Aktualności

Wkład kominowy – rodzaje, montaż, porady!

Wszystko, co musisz wiedzieć o wkładach kominowych! Co to jest wkład kominowy? Jak długo wytrzyma? Czym się kierować przy wyborze wkładu kominowego? Dlaczego jest istotny i jak działa? Zapraszamy!

Wkład kominowy – co to jest i do czego służy?

Wkład kominowy to rodzaj konstrukcji lub urządzenia instalowanego wewnątrz istniejącego komina lub przewodu kominowego w celu poprawy jego wydajności i bezpieczeństwa. Wkłady kominowe są często stosowane w systemach grzewczych, kominkach i piecach w celu usprawnienia spalania i zmniejszenia ryzyka pożaru oraz wycieku gazów szkodliwych dla zdrowia.

Jak działa wkład kominowy?

Wkład kominowy to wewnętrzna rura lub struktura umieszczona wewnątrz istniejącego komina, która umożliwia skuteczne odprowadzenie dymu i spalin z paleniska na zewnątrz budynku. Działa poprzez tworzenie przewodu, w którym spaliny mogą swobodnie przepływać, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność procesu spalania. Wkłady kominowe mogą także zawierać izolację termiczną, która chroni przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi (wilgoć, różnica temperatur itp.).

Zobacz nasze produkty:

Jak zbudowany jest wkład kominowy?

Konstrukcja wkładu kominowego może nieco się różnić w zależności od rodzaju i modelu, ale ogólnie składa się z następujących elementów:

 1. Rura lub rurki: Podstawowym elementem wkładu kominowego jest rura lub zestaw rurek, które stanowią główny przewód, przez który przechodzą spaliny. Te rury są zazwyczaj wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, takich jak stal nierdzewna, ceramika, szamot czy inne materiały o podobnych właściwościach.
 2. Izolacja termiczna: W niektórych modelach wkładów kominowych znajduje się izolacja termiczna. Izolacja ta jest często wykonana z materiałów ogniotrwałych i pomaga w zapobieganiu przegrzewaniu komina oraz poprawia efektywność energetyczną systemu grzewczego.
 3. Elementy pośrednie i przejścia: Wkłady kominowe mogą zawierać różne elementy pośrednie i przejścia, które pozwalają na dopasowanie do konkretnej instalacji grzewczej. Mogą to być łokcie, kolana, adaptory i wiele innych.
 4. Elementy bezpieczeństwa: Niektóre wkłady kominowe są wyposażone w elementy bezpieczeństwa, takie jak drzwiczki inspekcyjne, które umożliwiają kontrolowany dostęp do wnętrza komina w celu konserwacji i czyszczenia.
 5. Klamry i uszczelki: W celu zabezpieczenia wkładu kominowego wewnątrz komina, mogą być używane klamry lub specjalne uszczelki, które trzymają rury w odpowiedniej pozycji i zapobiegają przeciekaniu spalin.
 6. Zakończenie kominowe: Wkład kominowy kończy się zwykle na zewnątrz budynku, gdzie spaliny są bezpiecznie odprowadzane do atmosfery. Zakończenie to może przybierać różne formy w zależności od lokalnych przepisów i preferencji, na przykład może to być cześć metalowa, ceramiczna lub inny materiał.

Schemat wkładu kominowego – infografika

jak zbudowany jest wkład kominowy

Budowa wkładu kominowego. Źródło: krzyspol.pl

Jak wybrać wkład kominowy?

Aby wybrać odpowiedni wkład kominowy, rozważ następujące kroki:

 1. Rodzaj paliwa: Najpierw określ, jakiego rodzaju paliwo będziesz używać w swoim systemie grzewczym, czy to drewno, węgiel, pellety, gaz czy olej opałowy.
 2. Rodzaj komina: Upewnij się, że wkład kominowy jest kompatybilny z rodzajem komina, jaki masz lub planujesz zainstalować, na przykład kominek tradycyjny, zamknięty z szybą, czy wolno stojący.
 3. Efektywność energetyczna: Wybierz wkład, który jest efektywny energetycznie, aby zminimalizować koszty ogrzewania i emisję zanieczyszczeń.
 4. Lokalne przepisy: Sprawdź, czy wybrany wkład spełnia lokalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
 5. Rozmiar i projekt: Wybierz wkład o odpowiednich rozmiarach i projekcie, który pasuje do wystroju pomieszczenia.
 6. Konsultacja z fachowcem: Skonsultuj się z ekspertem ds. kominków i systemów grzewczych, który pomoże ci dokładnie dopasować wkład do twoich potrzeb i warunków.
 7. Jakość i marka: Wybieraj produkty renomowanych marek i wysokiej jakości, które zapewnią trwałość i niezawodność.
 8. Koszty instalacji: Zorientuj się, ile kosztuje instalacja danego wkładu kominowego i czy mieści się w twoim budżecie.

