Aktualności

Temperatura powrotu kotła – przewodnik!

Temperatura powrotu kotła wpływa na to, jak długo Twój piec będzie pracował bezawaryjnie i maksymalnie wydajnie. Dlatego już poznaj fakty na ten temat, które przedstawiamy w naszym kompendium. Poznasz również sposoby na utrzymanie temperatury powrotu oraz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące odpowiedniej ochrony kotła. 

Spis treści:

  • Czym jest temperatura powrotu kotła?
  • Temperatura powrotu kotła na pellet
  • Jaka temperatura powrotu kotła na ekogroszek?
  • Jakie są sposoby ochrony powrotu dla kotła?
  • Temperatura powrotu za niska — co robić?
  • Czy ochrona powrotu kotła zmniejsza spalanie?
  • Temperatura powrotna na kocioł — FAQ

Temperatura wody powrocie kotła jest istotna przede wszystkim w piecach na ekogroszek i pellet. Jednak niższa temperatura powrotu jest źródłem problemów praktycznie we wszystkich niekondensacyjnych kotłach stałopalnych. Sprawdź praktyczne porady, dzięki którym przedłużysz żywotność Twojego pieca i zwiększysz jego efektywność.

Czym jest temperatura powrotu kotła?

Temperatura na powrocie kotła to inaczej temperatura, jaką osiąga woda wpływająca z instalacji grzewczej do pieca. Zawsze jest ona niższa od temperatury zasilania instalacji c.o. czy c.w.u., co może wpływać niekorzystnie zarówno na proces spalania w piecu, jak i jego żywotność. Niższa temperatura powrotu powoduje pojawienie się niskotemperaturowej korozji kotła, która może skrócić jego okres eksploatacji nawet do 2 – 3 sezonów grzewczych.

Oprócz tego niższa od minimalnej temperatura wody powrotnej skutkuje osadzaniem się smoły oraz innych zanieczyszczeń wewnątrz kotła. Z czasem powoduje to zmniejszenie efektywności spalania, co zwykle przekłada się na zwiększone zużycie opału.

Aby uniknąć tych wystąpienia tych niekorzystnych zjawisk konieczne jest zabezpieczenie temperatury powrotu kotła. Co więcej, należy również wiedzieć, ile powinna ona wynosić. Standardowo przyjmuje się, że pożądana temperatura powrotu powinna być o ok. 10℃ niższa, od temperatury zasilania instalacji. To jednak nie wszystko, ponieważ na wartość tych parametrów wpływa też rodzaj kotła. Sprawdź porady fachowców na ten temat.

Temperatura powrotu kotła na pellet 

Teoretycznie temperatura powrotu pieca na pellet powinna wynosić minimum 48℃. Często się jednak okazuje, że kocioł tego typu pracuje z temperaturą zadaną 55℃, zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosennym. Może to prowadzić do sytuacji, w której temperatura powrotu mniejsza jest od prawidłowej. Dlatego w praktyce zaleca się, aby temperatura pracy kotła na pellet wynosiła ok. 65℃.

Takie ustawienia kotła, pracującego z prawidłowo wykonaną instalacji, umożliwiają ogrzewanie domu bez ryzyka przegrzewania pomieszczeń nawet w cieplejszych porach roku. Pamiętaj, że utrzymanie temperatury wody na odpowiednim poziomie wydłuży żywotność Twojego pieca na pellet.

temperatura wody na powrocie kotła na pellet
Jaka temperatura wody na powrocie kotła na pellet? Źródło: Własne.

Jaka temperatura powrotu kotła na ekogroszek?

Temperatura wody powrocie kotła na ekogroszek powinna wynosić ok. 55℃. Instalacje wykorzystujące kotły tego typu zaprojektowane są z myślą o zasilaniu wodą o temperaturze z przedziału od 50 – 70℃. Jednak biorąc pod uwagę minimalną wartość temperatury na powrocie, należy ustawić na piecu co najmniej 65℃.

Zwróć uwagę na fakt, że wyższa temperatura pracy kotła na ekogroszek sprzyja wydajniejszemu spalaniu paliwa i zapobiega gromadzeniu się sadzy w piecu. Pamiętaj jednak, że wpłynąć na temperaturę kotła, przy której spalanie jest optymalne, może także jakość ekogroszku. Ważne są również szczegóły instalacji. Jednak niezależnie od tych czynników, zabezpieczenie powrotu temperatury kotła powinno skutecznie chronić przed korozją niskotemperaturową.

temperatura wody na powrocie kotła na ekogroszek
Jaka temperatura na powrocie kotła na ekogroszek? Źródło: Własne.

