Aktualności

Dotacje do wymiany starego pieca, jak je uzyskać?

Zastąpienie starego, wyeksploatowanego źródła ciepła nowoczesnym, niskoemisyjnym kotłem na pellet lub ekogroszek daje inwestorom szereg korzyści. Jednak ze względu na koszty takiego przedsięwzięcia wiele osób nadal zwleka z wymianą, używając nieefektywnych, trujących „kopciuchów”. Nakłady na inwestycję wymiernie pomoże obniżyć dofinansowanie kotłów 5. klasy. Dowiedz się, jak uzyskać dopłatę na modernizację starej kotłowni i gdzie kupić piec do centralnego ogrzewania z dotacją!

Dlaczego warto wymienić „kopciucha” na kocioł 5. klasy?

Wspólna troska o czystość powietrza to główny powód, dla którego presja na wymianę źródeł ciepła staje się coraz silniejsza. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że oprócz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, nowoczesny kocioł c.o. z automatycznym podajnikiem daje również szereg innych korzyści, takich jak:

  • efektywniejsze spalanie i niższe zużycie pelletu lub ekogroszku,
  • wysoka sprawność kotłów 5. klasy, produkujących więcej ciepła,
  • bezobsługowa eksploatacja urządzeń grzewczych,
  • możliwość zasilania nowoczesnych instalacji, np. ogrzewania podłogowego,
  • wysoka energooszczędność i tańsza eksploatacja,
  • możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż.

Wszystko to powoduje, że wysokowydajne, ekologiczne kotły na paliwa stałe to obecnie najwygodniejsza i zarazem najbardziej przyjazna środowisku alternatywa dla przestarzałych, trujących pieców na węgiel.

Nie tylko drzewo, czyli jakie paliwa są ekologiczne?

Obecnie, do „najczystszych” materiałów opałowych, zaliczane są produkowany na bazie wiórów drewnianych pellet drzewny oraz ekogroszek, wytwarzany ze starannie wyselekcjonowanych odmian węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności. Oba te paliwa mogą być wykorzystywane we współcześnie produkowanych piecach 5. klasy do centralnego ogrzewania, na których zakup możesz uzyskać dofinansowanie w ramach programów centralnych lub samorządowych.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to program rządowy, zakładający dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie emisyjności gospodarstw domowych, a więc również demontażu starego źródła ciepła i wymiany na piece na pellet lub ekogroszek. Oprócz tego dotowane są m.in.:

  • docieplenie starego domu,
  • wymiana okien i drzwi,
  • montaż i modernizacja wewnętrznych instalacji.

Maksymalna wysokość dotacji w ramach programu w 2021 roku może wynieść nawet 37 000 zł przy spełnieniu określonych warunków. Co więcej, od połowy 2021 roku w wybranych bankach dostępny jest również Kredyt Czyste Powietrze, przyznawany w ramach programu. Szczegółowych informacji szukaj na stronach odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Dotacje z budżetu samorządów

O dofinansowanie pieca na pellet lub ekogroszek, spełniającego wymogi 5. klasy możesz ubiegać się również ze środków miasta lub gminy, w której mieszkasz. Obecnie wiele samorządów uruchamia programy dotacyjne na wymianę źródeł ciepła, ale także na inne przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Kwoty dotacji oraz liczba beneficjentów zależą od budżetu danej jednostki, dlatego o szczegóły programów najlepiej zapytaj w Twoim urzędzie miasta lub gminy.

Wymieniasz piec z dotacją? Wybierz kotły 5. klasy marki Kotłospaw!

Pamiętaj, że o dotację na wymianę instalacji centralnego ogrzewania możesz wnioskować wyłącznie pod warunkiem montażu urządzenia grzewczego spełniającego kryteria 5. klasy i ecodesign. Kupując nawet mały kocioł na pellet lub opalany ekogroszkiem marki Kotłospaw, zyskujesz pewność nabycia efektywnego, ekologicznego i odpowiadającego wymogom programów dotacyjnych źródła ciepła do swojego domu. Sprawdź bogatą ofertę lub poproś o poradę ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb Twojej rodziny. Już dziś wymień swój stary piec na węgiel lub drzewo na bezobsługowy, nisko-emisyjny kocioł c.o i przekonaj się, jak wiele możesz zaoszczędzić dzięki dofinansowaniu!