Podsumowując, wybór odpowiedniego wkładu kominowego wymaga uwzględnienia rodzaju paliwa, rodzaju komina, efektywności energetycznej, przepisów, projektu, konsultacji z ekspertem oraz jakości produktu. Nie zapominaj o regularnej konserwacji i dbaniu o wkład, aby utrzymać go w dobrym stanie przez wiele lat.

Rodzaje wkładów kominowych

Istnieje wiele rodzajów wkładów kominowych, a wybór odpowiedniego zależy od rodzaju paleniska, paliwa, lokalnych przepisów oraz preferencji użytkownika. Oto kilka popularnych rodzajów wkładów kominowych:

 1. Wkłady kominowe stalowe: To stalowe rury, które można zainstalować wewnątrz istniejącego komina. Są stosunkowo trwałe i dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach.
 2. Wkłady kominowe ceramiczne: Wykonane z ceramiki, te wkłady są odporne na wysoką temperaturę i skutecznie izolują kominy. Są często stosowane w tradycyjnych kominkach i piecach opalanych drewnem.
 3. Wkłady kominowe żeliwne: Żeliwo jest trwałym materiałem, który może być wykorzystywany do budowy wkładów kominowych. Wkłady żeliwne są często używane w starszych budynkach i kominkach.
 4. Wkłady kominowe szamotowe: Szamot to materiał o wysokiej odporności na wysokie temperatury. Wkłady kominowe szamotowe są stosowane w kominkach i piecach opalanych drewnem lub węglem.
 5. Wkłady kominowe stal nierdzewna: Wykonane z nierdzewnej stali, te wkłady są odporne na korozję i nadają się do wielu rodzajów paliw, w tym do spalania gazu i oleju.
 6. Wkłady kominowe z podwójnymi ściankami: Te wkłady mają podwójne ścianki, które tworzą izolacyjny przewód dla spalin. Są bardziej wydajne i bezpieczne, ponieważ izolacja termiczna zapobiega przegrzewaniu komina.
 7. Wkłady kominowe elastyczne: Są elastycznymi rurami ze stali nierdzewnej lub innych materiałów, które mogą być używane w trudno dostępnych miejscach lub w kominkach o niestandardowych kształtach.
 8. Wkłady kominowe do pelletów: Te wkłady są specjalnie dostosowane do pieców opalanych pelletami, zapewniając efektywne i bezpieczne odprowadzanie spalin.
 9. Wkłady kominowe do gazów z zamkniętą komorą spalania: Stosowane w systemach grzewczych na gaz, te wkłady mają zamkniętą komorę spalania, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i efektywność.
 10. Wkłady kominowe do kominków wolno stojących: Specjalnie zaprojektowane wkłady do kominków wolno stojących, które mogą być swobodnie umieszczane w pomieszczeniach.

Kiedy wkład kominowy jest potrzebny?

Wkład kominowy jest potrzebny w przypadku nowej instalacji grzewczej, jak kominek, piec lub inny system opalany paliwem stałym lub gazem. Jest również konieczny przy modernizacji istniejącej instalacji w celu poprawy efektywności i bezpieczeństwa odprowadzania spalin na zewnątrz budynku.

W przypadku nowych pieców z certyfikatem ecodesign, stosowanych w domach z ceglanymi kominami, warto szczególnie pomyśleć o wkładzie kominowym. Piece te osiągają niższe temperatury spalania, mogące powodować pocenie komina z cegły. Wkład kominowy pomoże temu zapobiec. Szybciej nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, a spaliny będą odprowadzane w sposób bezpieczny dla nas, komina i środowiska.

Wkład kominowy do starego komina?

Wkład kominowy to nowoczesne rozwiązanie, które można zastosować w starym, uszkodzonym lub niesprawnym kominie, aby przywrócić mu funkcjonalność i bezpieczeństwo. Wkłady kominowe mają wiele zalet, takich jak poprawa efektywności ogrzewania, eliminacja problemów z dymem i sadzą oraz zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego.

Jak przebiega montaż wkładów kominowych?

Montaż wkładu kominowego jest pracą wymagającą precyzji i znajomości procedur. Poniżej przedstawiam ogólne kroki, które należy podjąć podczas montażu wkładu kominowego. Jednak pamiętaj, że dokładne instrukcje i procedury mogą się różnić w zależności od rodzaju wkładu kominowego i miejscowych przepisów. Zawsze zatrudnij doświadczonego fachowca do tego zadania, jeśli nie masz doświadczenia w pracy z kominami.

