do wykonania czynności eksploatacyjne, sprowadzają się do okresowego usuwania popiołu z wysuwanej szuflady oraz uzupełnieniu paliwa w zasobniku.

Nasze kotły do centralnego ogrzewania wyposażone są w dodatkowy ruszt wodny, umożliwiający tradycyjne spalanie węgla kamiennego, drewna oraz innych stałych paliw, w przypadku ewentualnej awarii czy długotrwałych przerw w dostawach prądu. W ten sposób niezależnie od czynników zewnętrznych piec zapewnia ciągłość eksploatacji w trakcie całego okresu grzewczego, bez względu na warunki.

Piece do centralnego ogrzewania z Pleszewa

W tylnej części kotła c.o., za paleniskiem, zamontowany został wymiennik ciepła w postaci dwóch (50-100 kW) lub czterech (125-350 kW) kanałów konwekcyjnych. Dzięki takiej budowie oczyszczają się one automatycznie, pozwalając na opadanie sadzy do komory zbiorczej, zabezpieczonej klapami rewizyjnymi na bokach kotła. Zastosowanie opłonek w kotłach dwukanałowych lub kolektorów płomienicowych (w kotłach 2- oraz 4- kanałowych) znacznie podnosi wydajność kotłów c.o. z podajnikiem, które są nie tylko efektywne, ale również w pełni bezobsługowe.

Każdy kocioł KWM-SR posiada wysokiej jakości izolację termiczną zabezpieczoną metalową obudową. Kotły należy montować zgodnie z normami PN-91/B-02413 oraz BN-71/8864-27.

Paliwa

podstawowe
 • ekogroszek

Dane techniczne

Kocioł KWM-SR

Wymiary/przekrój

Kocioł KWM-SR

Sterowanie

Kocioł KWM-SR

Sterowanie dla kotłów KWM-SR 50-150 kW

Sterownik ST-480

Funkcje realizowane przez sterownik:

 • sterowanie wentylatorem i podajnikiem ślimakowym lub tłokowym
 • sterowanie pompa CO, CWU, podłogowa i cyrkulacyjna
 • sterownie siłownikiem zaworu mieszającego
 • możliwość podłączenia regulatora pokojowego z komunikacja RS lub tradycyjna
 • możliwość podłączenia modułu ST-65 GSM
 • możliwość podłączenia modułu ST-500 ETHERNET
 • możliwość sterowania dwoma zaworami za pomocą dodatkowych modułów ST-61 v4 lub ST-430 RS

Wyposażenie sterownika:

 • duży wyświetlacz graficzny ułatwiający obsługę sterownika
 • czujnik temperatury CO
 • czujnik temperatury CWU, podłogowej
 • czujnik temperatury zaworu i powrotu
 • czujnik zewnętrzny (bez przewodu)
 • czujnik temperatury podajnika (zabezpieczenie)
 • posiada zabezpieczenie temperaturowe (termik)
 • kabel zasilający
 • kable zasilające pompy
 • jednomodułowa obudowa panelowa pod zabudowę kotła wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na wysokie oraz niskie temperatury

Sterowanie dla kotłów KWM-SR 200-350 kW

Instrukcja regulatora MENUET

Prezentowane urządzenie jest najnowszym regulatorem w naszej rodzinie, przeznaczony jest do regulacji procesu spalania w kotłach podajnikowych. Regulator charakteryzuje się prostą
obsługą, posiada jednak szereg zaawansowanych funkcji, które w znaczący sposób wpływają na komfort użytkowania i eksploatacji kotła CO. Użytkownik ma do swojej dyspozycji prosty i funkcjonalny panel sterowania z sześcioma przyciskami funkcyjnymi – trzy klawisze sygnalizujące stan podświetlenie, 5 lampek sygnalizujących stan urządzeń oraz czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny, pozwalający na komfortowe przeglądanie parametrów, praktycznie w każdych warunkach oświetlenia (opcja podświetlania wyświetlacza).

Oprócz standardowych już parametrów jak histereza, regulacja obrotów, przedmuchy, ograniczenie górnego i dolnego zakresu nastaw temperatury, parametrów starowani a podajnikiem, oraz szeregu innych, występują również parametry sterowania przygotowaniem ciepłej wody użytkowej CWU, z możliwością wyboru trybu pracy modułu CWU wyłączony, tryb ZIMA gdzie przygotowanie wody w zasobniku ma priorytet nad obiegiem ogrzewania, LATO – przygotowanie wody tylko w zasobniku CWU. Panel Sterowania posiada również możliwość sterowania zaworem mieszającym w trybie ręcznym, lub pogodowym, a szereg parametrów umożliwia elastyczne dostosowanie ich do potrzeb użytkownika.

Regulator MENUET charakteryzuje się prostą obsługą, posiada jednak szereg zaawansowanych funkcji, które w znaczący sposób wpływają na komfort użytkowania i eksploatacji kotła CO. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść naszego regulatora jest możliwość podłączania więcej niż jednego modułu/panelu sterującego, który umożliwia kontrole i zmianę parametrów z dowolnego miejsca zakończonego takim panelem, a zmiany wprowadzone w jednym module sterującym przesyłane są natychmiastowo do wszystkich pozostałych.

Oznakowanie panelu:

 1. Wyświetlacz
 2. Lampka sygnalizująca ALARM
 3. Lampka sygnalizująca pracę Pompy CO
 4. Lampka sygnalizująca pracę Pompy CWU
 5. Lampka sygnalizująca pracę Dmuchawy
 6. Lampka sygnalizująca pracę Podajnika
 7. Przycisk wyboru temperatury i konfigurowania regulatora
 8. Przycisk STOP/NIE
 9. Przycisk zwiększania wartości
 10. Przycisk zmniejszania wartości
 11. Przycisk START/TAK
 12. Przycisk pracy ręcznej