Jakie są sposoby ochrony powrotu dla kotła?

Najpopularniejsze sposoby ochrony powrotu dla kotła wymagają zastosowania dodatkowych elementów w instalacji. Chodzi o:

  • zawór mieszający antykondensacyjny. Posiada nastawny termostat, który zapewnia pożądaną temperaturę powrotu do kotła, mieszając wodę powracającą instalacji z zasilającą,
  • zawór trójdrożny, stosowany w instalacjach c.o. oraz c.w.u., wykorzystujących bufor ciepła. Często sterowany jest siłownikiem, co umożliwia automatyczną zmianę jego ustawień, w zależności od aktualnej temperatury kotła. Nad prawidłową pracą takiego zaworu czuwa sterownik regulacyjny pieca, który może współpracować również z regulatorem pogodowym.
  • zawór czterodrogowy w połączeniu z siłownikiem także może być sterowany przez regulator temperatury kotła. Jego zastosowanie pozwala na podniesienie temperatury powrotu bez obaw o przegrzanie pomieszczeń, ponieważ umożliwia on uzyskanie wyższej temperatury w buforze niż w instalacji grzewczej.

Temperatura powrotu za niska — co robić?

Temperatura powrotu mniejsza od zalecanej w dłuższej perspektywie staje się źródłem wielu problemów z kotłem. Aby ją zwiększyć, podnieś temperaturę kotła — to najprostsze rozwiązanie. Niestety nie zawsze jest ono optymalne, ponieważ często prowadzi do strat, wynikających ze zwiększonego zużycia paliwa i przegrzania pomieszczeń. Dlatego w praktyce najlepszym sposobem ochrony powrotu dla kotła jest właściwie wykonana instalacja, wyposażona np. w zawór trój- lub czterodrożny.

Jednak nawet w takich przypadkach utrzymanie temperatury powrotu bywa niekiedy kłopotliwe. Wtedy sprawdzić należy przede wszystkim ustawienia kotła. Przyczyny braku żądanej temperatury mogą być jednak znacznie poważniejsze i obejmować również zanieczyszczenia wewnętrznych kanałów pieca, palnika czy nawet uszkodzenie czujnika temp.

Czy ochrona powrotu kotła zmniejsza spalanie?

W dłuższym okresie eksploatacji zwiększenie temperatury powrotu zmniejsza spalanie, ponieważ chroni wnętrze pieca przed osadzaniem się zanieczyszczeń, które obniżają wydajność spalania. Dodatkowo podniesienie temperatury powrotu zazwyczaj powoduje zwiększenie temperatury spalin, co wpływa pozytywnie na drożność komina, która także ma wpływ na wydajność pracy kotła.

Temperatura powrotna na kocioł — FAQ

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące temperatury powrotnej na kocioł.

Jak sprawdzić temperaturę powrotu?

Temperaturę powrotu można sprawdzić na termometrze zainstalowanym w tym celu na wyjściu z instalacji grzewczej. W nowoczesnych piecach informacje ten znajdziesz w menu sterownika kotła.

Czym grozi brak ochrony powrotu?

Brak ochrony powrotu kotła grozi pracą pieca w warunkach, które wywołują kondensację pary w jego wnętrzu, co z kolei prowadzi do korozji chemicznej kotła. Dlatego odpowiednia temperatura powrotu wydłuża żywotność pieca.

Od czego zależy wartość temperatury na powrocie?

Wartość temperatury na powrocie zależy przede wszystkim od tego, jaką temperaturę ma woda w kotle, która trafia do instalacji oraz od ustawień pieca. Temperatura powrotu zazwyczaj zależy także od wielkości instalacji, a pośrednio również od mocy kotła.

Natomiast optymalna temperatura za zaworem mieszającym, czyli temperatura wody, która wraca do pieca, zależy od tzw. temperatury punktu rosy. Jest to wartość, przy której następuje kondensacja pary w spalinach.

Czym jest korozja niskotemperaturowa kotła? 

Niskotemperaturowa korozja kotła (korozja chemiczna kotła) jest zjawiskiem utleniania wewnętrznych elementów kotła na skutek ich kontaktu z cieczą, powstałą w wyniku kondensacji par.

Czy temperatura powrotna na kocioł zależy od temperatury spalin?

Nie, ale zwiększenie temperatury powrotu może prowadzić do poniesienia temperatury spalin.

Jaka jest minimalna temperatura wody powrotnej?

Minimalna temperatura wody powrotnej jest określona przez producenta kotła. Najczęściej wynosi ona 48℃ dla pieców na pellet a minimalna temperatura powrotu kotła na ekogroszek to 55℃.