Przygotowanie: Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia, sprzęt i materiały. Następnie jest czas na wymurowanie lub naprawienie uszkodzeń komina, jeśli to konieczne. Zdejmij wszelkie elementy dekoracyjne lub izolacje wokół istniejącego komina.

Pomiary: Dokładnie zmierz wymiary komina, aby odpowiednio dostosować wkład do jego rozmiaru.

Montaż wkładu: Wkład kominowy musi być umieszczony wewnątrz komina. Zazwyczaj wkłady są dostarczane w sekcjach, które można łączyć wewnątrz komina. Wkład musi być odpowiednio osadzony w górnej i dolnej części komina, zapewniając stabilność i uszczelnienie.

Uszczelnienie: Należy zadbać o szczelne połączenie między wkładem a kominem, aby uniknąć wycieku spalin i gazów. To ważne dla bezpieczeństwa.

Izolacja: Wkład kominowy może wymagać izolacji termicznej, aby poprawić efektywność ogrzewania. Upewnij się, że materiał izolacyjny jest właściwie umieszczony wokół wkładu.

Montaż końcówki kominowej: Na końcu wkładu kominowego należy zamontować odpowiednią końcówkę, która może być różna w zależności od zastosowania (np. czapa kominowa, końcówka do kominka).

Testowanie: Po zakończeniu montażu warto przeprowadzić testy, aby upewnić się, że wkład działa prawidłowo i nie ma wycieków spalin.

Zabezpieczenie: Po montażu upewnij się, że wkład kominowy jest zabezpieczony przed dostępem niepowołanych osób.

Konserwacja: Regularnie sprawdzaj i konserwuj wkład kominowy, przede wszystkim usuwaj sadzę i czyść go, aby utrzymać jego skuteczność i bezpieczeństwo.

Warto zaznaczyć, że montaż wkładu kominowego jest zadaniem wymagającym doświadczenia i wiedzy, ponieważ źle wykonana praca może prowadzić do problemów z dymem, wycieków spalin lub zagrożeń pożarowych. Zawsze zwracaj się do profesjonalistów w tej dziedzinie lub kominiarzy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i licencje do montażu wkładów kominowych.

Ile lat wytrzyma wkład kominowy?

Trwałość wkładu kominowego może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, jakość instalacji, częstotliwość użytkowania oraz warunki eksploatacji. Przy właściwej konserwacji i regularnym czyszczeniu wkład kominowy może wytrzymać wiele lat, często nawet kilka dziesięcioleci. Poniżej znajdują się przykładowe okresy trwałości dla różnych rodzajów wkładów kominowych:

 1. Wkłady kominowe stalowe: Wkłady kominowe wykonane ze stali nierdzewnej lub innego trwałego materiału mogą wytrzymać od 15 do 20 lat lub dłużej, jeśli są odpowiednio utrzymywane.
 2. Wkłady kominowe ceramiczne: Wkłady ceramiczne mają potencjał na długotrwałą trwałość i mogą służyć przez wiele dziesięcioleci, jeśli nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
 3. Wkłady kominowe żeliwne: Wkłady żeliwne są znane ze swojej trwałości i mogą wytrzymać wiele lat, nawet ponad 50 lat, przy odpowiedniej konserwacji.
 4. Wkłady kominowe szamotowe: Wkłady kominowe szamotowe są odporne na wysokie temperatury i mogą służyć przez długi czas, często przekraczając 20 lat.

Trwałość wkładu kominowego zależy również od czynników takich jak czyszczenie, inspekcje techniczne i naprawy w przypadku uszkodzeń. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan wkładu i utrzymywać go w odpowiednim stanie, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność systemu grzewczego. Warto również konsultować się z profesjonalistami ds. kominków i systemów grzewczych w celu oceny i konserwacji wkładu kominowego.

Przeczytaj także:

 1. Zawór czterodrożny – działanie, schemat i zastosowanie
 2. Ustawienia palnika na pellet
 3. Kalkulator kosztów ogrzewania centralnego
 4. Jak czyścić piec na ekogroszek?
 5. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?
 6. Histereza termostatu i kotła
 7. Dym z pieca na ekogroszek
 8. Jak usunąć sadzę z kotła i komina?
 9. Jak działa termostat?
 10. Jaki kocioł na pellet wybrać?
 11. Zetka wentylacyjna w kotłowni
 12. Piec na ekogroszek – temperatura nie rośnie