Aktualności

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Popularność kotłów na ekogroszek bierze się z co najmniej kilku czynników. Do najważniejszych należą: wysoka sprawność takich urządzeń grzewczych, możliwość stosowania ekologicznego paliwa, niskoemisyjne spalanie, a także praktycznie bezobsługowa praca pieca, na który dodatkowo można uzyskać dofinansowanie. Aby jednak korzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnej instalacji c.o., niezbędne jest zasilanie jej wysokiej jakości paliwem. Sprawdź, jak wybrać dobry ekogroszek i dowiedz się, które parametry mają szczególne znaczenie.

Kaloryczność ekogroszku – co musisz o niej wiedzieć?

Podstawowym parametrem każdego paliwa stałego – węgla, pelletu czy ekogroszku – jest jego kaloryczność. Należy przez nią rozumieć ilość energii cieplnej, jaka zostanie wyprodukowana z określonej części opału. Kaloryczność paliw stosowanych w systemach centralnego ogrzewania określa się najczęściej w megadżulach na kilogram masy produktu (MJ/kg).

Im bardziej kaloryczny opał wsypiesz do podajnika swojego kotła c.o., tym mniej paliwa zużyjesz w sezonie grzewczym. Jednocześnie, dobrej jakości węgiel to mniej wizyt w kotłowni w celu uzupełniania zasobnika paliwem. Oczywiście, lepsze parametry znajdą swoje odzwierciedlenie w kosztach. Różnica w cenie za tonę wysokokalorycznego ekogroszku w porównaniu z gorszej jakości opałem może wynosić kilkaset złotych.

Minimalna wartość kaloryczna dla średniej jakości ekogroszku wynosi 24 MJ/kg. Dla najbardziej wartościowych paliw wskaźnik ten może sięgać nawet 30 MJ/kg. W sprzedaży dostępny jest także opał o kaloryczności wynoszącej zaledwie 21-23 MJ/kg. Choć jego cena może wydawać się bardzo zachęcająca, w trakcie użytkowania szybko okaże się, że oszczędność jest pozorna. Ze względu na niską wartość, zużycie takiego produktu może być nawet o 100% wyższe niż w przypadku opału wysokiej jakości.

Pozostałe parametry, na które warto zwracać uwagę

Używanie dobrej jakości ekogroszku zalecają również producenci kotłów do centralnego ogrzewania. Warto stosować się do rekomendacji, pamiętając, że kupowanie złego opału może spowodować awarię pieca c.o. Oprócz wysokiej kaloryczności węgiel stosowany w nowoczesnych kotłach z podajnikami powinien charakteryzować się także innymi istotnymi właściwościami.

Uziarnienie

Pierwszą z nich jest średnica ziaren opału, nazywana fachowo uziarnieniem ekogroszku. Nowoczesne, ekologiczne kotły 5. klasy wymagają stosowania groszku o granulacji 5-25 mm, dla zapewnienia bezproblemowej pracy podajników ślimakowych. Informacje o grubości ziaren, podobnie jak te dotyczące innych parametrów paliwa, znajdują się na opakowaniu.

Zawartość popiołu i siarki

Wybierając ekologiczny opał do pieca centralnego ogrzewania, zwróć uwagę również na określoną przez producenta, procentową zawartość popiołu. Musi być ona jak najniższa – najlepiej, by nie przekraczała 5%. Z kolei ilość siarki nie powinna wynosić więcej niż 1,2% masy opału – tak stanowi prawo. W praktyce – im mniej, tym lepiej – warto wybierać opał zawierający poniżej 1% siarki.

Wilgotność

Przyczyną osłabienia wydajności pracy, a często również awarii wielu podajników oraz kotłów c.o. jest wilgotny ekogroszek. Jego zawilgocenie musi być jak najniższe, co w praktyce oznacza, że dobry węgiel nie powinien mieć w sobie więcej niż 12% wody. W przypadku zakupu opału workowanego zaleca się wcześniejsze otwarcie opakowań, aby jak najwięcej wilgoci odparowało przed wsypaniem do zasobnika.

Chcesz wymienić opał na ekogroszek? Sprawdź nasze kotły z podajnikiem!

Spalanie ekologicznych paliw, takich jak ekogroszek czy pellet wymaga posiadania odpowiednio przystosowanego kotła grzewczego. Nowoczesne piece centralnego ogrzewania umożliwiają efektywne, zgodne z prawem i dobrymi praktykami spalanie paliw stałych, zapewniając jednocześnie bezobsługowe działanie. Jako producent kotłów na ekogroszek 5. klasy, spełniających wymogi EcoDesign, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Produkowane przez KOTŁOSPAW kotły z podajnikami to gwarancja wieloletniej, bezproblemowej pracy i wydajnego spalania. Już dziś sprawdź dostępne urządzenia lub skontaktuj się z nami, jeśli nie wiesz, jak dopasować odpowiedni piec do Twojej instalacji grzewczej.