Aktualności

Korozja niskotemperaturowa kotła – poradnik!

Korozja niskotemperaturowa kotła drastycznie skraca jego okres eksploatacji. Na szczęście można skutecznie zabezpieczyć się przed jej występowaniem, chociaż potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza. Dlatego poznaj fakty dotyczące niskotemperaturowej korozji kotłów i sprawdź, jak się przed nią chronić. Na końcu artykułu znajdziesz najważniejsze pytania i odpowiedzi!

Spis treści:

  • Korozja niskotemperaturowa — co to jest?
  • Przyczyny korozji pieców
  • Dlaczego korozja jest groźna dla kotła?
  • Zapobieganie korozji. Jak zabezpieczyć kocioł przed korozją?
  • Niskotemperaturowa korozja pieca— FAQ

Konsekwencje niskotemperaturowej korozji spędzają sen z powiek wielu osobom, które zastanawiają się nad wyborem kotła do swojej instalacji. A tymczasem jest to zjawisko naturalne, które w określonych warunkach będzie występować w każdym urządzeniu tego typu. Dlatego, zamiast szukać kotła, który szybko nie zardzewieje, poznaj przyczyny korozji niskotemperaturowej, aby zapobiec jej występowaniu.

Korozja niskotemperaturowa — co to jest?

Korozja niskotemperaturowa to efekt działania skroplin, które powstają wewnątrz kotłów stalowych stałopalnych, gazowych i olejowych podczas ich normalnej pracy. Roszenie kotła jest zjawiskiem naturalnym, chociaż niektórym osobom może wydać się abstrakcyjne. Jak to bowiem możliwe, że wewnątrz rozgrzanego płomieniami pieca skrapla się woda?

W praktyce ze zjawiskiem tym spotykamy poza kotłownią się bardzo często. Chodzi bowiem o kondensację pary wodnej, w wyniku której powstają krople na pokrywce garnka z gotującą się wodą, szybie okiennej, czy na wyciągniętej z lodówki butelce napoju. Para wodna, występująca w powietrzu, skrapla się w zetknięciu z powierzchnią o niższej temperaturze. Tak samo dzieje się we wnętrzu Twojego pieca, które wbrew pozorom nie rozgrzewa się równomiernie, poza tym niektóre jego obszary mogą być dodatkowo schładzane.

Przyczyny korozji pieców

Do przyczyn korozji kotłów zaliczamy przede wszystkim zbyt niską temperaturę wody na powrocie oraz za niską temperaturę spalin. W obu sytuacjach dochodzi do schłodzenia wewnętrznych elementów kotła, co powoduje ich roszenie. W przypadku zbyt niskiej temperatury spalin kondensacja często występuje również w kominie, co prowadzi do powstawania na ścianach nieestetycznych wykwitów, które bardzo trudno usunąć.

Warto jednak pamiętać, że kocioł może korodować nie tylko przez sezon grzewczy, ale również poza nim, kiedy stoi nieużywany. Pozostawienie otwartego kotła na całe lato w wilgotnej kotłowni nie jest dobrym pomysłem, ponieważ prędzej czy później cieplejsze powietrze ochłodzi się w jego wnętrzu, powodując roszenie.

Dlaczego korozja jest groźna dla kotła?

Oczywiście korozja, spowodowana kontaktem metalowych elementów z kroplami skondensowanej pary wodnej postępuje zdecydowanie wolniej, niż zniszczenia spowodowane przez skropliny spalin. Wszystko dlatego, że podczas pracy kotła w warunkach niskotemperaturowych w kondensacie pojawiają się dwutlenek oraz trójtlenek siarki. W połączeniu z wodą związki te tworzą odpowiednio kwas siarkawy (H2SO3) oraz kwas siarkowy (H2SO4). Obie te substancje działają agresywnie na blachę kotłową i czarno-węglową, z której wykonane są kotły niekondensacyjne.

Korozja, spowodowana kontaktem z tymi kwasami, postępuje bardzo szybko. Nierzadko staje się przyczyną skrócenia okresu eksploatacji kotła nawet do dwóch, trzech lat. Dotyczy to wszystkich kotłów niekondensacyjnych, bez względu na ich konstrukcję, producenta czy wielkość. Uszkodzenia spowodowane niskotemperaturową korozją nie są naprawiane w ramach gwarancji, ponieważ wynikają z błędów użytkownika, a konkretnie z niewłaściwych warunków eksploatacji kotła.

Zapobieganie korozji. Jak zabezpieczyć kocioł przed korozją?

Na szczęście przed korozją kotła można skutecznie się chronić. Jeżeli chodzi o tę, która wystąpić może poza sezonem grzewczym, warto stosować środki i preparaty zabezpieczające powierzchnie kotła, gdy stoi on w wilgotnej kotłowni.

Na temperaturę spalin wpływ ma rodzaj i jakość stosowanego paliwa, sterowanie pracą pieca oraz jego dopasowanie do instalacji i budynku. Spalając np. zbyt wilgotne drewno lub węgiel, obniżamy temperaturę spalin, co prowadzi do roszenia kotła. Podobna sytuacja występuje po przymknięciu wylotu spalin do komina np. w celu obniżenia mocy grzewczej kotła podczas stosunkowo ciepłych dni. Dlatego tak ważne jest dopasowanie mocy źródła ciepła do zapotrzebowania cieplnego budynku, aby uniknąć notorycznego przegrzewania pomieszczeń.

Jeżeli natomiast chodzi o roszenie spowodowane przez zbyt niską temperaturę wody powracającej do kotła z instalacji, to najskuteczniejszy okazuje się montaż bufora oraz zaworu trójdrożnego lub czterodrożnego. To rozwiązanie zapewnia optymalne warunki pracy kotła, ponieważ woda na jego powrocie zawsze ma temperaturę powyżej punktu rosy spalin, co skutecznie zapobiega ich kondensacji.

Dla ułatwienia, dorzucamy infografikę:

jak zapobiegać korozji niskotemperaturowej kotła? Infografika
Jak zapobiegać korozji niskotemperaturowej kotła? – Infografika

Podsumowanie

Stosując sposoby zapobiegania pojawieniu się korozji niskotemperaturowej, możesz znacząco wydłużyć okres eksploatacji swojego kotła, a tym samym w dłuższej perspektywie zaoszczędzić wiele czasu.  Wszystkim tym, których kotły wymagają już wymiany na nowszy model, przypominamy, że pomagamy uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca!

Serwis kotła w takim przypadku również może być mocno utrudniony, bo skala zniszczeń wywołanych przez korozję, może być nie do cofnięcia. Wówczas naprawy serwisowe mogą być bezcelowe i nie przynieść zamierzonych efektów. Niemniej – zachęcamy do kontaktu, w przypadku stwierdzenia problemów tego rodzaju!

Sprawdź nasze kotły, wykonane z najlepszych materiałów:

Zobacz nasze produkty:

Niskotemperaturowa korozja pieca — FAQ

Sprawdź odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące niskotemperaturowej korozji kotła. Skontaktuj się z nami, jeśli nie rozwieją one Twoich wątpliwości.

Dlaczego piec rdzewieje?

Piec rdzewieje w kontakcie z wodą oraz rozpuszczonymi w niej związkami chemicznymi. Do najbardziej agresywnych zaliczamy kwas siarkowy i kwas siarkawy, które powstają w wyniku kondensacji spalin wewnątrz kotła.

Ile lat wytrzyma piec na węgiel?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu różnych czynników. Więcej informacji na temat znajdziesz w naszym artykule o tym, ile lat wytrzyma piec na ekogroszek.

Jaka powinna być temperatura wody na powrocie kotła?

Temperatura wody na powrocie kotła zależy od wielu zmiennych. Niektórzy producenci kotłów podają jej minimalne wartości, ale i tak podczas okresowych oględzin i czyszczenia kotła należy zwracać uwagę na pierwsze oznaki niskotemperaturowej korozji. Jeżeli się pojawią, trzeba podnieść temperaturę wody na powrocie, aby zapobiec roszeniu.

Jaka powinna być temperatura spalin?

Im wyższa temperatura spalin, tym większe straty, ale mniejsze ryzyko kondensacji w kominie oraz w kotle. W praktyce w nowoczesnych kotłach 5 klasy spaliny osiągają średnią temperaturę ok. 90℃. Dla porównania w starszych kotłach przekraczała ona nawet 350℃. Dowiedz się więcej o tym, jaka powinna być temperatura spalin.